10.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Konzervované potraviny sú tu s nami už najmenej niekoľko desaťročí. Hoci denne používame zeleninu ako základ napríklad do šalátov, ovocie potrebujeme do špeciálnych dezertov. Je všeobecne známe, že čerstvé ovocie je na vysokej úrovni a je jednoducho zdravé. Dá sa to isté povedať aj o konzervovanom ovocí? Pozrime sa na ne bližšie.
Konzervované ovocie – pohľad dovnútra
Potraviny predávané v konzervách majú dlhú trvanlivosť, takže v našich špajzách môžu zostať pokojne aj niekoľko rokov.
Najčastejšie po nich siahame na jeseň a v zime, keď si z nich práve chceme pripraviť nejaké sladké dobroty. Konzervované ovocie je ideálne na prípravu koláčov, dezertov a koktailov.
Najčastejšie sa v kovových nádobách ukrýva exotické ovocie, napríklad ananásy, mango, liči, mandarínky a papája, ktoré k nám musia prekonať veľmi dlhú cestu. Nájdeme ich aj s naším domácim prírodným tovarom, teda s jahodami, broskyňami, marhuľami, hruškami alebo čerešňami. Aby sa obsah konzervy nepokazil, ovocie sa zaleje sladkou tekutinou, ktorá sa časom zmení na pomerne hustý sirup – úplne jedlý a ľahko použiteľný.
Výhody konzervovaného ovocia – je ich nespočetne veľa
Prečo tak radi používame konzervované ovocie?
- Je to ideálny spôsob, ako siahnuť po chutných produktoch mimo sezóny, keď je ťažké získať ich čerstvé v zime alebo na jeseň.
- Okrem toho je to skvelá alternatíva pre tých, ktorí sú pohodlní, pretože konzervované ovocie je už zvyčajne nielen olúpané, ale aj nakrájané, čo môže ušetriť veľa času.
- Nezabúdajte tiež, že konzervované ovocie môže byť aj odvážnou alternatívou sladkostí, ak máte chuť si medzi jedlami pochutnať na niečom kalorickom.
Pozor na konzervované ovocie
Je konzervované ovocie zdravé? Tak ako pri všetkých spracovaných výrobkoch, aj tu treba byť opatrný. Prečo? Pretože zložky môžu byť sklamaním a môžu ovplyvniť naše zdravie. Čo iné okrem ovocia sa môže nachádzať v konzervách?
- Soľ – je prírodná konzervačná látka, ktorá predlžuje trvanlivosť výrobkov. Jej nadbytok je zodpovedný za zvyšovanie krvného tlaku a spôsobuje srdcové choroby.
- Cukor – má rovnaké využitie ako soľ. Nadbytok cukru poškodzuje zuby, podporuje priberanie a nebezpečne zvyšuje hladinu glukózy v tele, čo podporuje cukrovku.
- Farbivá – niektoré z nich synteticky zlepšujú vzhľad výrobkov, ale môžu tiež nepriaznivo ovplyvňovať nervový systém.
Samozrejme, nie všetko konzervované ovocie je škodlivé pre naše zdravie. Pri ich výbere v obchode sa však musíte držať jedného pravidla. Čítajte etikety výrobkov a vyberajte tie s čo najkratším zložením.
Pozor na skladovanie konzervovaného ovocia
Niekedy je ťažké odolať tomu, aby sme skonzumovali celé ovocie z konzervy, ale sú aj prípady, keď obsah nádoby nevyužijeme. Vtedy je potrebné vedieť, ako takýto výrobok skladovať. Samozrejme, mali by ste ho skladovať v chladničke, ale predtým je dobré ovocie vložiť do vzduchotesnej nádoby.
Prečo? Existuje na to niekoľko dôvodov.
- Konzervované ovocie sa môže rýchlo pokaziť a absorbovať pachy z chladničky.
- Otvorené konzervy nás môžu poraniť.
- Existuje riziko otravy jedlom, pretože zinok v konzervách pri kontakte so vzduchom oxiduje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Alternatíva tradičnej majonézy. Zdravá pre srdce
„Slovenský citrón“ je náš národný poklad. Prírodný liek na cukrovku a cholesterol
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.