5.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/RomanR).
Usadeniny mastnoty v kuchyni predstavujú lepkavý maz, ktorý sa usadzuje na varnej doske okolo horákov, na rošte a dokonca aj na kuchynskom nábytku. Je ťažké ju odstrániť, najmä ak to nerobíte pravidelne. Navrhujeme, ako sa zbaviť mastných zvyškov domácimi metódami.
Mastné usadeniny v kuchyni – ako vznikajú?
V kuchyni nie je ťažké dostať sa k nečistotám, najmä do varnej dosky. Polievka vyvrie, omáčka sa rozleje alebo horúci olej vystrekne na ostatné horáky a nábytok vedľa varnej dosky. V prípade plynových varných dosiek sú problémom aj mastné zvyšky, ktoré vznikajú pri varení. Vznikajú z výparov pri varení, ktoré obsahujú vodnú paru a častice tuku. Tieto lepkavé, mastné zvyšky sa usadzujú na povrchu spotrebiča, mriežke, odsávači pár a kuchynských skriniach. V kombinácii s prachom vytvára hustú vrstvu špiny, s ktorou si niekedy neporadí ani umývací prostriedok.
Ešte horšie je, že mastné zvyšky z horáku sa pri umývaní varnej dosky usadzujú na hubke. Nedá sa opláchnuť ani účinne vyčistiť, takže sa rýchlo stane nepoužiteľnou a musí sa vyhodiť.
Domáce čistiace prostriedky
Ako vyčistiť usadeniny mastnoty v kuchyni? Kľúčom k odstráneniu tohto typu nečistôt je pravidelné čistenie – utieranie varnej dosky a priľahlého nábytku alebo digestora ihneď po varení. Prach, ktorý sa usádza na kuchynskom zariadení, zároveň spevňuje mastné zvyšky z plynu, čo sťažuje ich neskoršie odstránenie. Na tento účel nepoužívajte škrabky ani kefy, pretože môžu poškodiť povrch varnej dosky alebo skriniek. Na každodenné čistenie postačí mäkká handrička z mikrovlákna namočená v teplej vode (prípadne s malým množstvom octu).
Ak sa chcete zbaviť mastných usadenín z mriežok plynových sporákov alebo jednotlivých krytov horákov, najlepšie je namočiť ich do teplej vody s octom alebo sódou bikarbónov. Veľké liatinové rebrá, ktoré sa nezmestia do drezu, môžete umyť vo vani alebo sprchovej vaničke.
Ako sa zbaviť usadenín mastnoty, ak ste zanedbali každodenné čistenie kuchyne? Existuje niekoľko domácich prostriedkov na odstránenie pretrvávajúcich zaschnutých nečistôt.
Mastné usadeniny plynu na kuchynských skriniach
Väčšie predmety, ako sú čelá kuchynských skriniek, filter digestora alebo povrch plynového sporáka, sa nedajú jednoducho namočiť. Tu prichádza na pomoc lekárenská gáza, papierové uteráky a kúsky čistých, ale nepotrebných textílií. Stačí ich namočiť do octu alebo roztoku vody a sódy bikarbóny a priložiť na znečistené povrchy. Po chvíli sa špina začne rozpúšťať.
Ocot
Na rozpúšťanie mastných usadenín je výborný liehový ocot. Stačí do neho namočiť znečistené predmety približne na hodinu. Po namočení utrite znečistené miesta vlhkou špongiou. Po mastných zvyškoch nezostanú žiadne stopy.
Sóda
Ocot môžete nahradiť jedlou sódou. Rozpustite asi ¾ šálky sódy bikarbóny v 2 litroch teplej vody. Namočte do nej znečistené predmety aspoň na pol hodiny. Keď usúdite, že sa mastné zvyšky z plynu už rozpustil, jednoducho ich opláchnite v tečúcej vode a vysušte.
Z sódy bikarbóny môžete tiež vyrobiť hustú pastu. Hojne ňou posypte plynovú varnú dosku a postriekajte vodou. Povrch utrite mäkkou špongiou.
Olej a olivový olej
Staré zaschnuté mastné zvyšky na kuchynských skriniach a plynovej varnej doske možno odstrániť aj rastlinným alebo olivovým olejom. Znečistené povrchy sa najprv zotrú čistou špongiou namočenou vo vybranom tuku a potom handričkou navlhčenou vo vode s prostriedkom na umývanie riadu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na šmuhy na nerezovej chladničke. Takto ju rýchlo vyčistíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.