10.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Špáry medzi dlaždicami sa veľmi ťažko čistia. Mnohé čistiace prostriedky zlyhávajú, najmä keď sa na špárach objaví pleseň. Udržiavať ich bezchybne čisté je však dôležité – nielen pre estetiku kúpeľne, ale aj pre naše zdravie. Zaujíma vás, ako lacno a účinne vyčistiť špáry? Tu sú najlepšie domáce prostriedky.
Prečo sa špárovacia hmota v kúpeľni tak ľahko zašpiní?
Čistenie špárovacej hmoty nie je príjemná úloha, ale musí sa vykonať. V kúpeľni, kde je vlhko a často nedostatočná cirkulácia vzduchu, sa vytvárajú ideálne podmienky na rast plesní. Špárovacia hmota so svojou poréznou štruktúrou ľahko absorbuje vodu, nečistoty a zvyšky čistiacich prostriedkov alebo kozmetiky. Práve na špárach sa plesne vyvíjajú najrýchlejšie a spočiatku nie sú viditeľné voľným okom. Až časom, keď je problém vážny, sú viditeľné tmavé bodky alebo väčšie škvrny, ktoré predstavujú nebezpečné koncentrácie spór plesní.
Špárovacia hmota v kúpeľni sa veľmi ľahko zašpiní vďaka svojej drsnej a pórovitej štruktúre, vďaka ktorej často vyzerá zanedbane aj krátko po aplikácii. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako takéto zákutia vyčistiť. Môžeme použiť profesionálne čistiace prostriedky, ktoré ich zbavia nečistôt, vodného kameňa a plesní, alebo použiť prírodné, domáce metódy.
Musíme si však uvedomiť, že plesne zo špár účinne odstránime len vtedy, ak odstránime príčinu ich vzniku. Snažte sa častejšie vetrať kúpeľňu, nevešajte v kúpeľni mokré oblečenie ani nenechávajte vlhké uteráky na podlahe. Pri čistení obkladačiek často vymieňajte vodu a špičku mopu poriadne vyžmýkajte, pretože špinavá voda preniká hlboko do štruktúry špáry a spôsobuje zmenu farby.
Ako čistiť špáry – najlepšie domáce prostriedky
Zaujíma vás, či je možné dodať špárovacej hmote v kúpeľni dokonalý vzhľad bez toho, aby ste museli míňať eurá na profesionálne čistiace prostriedky? Je to možné pomocou niekoľkých domácich prostriedkov.
- Pasta z sódy bikarbóny – k ½ šálky sódy bikarbóny pridajte ¼ šálky vody s peroxidom vodíka a 1 čajovú lyžičku prostriedku na pranie. Naneste na špárovaciu hmotu a nechajte pôsobiť 15 minút. Po uplynutí tejto doby drhnite kefou a utrite vlhkou handričkou.
- Tekutá sóda bikarbóna – pridajte ½ šálky sódy bikarbóny do 1 litra vody, potom ju naneste na znečistené špáry pomocou špongie a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom drhnite tvrdou kefou a utrite vlhkou handričkou.
- Roztok octu – zmiešajte 1 šálku liehového octu s 1 šálkou vody a nastriekajte na špáry, potom vydrhnite. Nakoniec opláchneme vodou.
- Peroxid vodíka – tento lacný výrobok z drogérie zmiešame s obyčajnou vodou z vodovodu v pomere 1:1 a nalejeme do fľaše s rozprašovačom. Nanesieme na špárovaciu hmotu a necháme hodinu pôsobiť, aby tekutina mala možnosť pôsobiť. Potom opäť nastriekajte, vydrhnite kefou a utrite vlhkou handričkou z mikrovlákna.
- Epsomská soľ alebo horká soľ – známe hnojivo pre záhradkárov pomôže vyčistiť špárovaciu hmotu. Posypte ňou vlhké špáry, potom ich pretrite handričkou z mikrovlákna a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno dlaždice utrite mopom.
- Kyselina citrónová – pridajte k nej toľko vody, aby vznikla hustá pasta. Natrite ju na špárovaciu hmotu, rozotrite a nechajte pôsobiť približne 30 minút. Nakoniec dlaždice umyte vlažnou vodou.
Špárovacie hmoty v kúpeľni ľahko hromadia nečistoty a často sa na nich objavujú plesne. Našťastie ich môžeme rýchlo vyčistiť bez agresívnych chemikálií pomocou domácich metód.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nechajte ho pôsobiť 15 minút a odstráni aj tie najhoršie nánosy
Špinavá škárovacia hmota bude len spomienkou.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.