08.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Trochu zavalitú vianočnú ružu čoraz častejšie nahrádza exotický strom so zaujímavými červenými „korálkami“. Krásne sa prezentuje a svoje plody udrží až šesť mesiacov. Čoskoro možno úplne nahradí tradičnú poinsettiu. Hovoríme o ardízii vrúbkovanej.
Ardízia vrúbkovaná
- Ardízia je strom malých rozmerov, ktorý sa úspešne pestuje doma.
Prirodzene sa vyskytuje na Taiwane, v Kórei a Thajsku, najmä v močaristých oblastiach, a v takýchto podmienkach dorastá do výšky 1 m.
- V črepníku dosahuje veľkosť 50 až 60 cm.
Jeho devízou sú plody – malé červené guľôčky, ktoré rastú v trsoch tesne pod hustými dužinatými listami.
- Vzhľadom na svoj exotický pôvod bude ardízia najlepšie rásť v priepustnom, vlhkom substráte.
Červené „guľôčky“ vydržia až šesť mesiacov za predpokladu, že sa o nich správne staráte, je im vyhradené miesto s rozptýleným svetlom a bez prievanu.
Ako sa starať o ardíziu, aby potešila nielen na Vianoce?
Pravidlá pre domáce pestovanie ardízie v kvetináči nie sú napriek všetkému veľmi zložité.
Pozornosť by sa mala venovať:
- Zalievanie – rastlina má rada stále vlhký substrát. V lete by sa mala zalievať 2 – 3-krát týždenne, zatiaľ čo v zime je lepšie zamerať sa na kropenie jej listov.
- Substrát – dobre sa jej bude dariť v univerzálnej zemine, ale aby ste predišli hnilobe koreňov, je lepšie zmiešať ju s jemným štrkom, tak ak sa stane, že ardíziu trochu prelejete, prebytočná voda bude mať odtok.
- Poloha – uprednostňuje mierne svetlo. Vystavenie priamemu slnečnému žiareniu neznáša dobre. Dobrou voľbou bude umiestnenie kvetináča v blízkosti okna za závesom.
- Teplota – stromček má vzhľadom na svoj pôvod rád teplo, preto ho nevystavujte prievanu a náhlym zmenám teploty. V lete sa mu bude dobre dariť na tienistom parapete.
- Výživa – ardízia potrebuje na jar a v lete hnojenie, ale nevyžaduje špeciálne živiny. Vyhovuje jej základné hnojivo pre kvetináče. Počas zimného obdobia ju nehnojíme, čím zabezpečíme, že rastlina zostane v pokoji počas vegetačného pokoja.
- Strihanie – ardíziu sa odporúča strihať hlavne koncom zimy alebo začiatkom jari, kým sa objavia nové výhonky. Tým sa zachová jej pekný tvar a stimuluje sa jej ďalší rast.
Škodcovia majú ardíziu bohužiaľ radi
- Vlnatky a roztočce môžu byť postrachom každého pestovateľa ardízie.
Ak spozorujete zamorenie, môžete sa s nimi vysporiadať pomocou hotových prípravkov z obchodu aj pomocou domáceho postreku z vody a trochy mydla.
- Jednoducho rastlinu dôkladne postriekajte, kým sa s nezvanými hosťami nevysporiadate.
Ardízia reaguje takmer na každú nepríjemnosť zhodením listov. Najprv zožltnú a časom začnú opadávať. Stane sa to pri príliš svetlom stanovišti, ako aj pri nadmernom zalievaní alebo dokonca pri príliš nízkej teplote. Našťastie pri „oprave“ týchto chýb rovnako dobre spolupracuje a rýchlo sa dá dokopy. Príznakom nedostatočnej teploty bude aj vysychanie a vrásnenie červených plodov.
Ak splníte všetky požiadavky na túto trochu rozmarnú rastlinu, budete sa tešiť zo stále zeleného stromčeka po celý rok a obzvlášť dobre sa bude vynímať v čase Vianoc.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na vianočnú hviezdu. Táto rastlina je novou kráľovnou vianočného parapetu
Vianočný kaktus bude začiatkom decembra obsypaný kvetmi. Aplikujte terapiu chladom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.