07.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Greeske).
Uprostred jesennej letargie prírody, keď väčšina rastlín odpočíva, sa objaví čemerica, známa aj ako zimná kráľovná alebo zimná krásavica. Táto nezvyčajná kvetina dokáže rozžiariť záhradu aj v najchladnejších mesiacoch a vytvoriť takmer magickú krajinu, ktorá môže byť skutočnou ozdobou pozemku počas sviatočného obdobia.
Čemerice patria do čeľade iskerníkovité. Existuje asi 20 druhov čemeríc – niektoré kvitnú pred Vianocami, iné uprostred zimy a neskoro kvitnúce v máji. Čas kvitnutia závisí aj od teplôt na jeseň – čím vyššie teploty, tým skôr čemerice zakvitnú.
Jej jedinečnosť spočíva v tom, že sa vďaka svojmu horskému pôvodu v oblastiach Európy a Ázie dokáže dobre vyrovnať s nízkymi teplotami.
Výber čemerice do záhrady často padne na bielu odrodu, ktorá sa vďaka svojim bielym alebo svetloružovým kvetom stala známou aj ako vianočná ruža. Nechýbajú však ani milovníci čemerice východnej, ktorá ponúka paletu farieb od krémovej cez ružovú až po fialovú.
Ak plánujete vysadiť čemeřicu, najlepšie je to urobiť začiatkom jesene, aby ste sa mohli tešiť z jej kvitnutia na Vianoce. Je to dlhoveká rastlina, takže ak ju raz zasadíte do záhrady, bude vám robiť radosť dlhé roky bez toho, aby ste ju museli presádzať. Môžete ju pestovať aj v kvetináčoch a ozdobiť ňou interiér vášho domu alebo balkón.
Pestovanie čemerice nie je náročné. Rastlina uprednostňuje teplé, chránené miesta s ľahkým tieňom. Má rada úrodný, mierne kyslý substrát. Počas suchej zimy potrebuje čemerica pravidelnú zálievku a na jeseň je dobré prihnojiť ju kompostom. Po vysadení je tiež dobré rastlinu prikryť mulčovaním, aby bola chránená pred chladom a udržiavala vlhkosť pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto je najčastejšia chyba pri pestovaní papradí. V dôsledku toho rýchlo vädnú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.