10.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Miriam Doerr Martin Frommherz).
Čučoriedky sa tešia stálej obľube. Produkujú mimoriadne chutné plody, ktoré sú skutočným pokladom vitamínov a stopových prvkov. Niet divu, že si vyslúžili prezývku „superpotraviny“. Aby ste mali istotu, že vaše kríky budú v budúcej sezóne prekypovať plodmi, mali by ste sa o nich postarať už teraz. Predtým, ako rozprestriete vrstvu mulča, prihnojte ich domácim hnojivom. To pomôže vašim čučoriedkam lepšie prežiť zimu a v budúcej sezóne budú hýriť sladkými plodmi.
Starostlivosť o čučoriedky v novembri
Obľuba čučoriedok z roka na rok rastie. Pri správnej starostlivosti prinášajú veľmi chutné a zdravé plody, ktoré sú bohaté na zložky pozitívne ovplyvňujúce naše zdravie. Čučoriedky majú pomerne špecifické požiadavky na pôdu – najlepšie rastú na kyslých pôdach s vysokým obsahom humusu. Hoci ich výhodou je vysoká mrazuvzdornosť, oplatí sa ich na zimu poriadne pripraviť. Ako sa starať o čučoriedky v novembri? Vzhľadom na plytký koreňový systém si kríky vyžadujú pravidelnú zálievku (aj na jeseň). Treba však pamätať na to, že sú citlivé na nedostatok aj nadbytok vody, preto je potrebné zachovať striedmosť.
Na jeseň by sa mali zvoliť hnojivá so zvýšeným obsahom fosforu a draslíka, ktoré sú zodpovedné za správny vývoj koreňového systému a navyše zvyšujú odolnosť rastlín voči nízkym teplotám. Podľa niektorých záhradkárov by sa čučoriedky nemali hnojiť v novembri, pretože sa pripravujú na zimný spánok. V tomto období je najlepšie spoľahnúť sa na domáce živiny, ktoré im pomôžu lepšie sa pripraviť na príchod mrazov. Hlavný rez kríkov sa vykonáva skoro na jar, zatiaľ čo v novembri sa oplatí odstrániť odumreté a choré výhonky, čo pomôže udržať rastliny zdravé.
Čučoriedky majú plytké korene, takže počas chladnej zimy bez snehu hrozí riziko zamrznutia ich koreňov. Odporúča sa rozprestrieť okolo rastlín vrstvu mulča, aby sa plytké korene ochránili pred mrazom. Okrem toho mulčovanie zabraňuje rastu burín, ktoré by mohli s čučoriedkami súperiť o vodu a živiny. Umožní tiež udržiavať dostatočnú vlhkosť pôdy. Najlepšie sa osvedčuje mulčovanie z ihličia ihličnatých stromov, borovicovej kôry alebo pilín, pretože ešte viac okysľujú substrát.
Hnojivo na čučoriedky na budúcu sezónu
Snívate o čučoriedkach, ktoré sa chvália plodmi? Premeňte svoje sny na skutočnosť. Predtým, ako založíte kríky, použite domáce hnojivo. V prvom rade budete potrebovať vaječné škrupiny, ktoré rastlinám dodajú mnoho cenných živín a navyše pomôžu udržať správne pH pôdy, pretože majú okysľujúce vlastnosti. Ďalšou zložkou živín je starý chlieb – podporuje rozvoj koreňov a zvyšuje odolnosť kríkov voči chorobám a nepriaznivým poveternostným podmienkam.
Ako pripraviť domáce hnojivo na čučoriedky?
- Starý chlieb nakrájajte na kúsky a potom ho namočte do vody.
- Odstavte na niekoľko minút, kým sa nevytvorí hustá pasta.
- Do chlebovej zmesi pridajte 2 polievkové lyžice vaječných škrupín a dobre premiešajte.
- Zmes rozotrite okolo čučoriedkových kríkov a premiešajte ju s vrchnou vrstvou pôdy.
Toto domáce hnojivo zo starého chleba a kávovej usadeniny zlepšuje štruktúru pôdy, stimuluje činnosť mikroorganizmov v pôde a navyše pomáha udržiavať kyslú reakciu. Pomôže kríkom prežiť zimu v dobrej kondícii a priniesť ovocie v nasledujúcej sezóne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí pár minút a zabezpečíte, že čučoriedky budú plodné. Nezmeškajte termín
Bez tohto ošetrenia čučoriedky neprežijú. Urobte to teraz a v lete budú nádherne rásť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.