12.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
V našej krajine býva najväčší výskyt húb v septembri a októbri. Tieto lesné pochúťky môžete nájsť aj na dovolenke, najmä ak pršalo. Nie každý však vie, že hľadanie chutných húb sa nekončí s polovicou jesene. Niektoré huby sa dajú nájsť aj na začiatku zimy. Čo môžeme zbierať na konci roka?
Lovci húb, ktorí hľadajú lesné poklady v novembri a decembri, nie sú až takou vzácnosťou, ako by sa mohlo zdať. V tomto období sa dajú nájsť niektoré chutné exempláre. Pozrite sa, čo rastie v našich lesoch v zime.
Ktoré huby zbierať v novembri?
Koncom jesene a v zime už v lesných zákutiach nenarazíme na hríby a suchohríby. Sezóna týchto najobľúbenejších druhov končí približne posledný októbrový týždeň. Môžeme však naraziť aj na iné, rovnako chutné huby, ktoré budú ideálne do polievok alebo omáčok. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce exempláre patrí podpňovka obyčajná alebo hliva ustricová.
Kde rastie podpňovka obyčajná?
Táto huba sa vyskytuje na celom Slovensku. Podpňovka má svetlo béžový, medovo sfarbený klobúk, ktorý je pokrytý tmavými šupinami. Klobúk má zvyčajne priemer 3 až 10 cm. Stonka je žltkastej farby a dosahuje výšku 5 až 10 cm. Mladé klobúčiky húb sú vhodné na konzumáciu, nožičky treba vyhodiť. Okrem iného sa dajú použiť do polievok alebo na marinovanie.
Podpňovka obyčajne rastie na kmeňoch stromov a pňoch. Možno ju nájsť aj na kúskoch kôry zahrabaných v listoch. Dôležité je, že táto huba, hoci je chutná, spôsobuje mnohé choroby stromov. Preto sa oplatí zbierať ju a obmedziť šírenie lesných chorôb, čím získame chutnú pochúťku, ktorá sa dá použiť do mnohých jedál.
Táto huba je aj zdravá, v podpňovke nájdeme veľa antioxidantov, vďaka čomu vykazuje protirakovinové účinky a môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Okrem toho tieto huby obsahujú steroly (chemické zlúčeniny), ktoré sa starajú o udržanie normálneho HDL cholesterolu (tzv. dobrého cholesterolu) v tele.
Kde rastie hliva ustricová?
Hliva ustricová sa rada objavuje na kmeňoch stromov začiatkom novembra. Ak nie je veľmi chladno, možno ich nájsť počas celej zimy. Klobúk tejto huby dosahuje priemer 5 až 25 cm. Dôležité je, že jeho povrch je hladký. Hliva ustricová môže mať béžovú, sivú a fialovú farbu. Musíme si uvedomiť, že nie sú zelenkavé – zelená farba znamená iný druh, ktorý nie je jedlý a ktorý by sme nemali zbierať. Stopka hlivy ustricovej je zvyčajne malá a dosahuje dĺžku 1 až 4 cm.
Hliva ustricová sa zvyčajne objavuje na padnutých kmeňoch stromov. Ľahko rastú na breze, vŕbe alebo topoli. Tieto huby sú dobrým zdrojom bielkovín, pretože obsahujú približne 3 g na 100 g čerstvej úrody. Okrem toho obsahujú aj vitamíny B1, B2 a B3, ako aj selén, vlákninu, draslík a železo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto huby by sa rozhodne nemali sušiť. Omyl by mohol skončiť otravou
Ako zmraziť kuriatka na zimu? Takto nebudú horké
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.