09.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rosemarie Mosteller).
Hlásiče požiarov a detektory dymu sú na popredných miestach v zozname dôležitých inštalácií určených na zaistenie bezpečnosti vo vašej domácnosti, najmä keď budovu vykurujete krbom. Nie sú to však jediné senzory, ktoré sa oplatí inštalovať. Rovnako dôležité sú zariadenia, ktoré detegujú toxický oxid uhoľnatý, rýchlo vás upozornia na prekročenie povolených noriem a tým chránia zdravie obyvateľov. Overte si, ako a kam nainštalovať systém, ktorý vás upozorní na únik neviditeľnej látky bez zápachu – detektor oxidu uhoľnatého môže zachrániť životy vám aj vašej rodine.
Detektor oxidu uhoľnatého vám môže zachrániť život
Oxid uhoľnatý je toxický plyn, o ktorom si možno ani neuvedomujete, že sa u vás doma uvoľňuje. Je neviditeľný, bez zápachu a chuti, čo znamená, že bez vhodného vybavenia nie je možné posúdiť, koľko sa ho nachádza vo vzduchu a či dosiahnutá koncentrácia predstavuje hrozbu pre obyvateľov.
Príznaky otravy CO spočiatku pripomínajú rozvíjajúcu sa infekciu dýchacích ciest alebo chrípku – čo ešte viac sťažuje určenie príčiny vášho zhoršeného zdravotného stavu.
- Inštalácia špeciálnych senzorov, ktoré detegujú oxid uhoľnatý a upozorňujú na jeho škodlivé účinky by mala byť prioritou v každej domácnosti, ktorá využíva zariadenia ako krb, kachle, plynové ohrievače vody, horákové kachle a podobne.
Detektor oxidu uhoľnatého môže zachrániť životy, ale bude správne fungovať iba vtedy, ak bude nainštalovaný podľa špecifických pokynov. Ak zvolíte nevhodné miesto, systém detekcie nebezpečných koncentrácií plynov nemusí fungovať dostatočne rýchlo a to predstavuje riziko pre zdravie a život obyvateľov budovy. Ako a kam umiestniť detektor oxidu uhoľnatého?
- Ukazuje sa, že toto zariadenie by nemalo byť umiestnené tam, kde sú detektory dymu, čo spochybňuje zmysel inštalácie detektorov 2 v 1.
Kam umiestniť detektor oxidu uhoľnatého?
Odborníci radia neobmedzovať sa na jedno zariadenie na detekciu hrozieb. Komplexné architektonické návrhy, v ktorých sa spájajú otvorené priestory so zložitými chodbovými systémami alebo v ktorých sa plánuje veľa uzavretých miestností, si vyžadujú šikovné umiestnenie detektorov. Jeden senzor v celej budove rozhodne nestačí.
Chcete, aby bol váš domov skutočne bezpečný? Potom umiestnite detektory oxidu uhoľnatého podľa nasledujúcich pokynov:
- Aspoň 1 zariadenie na poschodie, ako aj v suteréne a podkroví.
- Prídavné zariadenie v blízkosti garáže.
- Nainštalujte ďalšie snímače vedľa hlavných zdrojov CO.
- Umiestnite ďalší senzor hneď vedľa spálne.
- Namontujte každý detektor vo výške kolien po hlavu, nie na strop ako pri detektoroch dymu.
Pri inštalácii snímačov dbajte na pokyny výrobcu, ktoré zvyčajne uvádzajú dôležité parametre zariadenia a efektivitu jeho prevádzky v rôznych veľkostiach miestností a systémov. Pamätajte, že oxid uhoľnatý má podobnú hustotu ako vzduch, čo znamená, že ani nestúpa vysoko, ani neklesá na podlahu. Preto je vhodná výška snímačov CO taká dôležitá, aby bolo možné čo najrýchlejšie odhaliť nezrovnalosti.
Teraz už viete, kam umiestniť detektor oxidu uhoľnatého, no mali by ste vedieť aj to, aké miesta sa neodporúčajú.
- Medzi ne určite patrí kúpeľňa a práčovňa.
- Zlou voľbou bude aj inštalácia detektorov v blízkosti kuchynského digestora, ventilácií, prieduchov, tesne vedľa okien a dverí a pri strešných oknách.
- Činnosť zariadení môže byť skreslená ich umiestnením v miestach, kde je obmedzené prúdenie vzduchu, preto neinštalujte snímač do špajze alebo šatníka.
Estetika je v tomto prípade oveľa menej dôležitá ako správna prevádzka.
Nezabudnite na potrebu údržby jednotlivých prvkov inštalácie. Začnite s najjednoduchšou činnosťou, ktorou je vysávanie malých medzier v senzore, zlepší sa tým jeho citlivosť a zabezpečí sa správna činnosť. Pravidelná údržba a testovanie vášho zariadenia je kľúčom k vašej bezpečnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozbili ste ortuťový teplomer? Zistite, kde by ste ho mali vyhodiť
Každý deň sa na nich usádza prach a mastnota. Často ich zabúdame čistiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.