11.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Žihľavový čaj je jedným z najznámejších a najuznávanejších nálevov v bylinnej medicíne. Nájdete ho na pultoch obchodov aj v lekárňach a mnohí ľudia si rastlinu sami sušia a pripravujú si z nej domáci nálev. Na čo žihľavový čaj pôsobí a čo je dôvodom jeho obľúbenosti?
Žihľavový čaj je vysoko cenený pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti. Žihľava je bežná rastlina, ktorú možno nájsť na mnohých miestach. Hoci sa na ňu veľmi často pozeráme v zmysle buriny, tí, ktorí sa vyznajú v bylinkárstve, vedia, že je to jedna z najcennejších bylín.
Žihľavový čaj – vlastnosti a použitie
Mnohí ľudia si žihľavu spájajú s bolestivými popáleninami a vyhýbajú sa jej ako moru. Je však dôležité uvedomiť si, že táto obľúbená a bežná rastlina skrýva mnoho cenných vlastností podporujúcich zdravie. Liečivé vlastnosti žihľavy sú známe a oceňované už dlho. Žihľava je jednou z najcennejších rastlín v ľudovom liečiteľstve. Hoci dnes už bylinná medicína nemá taký význam ako kedysi, mnohí ľudia stále využívajú jej zdroje a sú zástancami podpory organizmu produktmi prírodného pôvodu.
Žihľavový čaj – na čo funguje?
Prečo je žihľavový čaj taký obľúbený? Na čo funguje a za akých okolností sa oplatí siahnuť po náleve zo žihľavových listov? Žihľavový čaj má mnoho vlastností a prospieva rôznym aspektom organizmu. V prvom rade treba spomenúť, že žihľavový čaj je cenený pre svoje čistiace vlastnosti. Nálev zo žihľavových listov pôsobí na organizmus močopudne, preto by po ňom mali siahnuť ľudia, ktorí by chceli svoje telo očistiť od toxínov a nepotrebných odpadových látok. Žihľavový čaj môže byť skvelou podporou pre močový systém. Pravidelné užívanie žihľavového čaju prospieva močovým cestám a môže pomôcť v boji proti infekcii.
Žihľavový nálev má aj protizápalové vlastnosti, takže pomáha zmierňovať zápaly v tele. Za zmienku stojí aj to, že žihľavový čaj zlepšuje stav vlasov, pokožky a nechtov, a to všetko vďaka množstvu vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje. Žihľavový čaj je tiež podporou kardiovaskulárneho systému. Pri pravidelnom pití môže pomôcť znížiť parametre krvného tlaku a hladinu zlého cholesterolu.
Žihľavový čaj – ako často ho pijete?
Už vieme, aké vlastnosti má žihľavový čaj. Ako často by ste ho mali piť? Žihľavový čaj má priaznivé účinky na rôzne úrovne fungovania organizmu a je prírodným produktom, ale treba poznamenať, že nálev by sa mal konzumovať s určitými obmedzeniami. Odhaduje sa, že denne by sa nemali vypiť viac ako tri poháre žihľavového čaju. Žihľavový čaj sa môže piť preventívne, ale liečba žihľavovým nálevom by nemala trvať dlhšie ako niekoľko týždňov. Je to odôvodnené diuretickým účinkom žihľavy. Dlhodobé pitie žihľavového čaju môže z dlhodobého hľadiska prispieť k vyplavovaniu cenných minerálov z tela, preto sa odporúča robiť medzi jednotlivými kúrami prestávky. Treba tiež poznamenať, že nie každý môže používať žihľavový čaj? Komu sa neodporúča?
Žihľavový čaj – kontraindikácie používania
Za akých okolností sa žihľavový čaj neodporúča? Kontraindikácie používania žihľavového čaju nie sú obzvlášť veľké, ale určitá skupina ľudí by sa mala mať na pozore. Týka sa to najmä ľudí, ktorí pravidelne užívajú lieky. Žihľavový nálev sa môže vzájomne ovplyvňovať s rôznymi účinnými látkami, preto je lepšie poradiť sa so svojím lekárom. Konzultácia s lekárom je potrebná aj pre ľudí, ktorí sa stretávajú s poruchami obličiek. Žihľavový čaj má močopudný účinok, a preto môže spôsobiť nadmerné zaťaženie obličiek. Žihľava môže prispieť k zníženiu hladiny cukru v krvi, preto by si na ňu mali dať pozor aj ľudia bojujúci s cukrovkou, ktorí užívajú lieky. Žihľava môže ovplyvniť aj procesy zrážania krvi, takže ľudia bojujúci s týmto problémom by mali byť tiež mimoriadne opatrní. Na žihľavový nálev by si mali dávať pozor aj tehotné a dojčiace ženy, a ak sa chystajú konzumovať žihľavový čaj, mali by sa poradiť s odborníkom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žihľavový čaj je letným pokladom pre zdravie a krásu. Čo je základom jeho popularity?
Čo nezalievať žihľavovým hnojivom? Tieto rastliny ho nemajú rady. Iba im uškodíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.