10.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).
Príprava pôdy na výsadbu nových rastlín je dôležitým krokom, pretože od nej závisí proces adaptácie a zdravé zakorenenie mladých jedincov. Jeseň je vhodným obdobím na výsadbu ovocných stromov a kríkov – príprava jám je však náročnejšia ako len ich vykopanie. Ako hnojiť pôdu, keď nie je dostatočne úrodná? Jednoducho primiešajte jednu cennú zložku.
Výsadba ovocných stromov a kríkov – príprava jám
Jeseň je vhodným obdobím na výsadbu nových ovocných kríkov a stromov na vašom pozemku alebo v domácej záhrade. Ak plánujete doplniť svoj malý ovocný sad o nové odrody alebo ste sa rozhodli uvoľniť miesto úplne novým odrodám, ktoré v lete prinesú chutnú úrodu, nečakajte, ale pripravte miesto na plánovanú úrodu.
Vysaďte rôzne druhy jabloní, hrušiek, sliviek alebo čerešní. Z kríkov, ktoré sú veľmi obľúbené, zvážte výsadbu mladých čučoriedok, ríbezlí, malinových kríkov alebo egrešov. Na jeseň môžete zvážiť aj výsadbu malého viniča, ale nezabudnite dodržať termín výsadby, aby chúlostivé rastliny tesne po výsadbe nezamrzli.
Pri príležitosti, že nastal ideálny čas na výsadbu ovocných stromov a kríkov, by ste si mali dať prednosť príprave jám. Prečo? Pretože samotné vykopanie miesta pre novú rastlinu v ich prípade rozhodne nestačí. Aj v prípade, že vaša záhrada disponuje bohatou, výnimočne úrodnou pôdou (čo však býva málokedy), je vhodné pôdu správne vyplniť substrátom pre mladé, citlivé sadenice. Najlepšie využite starú techniku hnojenia pod koreň.
Prírodné hnojivá pre ovocné stromy a kríky
Keď máte celú záhradu na výsadbu, pripravte pôdu od základov, pretože prítomná pôda je pravdepodobne vyčerpaná a potrebuje pevnú výživu. Ak je však väčšina vašej záhrady už vysadená a vy chcete vysadiť len niekoľko novoobjavených odrôd vašich obľúbených ovocných stromov alebo kríkov, vykopte jamy a hnojte ich jednotlivo. Mladé rastliny sú zraniteľné od koreňového systému až po špičku krehkej korunky, takže podpora na začiatku im umožní lepšie sa prispôsobiť a zakoreniť pred blížiacou sa zimou.
Čím máte ošetriť pôdu vo vykopanej jame?
Pre korene presadené do nového prostredia predstavuje najlepšiu podporu dobre rozmiestnený hnoj. Samozrejme, nemôžete ho rozhádzať tesne pred výsadbou.
Jamu na hnoj musíte vykopať aspoň 1,5 mesiaca vopred. Navyše nezabudnite zmiešať prírodný hnoj s novou, špeciálne pohnojenou pôdou. Takýto pripravená zmes pre koreňový systém by mala počkať a rastliny idúce do jamy by sa mali usadiť na vrstvu čistej, bohatej pôdy, aby sa korene priamo nedotýkali zmesi hnoja.
Potrebujete okamžite obohatiť pôdu, pretože nastal posledný okamih na vysadenie vybraných rastlín? Nedostatok času nie je problém; do jamy môžete vždy pridať dobre vyzretý kompost zmiešaný so zeminou. Bez ohľadu na to, čím dieru vyplníte, dajte novú pôdu – bohatšiu a schopnú lepšie absorbovať vodu.
Čím by sa nemalo hnojiť bezprostredne pred výsadbou a čím vyplniť jamy pre ovocné stromy a kríky?
Zoznam nevhodných hnojív zahŕňa najmä:
- slamený hnoj – môže prispieť k vysušeniu jemných koreňov počas adaptačnej fázy v novom pôdnom prostredí;
- čerstvý hnoj – pri priamom kontakte môže spáliť jemné korene;
- umelé hnojivá – vzhľadom na vysokú koncentráciu zložiek v obvykle malej odporúčanej dávke by tento prípravok mohol poškodiť vrchnú vrstvu koreňových výhonkov, a tým oslabiť ich rast a brániť adaptácii, čo by pre mnohé chúlostivé rastliny znamenalo vážne komplikácie pred zimou.
Ak sa vám podarilo vysadiť vybrané miesta, rastliny majú ešte čas zvyknúť si na nové prostredie. Dobre im urobí mulčovanie materiálom, ktorý mladé korene nielen chráni pred chladným počasím, ale ich aj svedomito vyživuje a odovzdáva im cenné zložky nie naraz, ale v dlhšom časovom období.
Vytvorená ochranná vrstva umožní rastlinám dlhšie zakoreniť v priaznivých podmienkach, a tým sa účinnejšie pripraviť na neskoršie, pokročilejšie štádium prezimovania.
Dbajte len na to, aby sa mulčovací hnoj pri rozprestieraní nedotýkal kmeňa a aby bolo miesto na jeho rozprestretie vopred dôkladne vyčistené od buriny. V opačnom prípade budete kŕmiť konkurenčné divo rastúce druhy, ktoré vyživované prírodným hnojivom na jar doslova vystrelia zo zeme, a pritom ich prítomnosť vo vašej záhrade je to, na čom vám záleží najmenej.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Použitie granulovaného hnoja na jeseň. Na čo ho použiť? Aké chyby nerobiť?
Čo nezalievať v záhrade žihľavovým hnojivom? Tieto rastliny, na ktoré si treba dávať pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.