09.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dmitrii Pridannikov).
Tuje sú rastliny, ktoré sa v slovenských záhradách vyskytujú veľmi často. Nie je to prekvapujúce, pretože sú veľmi univerzálne, keďže môžu pôsobiť ako solitéry aj živé ploty. Aby však rástli husto a bujne, musíme sa o ne správne starať. Jedným z kľúčových postupov je strihanie tují, ktoré by sa malo vykonávať aj na jeseň. Zistite, kedy a ako ho vykonať.
Prerezávanie tují je mimoriadne dôležitý postup, ktorý nám umožňuje nielen postarať sa o ich estetickú stránku, ale aj kontrolovať bujný rast rastliny. Okrem toho nám umožňuje výrazne zahusťovať tuje a pripraviť ich na zimu. Je preto dôležité vedieť, kedy toto ošetrenie vykonať a ako ho vykonať, aby z neho rastliny mali úžitok. Odporúčame vám, ako to urobiť.
Kedy zastrihnúť tuje? Záleží na správnom termíne
Na otázku, kedy by ste mali tuje strihať, neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože to závisí od exemplárov, ktoré máte v záhrade.
- V prípade tují rastúcich v živom plote alebo tých, ktoré sú určené na záhradné sochy, by sme ich mali zastrihávať 2 až 3-krát za sezónu.
- V prípade voľne stojacich tují to však môžeme robiť menej často a len vtedy, keď kríky príliš narastú.
Dôležitý je aj prvý rez po výsadbe. Tuje, ktoré sú mladšie ako jeden rok, však nestrihajte. Zrezávajte len tie, ktoré sú vyššie ako 1,5 metra. Nesmiete zabúdať ani na jesenný rez tují, ktorý vám umožní riadne ich pripraviť na nadchádzajúcu zimu.
- Cieľom jesenného prerezávania je zahustenie kríkov tuje.
Musíte však dbať na to, aby ste to urobili v správnom čase a nevystavili rastliny mrazu. Ale aj na to, aby šťava, ktorá bola stimulovaná k cirkulácii, nespôsobila, že mladé konáre pred zimou nezvädnú.
Čo použiť na prerezávanie tují?
Veľký vplyv na úspešnosť prerezávania tují má to, aké nástroje použijete. Keďže výhonky všetkých odrôd sú pomerne mäkké a môžete ich ľahko rezať, nebudete potrebovať zložité nástroje.
- Na strihanie stačia obyčajné nožnice, zatiaľ čo živý plot z tují je najlepšie strihať nožnicami na živý plot. Ak chcete prácu urýchliť, môžete použiť aj elektrické nožnice.
Najdôležitejšie je však používať čisté a dobre naostrené nástroje, ktoré neporania a neťahajú výhonky. Pred ošetrením je tiež dobré ich dezinfikovať, aby sa znížilo riziko prenosu rôznych chorôb na ich čepele.
Na čo treba myslieť pri jesennom prerezávaní tují?
Dôležitý je aj deň, ktorý ste si vybrali na strihanie tují.
- Mali by ste to robiť v suchý a jasný deň, pretože príliš vlhké podmienky by mohli viesť k vzniku hubových ochorení.
Okrem toho sa nezabudnite obmedziť len na jemné tvarovanie tují a hlboký rez nechajte na jar alebo leto.
- Naopak, na jeseň je lepšie zamerať sa na odstraňovanie zlomených a napadnutých konárov a vykonávať len sanitárny rez.
Príliš veľký rez by znížil odolnosť rastliny voči mrazu a prispel by k rozvoju rôznych chorôb.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nezabudnite ju pred zimou zastrihnúť. Táto rastlina vám neodpustí, že ste boli leniví
Čo robiť s odrezanými konármi tují? Zistite, aké využitie majú v záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.