5.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olha Pavlenko).
Črepníková azalka získava na popularite ako okrasná rastlina počas sviatočného obdobia. Svojou krásou prekonáva tradičné dreviny aj betlehemské hviezdy. Jej bohaté, pestrofarebné kvety dokážu rozžiariť každý interiér. Počas zimných dní prinášajú hrejivú a útulnú atmosféru. Bližšie sa pozrieme na to, čo je črepníková azalka a ako sa o ňu starať, aby ste sa počas sviatkov mohli tešiť z jej krásy.
Črepníková azalka- čo je to za rastlinu?
Črepníková azalka je malý elegantný ker z čeľade vresovité, ktorý sa prirodzene vyskytuje v Ázii, najmä v Číne a Japonsku. Už stáročia je veľmi obľúbená ako okrasná rastlina.
- Má kompaktný, takmer guľovitý habitus a tmavozelené lesklé listy. Tie pôsobia dekoratívne po celý rok a tvoria dokonalé pozadie pre nápadné kvety.
- Kvety azalky sú mimoriadne početné a majú bohatú paletu farieb. Zahŕňa odtiene bielej, jemne ružovej, sýtočervenej, teplej oranžovej a sýtofialovej.
- V závislosti od odrody môžu byť kvety jednoduché, skromné a decentné, alebo plné, pripomínajúce jemné bambuľky. To dodáva rastline ďalší pôvab.
Obľúbenosť črepníkovej azalky je spôsobená nielen jej jedinečným vzhľadom, ale aj tým, že kvitne v čase, keď väčšina rastlín prechádza do vegetačného pokoja. Pre mnohých ľudí je možnosť obdivovať živé, intenzívne farby kvetov uprostred zimy cenným prínosom. Do interiérov vnáša veselý nádych v sivých, chladných mesiacoch.
- Spomedzi mnohých odrôd stojí za zmienku azalka veľkokvetá „Knap Hill“, ktorá zaujme elegantnými, snehobielymi kvetmi a kvitne od novembra do februára.
- Ďalšou zaujímavou odrodou je japonská črepníková azalka „Encore Pure White“, ktorá má biele kvety na jar a jeseň.
- Aj odroda azaliek „Autumn Fire“ môže pri správnej starostlivosti kvitnúť nápadnými červenými kvetmi v druhej polovici decembra, čím dodáva slávnostnú atmosféru.
Svieže kvety azaliek v kvetináčoch môžu vydržať niekoľko týždňov a niekedy aj dlhšie. Ak sa o rastlinu správne staráte, bude ideálnou dekoráciou na rodinné oslavy a vianočné večierky. Vďaka rozmanitosti dostupných odrôd je možné vybrať si azalky, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach. To vám umožní vychutnávať si ich krásu po väčšinu roka. Táto rastlina vnáša do interiéru nielen farby, ale aj pocit harmónie a pokoja. Tým dokonale umocňuje zvláštnu náladu sviatočných chvíľ.
Ako sa starať o azalku v kvetináči a pestovať ju doma?
Azalka v kvetináči vyžaduje špecifické podmienky pestovania. Len tak bude zdravo rásť a bohato kvitnúť.
- Predovšetkým potrebuje kyslý substrát s pH 4,5 až 5,5. Musí byť bohatý na humus a dobre odvodnený. Najlepšie je použiť špeciálnu zeminu určenú pre vresovce. Tá je dostupná v záhradkárskych obchodoch a dodá jej správne živiny.
- Pravidelné presádzanie mladých rastlín každú jar do o niečo väčšieho kvetináča podporuje ich správny vývoj. Staršie exempláre možno presádzať každé 2-3 roky.
- Okolitá teplota by mala byť mierna, najlepšie pod 20 °C. To podporuje dlhé a intenzívne kvitnutie.
- Azalka má rada vysokú vlhkosť. Preto sa odporúča umiestniť ju na miesto mimo radiátorov, s rozptýleným svetlom. Tiež je dobré vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu. To by mohlo poškodiť jej jemné kvety. Ak chcete zvýšiť vlhkosť, môžete kvetináč umiestniť na stojan s mokrými kameňmi. Alebo použite zvlhčovač vzduchu.
- V lete potom môžete azalku vyniesť na balkón alebo do záhrady. Umiestnite ju na tienisté miesto, čo bude mať pozitívny vplyv na jej stav. Počas kvitnutia sa však vyhnite jej premiestňovaniu. Nemá totiž rada zmenu miesta a môže reagovať zhadzovaním pukov.
- Rastlinu tiež sledujte, či sa na nej nevyskytujú škodcovia a choroby, ako sú roztoče pavúkov a múčnatka. V prípade potreby použite vhodné ochranné opatrenia.
Ako urýchliť kvitnutie azalky pred Vianocami?
- Zalievanie je kľúčovou súčasťou starostlivosti o azalky v kvetináčoch počas sviatočného obdobia. Túto rastlinu je potrebné zalievať mäkkou, najlepšie prevarenou vodou. Môžete použiť aj dažďovú vodu izbovej teploty.
- Odporúča sa zalievať ju 2 až 3-krát týždenne. Treba pritom dbať na to, aby bol substrát neustále mierne vlhký, ale nie premočený.
- Prebytočnú vodu v podmiske treba pravidelne odstraňovať, aby sa potom zabránilo hnilobe koreňov.
Ak chcete pred Vianocami urýchliť kvitnutie, môžete postupne znižovať teplotu okolia, mierne znížiť zalievanie a používať kyslé draselné hnojivá. Rastlinu takto povzbudíte k nasadeniu kvetných pukov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záhradnícke triky, ktoré potrebujete vedieť. Azalka obsypaná voňavými kvetmi
Bude to krásna dekorácia domu na Vianoce. Kedy zasadiť amarylis?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.