06.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JOURNEY STUDIO7).
Postupom času každá batéria smartfónu začína vykazovať čoraz menší odpor. Toto je úplne normálny proces. Ľuďom, ktorí majú nové vybavenie a boria sa s týmto typom problémov, by sa však mala rozsvietiť červená vlajka. Pozrite sa, aké ďalšie príznaky má napadnutý telefón.
V dnešnej dobe sa smartfón dá využiť mnohými spôsobmi. Telefóny už neslúžia len na kontaktovanie blízkych a písanie SMS správ, ale slúžia aj ako peňaženka a trezor na ukladanie rôznych druhov dát. Niet divu, že príbehy o hacknutých zariadeniach môžete počuť čoraz častejšie. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť, aby sa váš mobilný telefón nestal obeťou kyberzločincov.
Ako zistíte, či je váš telefón hacknutý? Venujte pozornosť jednotlivým údajom
Vybíja sa vám telefón rýchlo alebo zamŕza a na obrazovke sa objavujú aplikácie, o ktorých stiahnutí ste ani nepomysleli? Toto sú prvé známky toho, že sa niekto mohol pokúsiť hacknúť váš smartfón. Jedným z rušivých signálov môže byť aj prehrievanie zariadenia, pomalšia prevádzková doba a prijímanie SMS správ so špecifickým obsahom.
Ak sa vo vašom bežnom živote vyskytne niektorá z týchto podozrivých situácií, oplatí sa skontrolovať, či neboli prichádzajúce hovory automaticky presmerované na iné číslo.
- Stačí zadať kód *#21# a stlačiť zelené slúchadlo.
- Keď sa potvrdia všetky obavy, môžete použiť kód, ktorý vám pomôže určiť, aké dátové volania sa uskutočňujú – *#62#.
Týmto sa však doterajšie akcie nekončia. Kyberzločincov je stále potrebné účinne odvrátiť.
Čo robiť, ak je váš telefón napadnutý? Začnite konať čo najskôr
Žiaľ, nemožno poprieť, že digitálna bezpečnosť je v dnešnej dobe do značnej miery len ilúziou. O hygienu svojich zariadení sa musíte starať každý deň. Snažme sa nesťahovať aplikácie z neznámych zdrojov, aktualizovať softvér a vyhýbať sa verejným Wi-Fi sieťam.
Infikovaný hardvér vyžaduje vykonanie širokej škály akcií.
- Prvým je dôkladné skenovanie systému antivírusom.
- Ak je situácia kritická, po zabezpečení všetkých údajov by sa mal majiteľ smartfónu bez váhania rozhodnúť obnoviť výrobné nastavenia. Týmto spôsobom bude telefón očistený od akýchkoľvek nežiaducich defektov.
- Ďalším a posledným krokom je zmena všetkých hesiel. Ak sa zariadenie opäť začne správať podozrivo, stojí za to ísť do servisného strediska.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako zistíte, či je váš telefón hacknutý? Venujte pozornosť jednotlivým údajom
Vedci varujú pred používaním telefónu v posteli. Nie je to len o spánku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.