10.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/radoszki).
Plesnivé paradajky by sa samozrejme nemali jesť. Nemusíte ich však vyhadzovať do smetí. Hoci už nie sú vhodné na konzumáciu, majú skvelé využitie v záhrade. Vďaka týmto trikom ušetríte pár drobných a vaše rastliny sa na zimu posilnia.
Už dlho je známe, že plesnivé potraviny by sa nemali konzumovať. Dokonca ani odstránenie pokazených kúskov neumožní, aby bol zvyšok výrobku vhodný na konzumáciu. To však neznamená, že musí hneď skončiť v odpadkovom koši. To platí najmä pre pokazené paradajky. Málokto vie, že im možno dať druhý život, ale už nie v kuchyni, ale v záhrade. Je to skvelý trik na zlepšenie kvality rastlín.
Čo robiť s plesnivou paradajkou? Môžete ju použiť v záhrade
To je skvelá správa pre ľudí, ktorí neradi plytvajú potravinami. Ak zistíte, že takmer nedotknutá paradajka splesnela, nemusíte ju hneď hádzať do koša.
- Táto zhnitá zelenina sa výborne uplatní v záhrade.
- Ak sa pleseň objavila len na šupke, jej semená sú stále vhodné na pestovanie.
Hoci túto paradajku už nebudete jesť, využijete ju na výsadbu nových rastlín a v budúcej sezóne si vychutnáte chuť šťavnatej zeleniny. Ako na to.
- Na začiatok odstráňte semená z plesnivej paradajky. Zvyšok zeleniny môžete vyhodiť.
- Potom vložte semená do nádoby, zalejte ich vodou a celé to odložte na niekoľko dní. Tým sa spustí proces fermentácie, ktorý odstráni želatínový povlak. Je to dôležité, pretože táto časť zeleniny môže sťažovať klíčenie.
- Približne po 3 až 5 dňoch by mali byť semená hotové. Opláchnite ich a dôkladne osušte. Potom ich odložte na bezpečné miesto, kde budú čakať do jari.
Na čo slúžia paradajky? Skvele sa hodia ako domáce hnojivo do záhrady
Ak nechcete vysievať nové rastliny, máme pre vás ďalší nápad, ako využiť plesnivé paradajky. Málokto vie, že takáto zelenina skvele poslúži pri príprave hnojiva pre iné druhy.
- Plesnivé paradajky stačí hodiť na kompost a v kombinácii s inými rastlinnými zvyškami čoskoro vytvoria prírodnú živinu.
- Nezabudnite však v tejto situácii dodržiavať prísne pravidlá kompostovania.
Zabránite tak prenosu plesní na ostatné zložky hnojiva.
Hovoríme predovšetkým o dôkladnom drvení odpadu, dostatočnej cirkulácii vzduchu a pravidelnom posýpaní kompostéra kriedou alebo dolomitom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sadíte paradajky každý rok na to isté miesto? Pozrite sa, čo hovoria skúsení záhradkári
Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.