12.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Granadeiro).
Muškát omamný patrí do rovnakej čeľade ako obľúbené balkónové muškáty. Má pomerne veľa liečivých vlastností. Poradíme vám, v čom nám môže pomôcť, ako sa oň starať a ako ho uchrániť pred úhynom.
Muškát omamný
Muškát omamný (Pelargonium graveolens) pochádza z južnej Afriky. Do Európy sa dostal v 30. rokoch 20. storočia. V našich klimatických podmienkach sa pestuje najmä v kvetináčoch. Rastlina má mierne vzpriamený habitus a v nádobe dorastá do výšky 1 m. Má svetlozelené, hlboko rezané listy s chlpatým povrchom. Doma kvitne zriedkavo, vytvára malé, bledoružové kvety podobného vzhľadu ako iné muškáty. Jeho charakteristickou črtou je vôňa – svieža, citrónovo-ovocná s výrazným ružovým nádychom.
Muškát omamný – ako sa oň starať?
Pestovanie muškátov nie je náročné – zvládne ho aj ten, kto si myslí, že s rastlinami nemá žiadne skúsenosti.
Miesto
Tak ako väčšina muškátov, aj muškáty omamný uprednostňujú slnečné stanovište. Kam umiestniť muškát? Ak ho chcete pestovať v interiéri, nechajte ho na okenných parapetoch na východnej alebo západnej strane. Keď je teplejšie, ho môžete umiestniť vonku. V chladnejších ročných obdobiach premiestnite kvetináče do svetlej miestnosti s teplotou nie nižšou ako 5 °C a nie vyššou ako 10 °C (schodiská, garáže, vstavané verandy). V týchto podmienkach bude muškát omamný schopný prejsť do stavu pokoja, aby mohol v nasledujúcej sezóne opäť bujne rásť.
Substrát
Vhodným substrátom pre muškáty omamné je univerzálna, priepustná, kompostová pôda s neutrálnou alebo mierne alkalickou reakciou.
Prerezávanie a zavlažovanie
Dôležitá je systematická zálievka – zalievajte ho výdatne až vtedy, keď pôda v kvetináči vyschne.
Hnojenie
Vyhnite sa hnojeniu muškátov počas zimného obdobia. Počas obdobia rastu rastliny je dobré muškáty prihnojovať hnojivami pre muškáty alebo viaczložkovými hnojivami do kvetináčov.
Prečo pestovať muškát omamný?
Éterické oleje a ďalšie cenné zložky, ktoré obsahuje, sa často používajú v kozmetickom priemysle a v prírodnej medicíne. Rastlinnou surovinou sú jeho listy.
Látky obsiahnuté v pelargónii majú antibakteriálny a antivírusový účinok. Nie nadarmo si naše babičky pri infekciách horných dýchacích ciest a chronickej nádche potierali dutiny a miesta pod nosom rozdrvenými listami tejto rastliny.
Na čo pomáha muškát omamný?
Muškát omamný má v medicíne viacero využití. Okrem iného sa používa podporne pri liečbe:
- zápal obličiek,
- horúčka,
- nádcha a bolesť hrdla,
- zápal,
- silná menštruácia,
- hemoroidy,
- dyzentéria,
- rakovina tráviaceho traktu,
- hyperglykémia,
- nespavosť,
- srdcové choroby,
- nevoľnosť a vracanie,
- tuberkulóza.
Muškát omamný má tiež analgetické a protiedémové účinky. Obklady z jeho listov sú upokojujúce pri:
- reumatických bolestiach,
- bolestiach kĺbov,
- bolestiach pri pomliaždeninách,
- uštipnutí hmyzom,
- znížení opuchu.
Muškát omamný na ucho
Muškát omamný sa oplatí používať aj pri nepríjemných bolestiach uší – obklad z listov rozdrvených v dlaniach (aby pustili šťavu) môže rýchlo priniesť požadovanú úľavu.
Ako používať muškát omamný pri prechladnutí a infekciách?
Obklady nie sú jediným spôsobom, ako využiť jedinečné vlastnosti muškátov. Môžete tiež popíjať čaj pripravený z nich.
Nálev z muškátu omamného
Recept na nálev je veľmi jednoduchý – 3 čerstvé listy (alebo 1 čajovú lyžičku sušených listov) zalejte šálkou vody a varte asi 10 minút. Po uplynutí tejto doby hrniec odstavte z ohňa a nechajte ho prikrytý ešte štvrť hodiny, kým nevychladne. Na spestrenie pridajte do listov niekoľko klinčekov alebo tyčinku škorice.
Nálev z tejto črepníkovej rastliny môžu piť:
- osoby s vysokým krvným tlakom (1 pohár denne),
- osoby so zníženou náladou,
- nervovým napätím,
- problémami so spánkom a úzkosťou.
V prípade príznakov prechladnutia alebo počas faryngitídy či laryngitídy sa odporúča piť tento nálev 3-krát denne, pokiaľ lekár nemá námietky. V prípade bolestí hrdla si ním možno namiesto pitia vypláchnuť ústa. Takáto liečba, vykonávaná systematicky, tiež zmierni bolesť zubov a ďasien a pomôže odstrániť problém zápachu z úst.
Tinktúra
Tinktúru z muškátu omamného pripravíte tak, že čerstvo nasekané listy nasypete do číreho vysokoalkoholického nápoja. Potom odvar odložíte na 10 dní na tmavé miesto. Nezabudnite nádobu denne pretrepať.
Tinktúra sa používa napríklad pri reumatických bolestiach a prechladnutí na potieranie chrbta a hrudníka. Tinktúru z muškátu omamného môžete pridať aj do čaju alebo ju piť vo forme kvapiek.
Muškát omamný – liečivé vlastnosti a použitie
Namiesto čaju sa oplatí siahnuť aj po éterickom oleji z muškátu omamného – je skvelý na inhalácie, ktoré zmierňujú príznaky infekcií horných dýchacích ciest. V kombinácii s telovým alebo pleťovým krémom (ale v malom množstve – nadbytok oleja môže podráždiť) podporuje hojenie rán a blednutie jaziev.
Muškát omamný v spálni
Je to rastlina, ktorá má veľmi pozitívny vplyv na kvalitu vzduchu (čistí ho a dezinfikuje). Produkuje éterické oleje, ktoré sú vhodné pre náš dýchací systém. Ak je vo vašom byte veľa rozptýleného svetla, malo by sa pre túto rastlinu nájsť miesto. Najlepšie v spálni.
Okrem toho muškáty omamné uchovávané v dome dokonale fungujú ako prírodný odpudzovač hmyzu. Vôňa, ktorú vydáva, odpudzuje komáre, muchy, ovocné mušky a kliešte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento olej pomôže pri všetkých jesenných ochoreniach. Vyrába sa z obľúbenej rastliny
Každá babička ho má na parapete. Neexistuje lepší liek na prechladnutie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.