6.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).
Jeseň je najlepší čas na výsadbu ruží. Kríky tak budú mať čas zakoreniť sa pred príchodom zimy a na jar rýchlejšie začnú vegetovať. Ako by mal tento proces prebiehať, aby bol úspešný? Nie je dôležitý len dátum výsadby. Úspešné pestovanie ruží do veľkej miery závisí od správnej polohy. Veľký význam má aj výber správnych odrôd na výsadbu. Zistite, ktoré z nich ľahko prežijú kruté zimy a krásne ozdobia naše záhrady.
Dokedy sa môžu ruže vysádzať na jeseň?
Termín výsadby ruží závisí nielen od klimatických podmienok, ale aj od typu odrezkov. Tie v kvetináčoch sa môžu vysádzať do zeme prakticky počas celého vegetačného obdobia. Majú totiž dobre vyvinutý koreňový systém, a preto sa ľahšie prispôsobia novému miestu. Ak však ide o ruže s holými koreňmi, optimálny čas na ich výsadbu je jar alebo jeseň. Na druhej strane, podľa mnohých záhradkárov je najlepšie urobiť to na jeseň.
Do kedy sa môžu ruže vysádzať na jeseň? Výsadba kríkov sa vykonáva od polovice septembra do konca októbra, ale nič vám nebráni urobiť ju aj v novembri (ale pred mrazmi). To poskytne odrezkom čas na zakorenenie pred nástupom zimy. Navyše vysadené v tomto období nebudú vystavené vysokým teplotám a suchu. Na jeseň je pôda ešte teplá a zrážok je zvyčajne dostatok, čo podporuje zakoreňovanie mladých rastlín. Vďaka tomu bujnejšie rastú a krajšie kvitnú ako tie, ktoré vysadíte na jar.
Pred výsadbou ruží pripravte pôdu správne. Pôdu prekopte, uvoľnite a odstráňte burinu. Okrem toho pôdu obohaťte kompostom, dobre rozloženým hnojom alebo inou organickou hmotou. Najlepšia pôda je piesočnato-hlinitá, priepustná a bohatá na humus, s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Ružiam by sa malo zabezpečiť slnečné stanovište s minimálne 5 – 6 hodinami slnečného svitu denne. Malo by byť vzdušné, ale chránené pred vetrom. Po príprave miesta a výbere správnych sadeníc môžete začať s ich výsadbou. Vykopte jamu 2-3-krát väčšiu ako koreňový bal, na dno nasypte vrstvu úrodnej záhradnej pôdy a potom umiestnite sadenicu. Nakoniec ju zasypte zeminou, dobre zhutnite a výdatne zalejte.
Mimoriadne odolné odrody ruží
Existuje mnoho druhov a odrôd ruží, ktoré sa okrem iného líšia výškou, habitusom (celkový vzhľad rastliny), ako aj farbou a tvarom kvetov. Niektoré sú odolné voči chorobám a škodcom, zatiaľ čo iné bez problémov znášajú drsné poveternostné podmienky. Zaujíma vás, ktoré odrody ruží vykazujú odolnosť voči nízkym teplotám? Zoznam vôbec nie je taký krátky.
- Ruža vráskavá (Rosa rugosa) – táto rastlina je veľmi odolná voči chorobám a mrazu, takže bez problémov znáša nízke teploty (až do -30 °C). Od mája poteší krásnymi, voňavými kvetmi, zatiaľ čo na jeseň vytvára červené plody bohaté na vitamín C.
- ‚New Dawn‘ – odroda popínavej ruže, ktorá kvitne veľmi dlho a bohato (od júna do októbra). Jej kvety sú veľké, krémovo ružové a majú jemnú vôňu. Je odolná voči chorobám a veľmi dobre znáša mráz.
- ‚Alba Maxima‚ – vytvára biele, polodvojité a silne voňavé kvety. Má vysokú odolnosť voči mrazu a chorobám, takže by nemala spôsobovať problémy pri pestovaní.
- ‚Piccadilly‚ – veľkokvetá odroda ruže s dvojfarebnými kvetmi. Sú veľké a plné, nasadené jednotlivo alebo po niekoľkých na stonkách. Táto odroda dokáže prežiť zimu bez prikrytia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento ker prekonáva hortenzie. A pestuje sa ľahšie ako ruže
Kedy strihať ruže – na jeseň alebo na jar? Jeden dátum je rozhodujúci pre tvorbu krásnych kvetov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.