5.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marian Weyo).
Podávali ju na večeru už naše staré mamy, ktoré zdôrazňovali zdraviu prospešné vlastnosti tohto mäsa. Čoskoro ju však Slováci odsunuli na vedľajšiu koľaj, pozerali sa na ňu s neistotou a pripravovali ju len pri zvláštnych príležitostiach. Medzitým ju kľudne môžme označiť za „aristokraciu medzi hydinou“, ktorá svojou chuťou a zložením poráža obľúbené kuracie a morčacie mäso. Hoci je kalorická, je zdraviu prospešná.
„Ak hus o Martinovi už po ľade chodí, zas okolo Vianoc sa v kaluži brodí“
Hoci sa na slovenských stoloch objavuje už od nepamäti (a podľa ľudového príslovia „najlepšie je na svätého Martina“, teda 11. novembra), dnes sa pochmúrne vyníma na zozname zabudnutých. Hoci si ju naše babičky roky cenili a v kuchárskych knihách mala popredné miesto, dnes sa na hus pozeráme dosť neisto. Preto je načase pozrieť sa hus bližšie.
Podľa mnohých chutí husacie mäso najlepšie na jeseň. Vtedy sa končí chovný cyklus husí a na mnohých stoloch sa podáva husacie mäso, ktoré je síce kalorické, ale stále zdravšie ako morčacie, kuracie alebo bravčové.
Prečo je husacie mäso jedným z najzdravších druhov mäsa? Tu je dôvod, prečo sa ho oplatí jesť
Husacie mäso patrí medzi najkalorickejšie hydinové mäso dostupné na Slovensku. Obsahuje približne 340 kcal na 100 g (pre porovnanie, kuracie mäso má 158 kcal a morčacie 129 kcal). Napriek tomu ju môžeme nazvať aj ako „aristokracia medzi hydinou“. Prečo?
Odborníci na výživu tvrdia, že obsah kalórií nie je všetko. Napriek vyššiemu obsahu tuku obsahuje husacie mäso viac zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín – olejovej, linolovej, linolénovej alebo arašidovej. Obsahuje aj neoceniteľné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré majú priaznivý vplyv na činnosť srdca a mozgu, ako aj na znižovanie hladiny zlého cholesterolu. Husacie mäso je navyše zdrojom vitamínov: A, E PP a vitamínov skupiny B, ako aj dôležitých prvkov: železa, zinku, draslíka alebo horčíka. Husacie mäso je tiež bohaté na plnohodnotné bielkoviny.
Odborníci tiež zdôrazňujú, že husacie mäso je vďaka tomu, že husi nie sú vhodné na priemyselný chov, menej náchylné na používanie antibiotík – a preto ho označujú za „zdravšie mäso“.
Husacie mäso: recepty. Začnite základmi a potom… experiment
Ako chutí husacie mäso? Prekvapí svojou jemnou, mierne sladkastou chuťou, ktorá sa dokonale spája s hubami, slivkami alebo jablkami. Keď začínate svoje kuchárske dobrodružstvo s týmto mäsom, oplatí sa začať od začiatku – hus okoreňte majoránom, bobuľami borievky a rascou, naplňte ju jablkami a potom ju upečte vcelku. Aby však hus zostala zdravá, je vhodné vyhnúť sa jej pečeniu na extra tuku. Mäkké a šťavnaté husacie krídlo sa môže použiť aj na prípravu polievky alebo vývaru.
Husia masť má tiež svojich priaznivcov. V niekdajšom ľudovom liečiteľstve sa používalo najmä pri prechladnutí a chrípke, ale časom nestratilo svojich priaznivcov. Aj dnes sa odporúča, ak chceme urýchliť proces liečby a tiež zmierniť nepríjemný kašeľ. Mnohí ju používajú aj pri bolestiach chrbta. Nájdu sa aj takí, ktorí napriek nedostatku vedeckých dôkazov o jej účinku používajú husaciu masť na vrásky. Pravidelná aplikácia má totiž pokožku vyhladiť, zjemniť a viditeľne vyživiť.
Súvisiace články:
Bedle nemusíte namáčať do mlieka. Pridajte túto prísadu a budú mäkké a chrumkavé!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.