10.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Slatan).
Dala by sa pokojne nazvať kráľovnou odolnosti, pretože cibuľa môže ležať v perfektnom stave aj niekoľko týždňov po zbere. Je však dôležité vedieť, ako ju skladovať, aby nezhnila. Táto metóda, ktorú používajú farmári a starší záhradkári, výrazne predĺži trvanlivosť cibule – bude chutiť výborne dokonca až do mája. Pozrite sa, ako skladovať cibuľu.
Ako skladujete cibuľu, aby prežila zimu?
Zber dobrej úrody zo záhrady je len polovica úspechu. Ak si ju dobre nevyberiete a neuskladníte, skončíte len s polovicou plnej škatule. Nevhodné skladovanie zeleniny, dokonca aj tej, ktorá sa považuje za mimoriadne trvanlivú, vedie k urýchleniu jej kazenia, hnitia a strate chutných súst, ktoré by v mnohých prípadoch mohli nerušene ležať v špajzi až do jari.
Ako skladovať cibuľu, aby prežila zimu? Dávam si pozor na chyby a experimenty, pretože mi je ľúto zeleniny, ktorá je na záhonoch už dlho, preto sa držím metód odporúčaných starými záhradkármi. Tento spôsob pri cibuli používajú aj farmári, takže si zachováva pevnú, chrumkavú štruktúru, čerstvosť, šťavnatosť a všetky ostatné jedinečné vlastnosti.
Je dôležité skladovať skontrolovanú, zdravú cibuľu bez známok poškodenia alebo výskytu chorôb:
– v jutovom vreci,
– vo vzdušnom bavlnenom vrecku,
– v špeciálnej ochrannej sieti,
– v prútenom košíku,
– vo vetraných nádobách vyrobených z materiálov, ktorý nereaguje s potravinami,
– v kartónovej krabici s vetracími otvormi,
– v tradičných drevených debnách.
Ak je cibule veľa a nemáte špeciálne nádoby alebo debny, skúste zeleninu uskladniť voľne na hromade. Sem-tam ich môžete predsypať slamou alebo zasypať pieskom – ten pohltí prebytočnú vlhkosť a udrží stabilnú teplotu.
Je dôležité, aby sa zelenina určená na skladovanie najprv ochladila (ešte na lôžku) a vysušila. Kedy je najlepšie premiestniť zozbieranú cibuľu zo zeleninového záhonu do špajze? Skontrolujte, či sú šupiny okolo krku už dostatočne suché a šušťavé. Ak zelenina ležala dostatočne dlho a blížia sa prvé mrazy, možno budete chcieť uvažovať o organizácii posezónneho skladovania. Aby zelenina nezhnila, je nevyhnutné vytvoriť jej vhodné podmienky. Musí byť chladno, sucho, teplota by nemala kolísať a dôležité je aj vetranie. Bez správnej cirkulácie vzduchu sa môže aj zelenina oddelená vrstvami rýchlejšie pokaziť.
Ako zistíte, či je cibuľa zhnitá?
Aby cibuľa zostala dlho vhodná na konzumáciu, nezbavujte ju šupky. Šupky cibule jej poskytujú prirodzenú ochranu pred kazením. Dokedy môžeme takúto neolúpanú zeleninu zo špajze jesť bez obáv, že by nám mohla ublížiť?
Starší záhradníci sa domnievajú, že na konzumáciu naklíčenej cibule neexistujú žiadne kontraindikácie. Treba však mať na pamäti, že také exempláre, ktoré naklíčia zelenou pažítkou, rýchlo zmäknú, stratia chrumkavosť charakteristickú pre čerstvú zeleninu a chuť, ktorú okrem iného zabezpečuje štipľavá šťava uložená vo vnútri listov.
Ktorú cibuľu by ste teda nemali jesť? Ako zistíte, že cibuľa je už prezretá a je vhodná do koša? Toto sú zmeny na zelenine, ktoré by mali okamžite upútať vašu pozornosť:
– mäkká štruktúra a nepríjemný zápach,
– sliz pokrývajúci vonkajšiu stranu šupín,
– sivé, hnedé, červenkasté alebo čierne škvrny,
– zmena farby dužiny zo svetlej, čírej farby na tienistú, hnedastú farbu.
Úplne nevhodná na konzumáciu je cibuľa, na ktorej sú zreteľne viditeľné výkvety plesní – farebné alebo biele, s chĺpkami. Nezabúdajte, že pokazenú cibuľu s plesňami alebo hubovými výrastkami netreba vyhadzovať na kompost; mala by sa jednoducho vyhodiť do odpadu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Petržlen vydrží čerstvý celé mesiace. Skladujte ho ako moja babička
Vložte ich do vrecka so zemiakmi. Vydržia celú zimu a nebudú klíčiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.