05.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sunny_Smile).
Africká fialka, alebo skôr senpólia fialková, je krásna črepníková rastlina, ktorá očarí krásou svojich kvetov takmer po celý rok. Hoci sa považuje za nenáročnú na pestovanie, môže byť dosť rozmarná. Nedostatok vhodných podmienok môže byť jedným z dôvodov, prečo fialka prestane vytvárať kvety. Nesprávna starostlivosť môže tiež spôsobiť, že listy zhnednú a uschnú. Čo môžete urobiť, aby vaša fialka mala veľa kvetov? Vďaka týmto tipom bude kvitnúť znova a znova.
Senpólia fialková
Senpólia fialková (Saintpaulia ionantha) je známa črepníková rastlina, ktorá sa pod týmto názvom vyskytuje len zriedka. Častejšie sa uvádza ako „africká fialka“, čo odkazuje na farbu jej kvetov a jej pôvod. Ďalší názov je „saintpaula“, ktorý rastlina dostala na počesť svojho objaviteľa, baróna Waltera von Saint Paul-Illare, ktorý ju v 19. storočí prvý priviezol do Európy.
Prirodzeným prostredím sú tropické a subtropické klimatické pásma Afriky a vysokohorské oblasti Ánd a Himalájí. V prípade africkej fialky je to nádherná a farebná Tanzánia. Tam sa s fialkami môžete stretnúť napríklad pri turistike po pohorí Usambara.
Africká fialka má veľmi výraznú štruktúru.
- Aby prežila vo vysokých pohoriach, vytvára hustú ružicu hrubých, mäsitých, okrúhlych a chlpatých listov.
Čepele majú mierne vrúbkované okraje a krátke stopky. U väčšiny odrôd sú tmavozelené s miernym modrým alebo červeným odleskom a červenou spodnou stranou.
- Medzi listami vyrastajú krátke stonky dlhé 15 cm, ktoré sú zakončené zoskupenými kvetenstvami.
Kvety africkej fialky pozostávajú z 5 polkruhovitých, širokých, saténových okvetných lístkov, ktoré sú obklopené žltými prašníkmi. Vyskytujú sa v mnohých rôznych farbách.
- Najobľúbenejšie sú fialové odrody, ale nájdu sa aj biele, ružové a červené a dokonca aj dvojfarebné odrody.
Vyzerajú krásne na pozadí tmavého lístia. Navyše kvitnú po celý rok, takže priestor nikdy nevyzerá nudne.
Starostlivosť o africkú fialku
V slovenských podmienkach sa senpólia pestuje ako črepníková kvetina, pretože nie je mrazuvzdorná a nebola by schopná prežiť chladnú zimu.
- Minimálna teplota v miestnosti by mala byť 12 °C.
Ak klesne pod túto hodnotu, africká fialka začne odumierať.
Výhodou kvetov je, že sa ľahko pestujú, takže sú vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí začínajú s pestovaním črepníkových rastlín. Na zdravý rast potrebujú:
- svetlé miesto, na ktoré dopadá rozptýlené svetlo – v rozpore so zdaním nemá fialka rada silné, priame slnko, ako v Afrike na púšti, ale mierne osvetlenie. Majte na pamäti, že fialka rastie najmä v pohoriach, na miestach, kam slnečné lúče priamo nedosahujú. Preto je pre ňu najlepšou voľbou severný alebo východný okenný parapet. Senpóliu môžete umiestniť na južný alebo západný parapet za predpokladu, že sklo je trochu chránené pred slnkom, napríklad záclonou alebo roletou, a že v zime neotvárate okno;
- úrodný a priepustný substrát s pH 5-5,6 – odporúča sa zabezpečiť drenážnu vrstvu, aby sa v kvetináči nehromadila voda. Fialky majú slabo vyvinutý koreňový systém, takže pri nadmernej vlhkosti môžu začať hniť. Dobrou voľbou je zmes univerzálnej záhradnej pôdy s rašelinou a pieskom alebo perlitom. Nezabudnite vysádzať rastliny do kvetináčov jednotlivo, pretože ak sú umiestnené v jednej nádobe, môžu sa navzájom utopiť a horšie kvitnúť;
- teplo – senpóliám sa najlepšie darí pri optimálnej teplote 18 až 22 °C. Zaujímavé je, že im neprekážajú radiátory ani iné zdroje tepla, ale neznášajú vlhkosť a chlad.
Ako zalievať africkú fialku?
Rastlina môže z času na čas potrebovať aj „prestávku“. Keď zistíte, že kvitne menej ako predtým, znížte zalievanie a premiestnite ju do miestnosti s teplotou 10 až 15 °C. Po 1,5-2 mesiacoch by mala fialka začať tvoriť viac púčikov.
Vytvorili ste senpólii ideálne podmienky na to, aby sa jej darilo? Skvelé! Je čas naučiť sa o ňu správne starať. Aby ste zabránili poškodeniu rastliny, nezabudnite:
- pravidelné, ale zriedkavé zalievanie – fialky by sa mali zalievať približne dvakrát týždenne, keď pôda vyschne. To sa dá skontrolovať podľa farby pôdy (pôda mierne zosivie) alebo hmatom – dotykom. Do taniera nalejte vodu izbovej teploty a počkajte približne hodinu, potom prebytočnú vodu vylejte. Nezabudnite pri zalievaní nezmáčať listy, pretože to naozaj nemajú rady a ochorejú;
- systematické, ale nie príliš výdatné hnojenie – senpólie nemajú rady, keď pôda obsahuje príliš veľa minerálov. Preto je lepšie hnojiť ich zriedkavo, približne každé 2 – 3 týždne. Na tento účel použite hnojivo pre kvitnúce rastliny, ktoré obsahuje starostlivo vybrané zložky na stimuláciu kvitnutia.
Hoci africká fialka uprednostňuje vlhký vzduch, jej listy ani kvety by sa v žiadnom prípade nemali postrekovať. Nahromadená voda je ideálnym prostredím pre rast húb a iných parazitov, ktoré môžu rastlinu poškodiť.
- Ak chcete zvýšiť úroveň vlhkosti v miestnosti, umiestnite zvlhčovač vzduchu ďalej od fialky a/alebo umiestnite kvetináč na tanier naplnený keramzitom a zaliaty vodou.
Na druhej strane, ak chcete listy očistiť od prebytočného prachu, siahnite po čistej kefke s okrúhlymi hustými štetinami na nanášanie sypkého púdru a prečešte ňou všetky listy. Ich trenie handričkou nielenže neprinesie požadovaný účinok, ale môže tiež poškodiť jemné chĺpky na listoch.
Bežné problémy pri pestovaní fialiek v kvetináči
Napriek mnohým snahám nevyzerá fialová tak, ako by mala? Môže to byť dôsledok nesprávnej starostlivosti. Ak senpólia:
- nekvitne a začne sa nakláňať k oknu, znamená to, že zvolené miesto je príliš tmavé a rastlina by sa mala presunúť bližšie k zdroju svetla. Nezabudnite, že fialka potrebuje rozptýlený zdroj svetla, aby mohla nasadiť kvety;
- má na listoch svetlé škvrny, znamená to, že strávila príliš veľa času na slnku. Fialkám sa najlepšie darí vo svetlej miestnosti, ale priame slnečné žiarenie môže listy spáliť;
- má hnedé kvety a listy, čo je príznakom hubového ochorenia nazývaného pleseň sivá. Často vzniká v dôsledku nadmerného zalievania alebo zaplavenia častí rastliny pri nalievaní vody do kvetináča. Senpólie by sa mali rýchlo oddeliť od ostatných kvetov, všetky napadnuté časti odstrániť a v intervaloch 2 – 3 týždňov postriekať fungicídom;
- má suché kvety, znamená, že sa stala terčom útokov strapiek. Títo malí, drobní škodcovia sa živia najmä šťavou a rastlinnými tkanivami, čím pripravujú fialky o životnú energiu. Živia sa pod listami, preto je niekedy ťažké ich spozorovať, ale stačí dlhšie pozorovať rastlinu, aby ste si nezvaných hostí všimli. Infikovaná rastlina by sa mala umiestniť do karantény a postriekať alebo ošetriť špeciálnymi tyčinkami proti škodcom.
Ak si všimnete, že sa s vašou africkou fialkou deje niečo znepokojujúce, nezabudnite okamžite reagovať. Rýchlym rozhodnutím máte šancu rastlinu zachrániť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Niektorí jej hovoria „Pavlínka“. Stojí za to mať túto rastlinu doma. Bude to krásny, farebný akcent
Toto je najlepšie hnojivo na fialky. Postaví vaše kvety behom chvíľky opäť na nohy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.