14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/megaflopp).
Sušenie bielizne v zime, najmä v malom byte, môže byť problematické. Dlhodobé sušenie bielizne prispieva k hromadeniu vlhkosti, kondenzácii na oknách a vzniku stôp plesní v rôznych zákutiach miestnosti. Nehovoriac o znečistenom vzduchu. Ako sušiť bielizeň v zime? Návod, ktorý sme pre vás pripravili, vám pomôže vybrať si najefektívnejšiu metódu. Vaše oblečenie bude voňať sviežo, rýchlejšie sa dostane do skrine a vy získate voľný priestor.
Sušíte bielizeň na jeseň a v zime vonku?
Niektoré činnosti, ktoré sa dajú ľahko vykonávať v lete, je potrebné v zime prispôsobiť úplne iným podmienkam. Inak strácajú svoju účinnosť. To je prípad prania, konkrétne jeho sušenia. V lete stačí bielizeň vyložiť na terasu alebo balkón a chvíľu počkať, kým sa úplne vysuší. V zime to nie je také jednoduché.
Naše staré mamy vynášali vyprané oblečenie, deky a prestieradlá do mrazu, kde ich zavesili na šnúry rovnako ako v lete. Pre nás je ťažšie presvedčiť sa, aby sme tento spôsob používali. Všimli ste si, že to robia aj vaši susedia, a rozmýšľate, či na jeseň a v zime sušiť bielizeň vonku? Vyskúšajte to. Táto metóda naozaj funguje.
- Bielizeň v chlade naozaj vysychá, presnejšie povedané, voda sa na nej vplyvom veľmi nízkych teplôt mení na ľad, ktorý sa postupne vyparuje – tento proces sa vedecky nazýva sublimácia, teda zmena pevného skupenstva priamo na plynné s obídením tekutej formy.
- Týmto spôsobom sa materiály pokryté mrazom skutočne zbavia tekutiny, ktorá sa nahromadila počas prania, a po ohriatí a vyžehlení ich možno opäť vložiť do skrine.
Nezabúdajte však, že niektoré látky, ktoré nosíme a ktoré neboli v mladosti našich starých mám alebo neboli také populárne ako teraz, sa môžu ľahšie znehodnotiť. Ak z rôznych dôvodov uprednostňujete domáce sušenie, poradíme vám, ako to robiť rozumne, aby sa vo vašej domácnosti nehromadila vlhkosť a boli v nej príjemné podmienky.
Ako sušiť bielizeň v zime
V zime sa bielizeň zavesená v dome suší oveľa pomalšie ako v lete.
- Nielenže sa tak v miestnostiach udržiava vlhkosť a namiesto vône obľúbeného pracieho prášku alebo zmäkčovača sa v nich vznáša charakteristický ťažký a zatuchnutý zápach mokrého oblečenia, ale zvyšuje sa aj riziko výskytu plesní na stenách.
Ako sušiť bielizeň v zime? Tu je návod, čomu sa vyhnúť a čo použiť, aby vaše oblečenie rýchlejšie uschlo, sviežo voňalo, nestratilo mäkkosť, pružnosť a správnu štruktúru a aby sa voda, ktorá sa z neho odparuje, nezrážala na stenách.
Na čo sa sústrediť
- Perte naraz menšie množstvo oblečenia. Ak do práčky hodíte veľa oblečenia, ťažších tkanín alebo objemných materiálov, ako je napríklad posteľná bielizeň, všetko sa to nevysuší naraz, čo spôsobí, že sa v byte nahromadí veľa vlhkosti. Lepšie je veci roztriediť a prať ich po jednom, čím necháte uschnúť menšiu dávku, než zavesíte ďalšiu.
- Bielizeň vešajte v určitých intervaloch. Oblečenie a iné textílie umiestnite na veľké, skladacie, stojace alebo závesné sušiaky s odstupom. Umožníte tak cirkuláciu vzduchu medzi jednotlivými kúskami oblečenia a vlhkosť sa rýchlejšie odparí, ak je dostatok priestoru. Vyhnite sa tiež skladaniu napríklad prestieradiel na polovicu, pretože aj keď ich budete pravidelne vešať a obracať, celý proces bude trvať dlhšie.
- Vyberte si mobilný stojan na bielizeň. Veľké sušiaky nie sú veľmi praktické a zaberajú veľa miesta, ale zmestí sa na nich viac vypraného oblečenia. V zime sa odporúča nemať naloženú sušiak výlučne v jednej miestnosti, ale presúvať ho z miestnosti do miestnosti. V takom prípade sa najlepšie osvedčia mobilné modely, t. j. na kolieskach – potom ich len preveziete do inej miestnosti a máte hotovo. Ak máte dve alebo viac sušiakov, skúste bielizeň v menšom množstve vešať v rôznych miestnostiach a pravidelne ich vetrať.
Kde sušiť bielizeň a čo použiť
- Dávajte pozor, kde sušíte, aby ste nepoškodili tkaniny. Raz ma napadlo presunúť sušiak s ešte vlhkou bielizňou o niečo bližšie k vyhrievanému krbu, ktorý je uzavretý ochranným sklom. Kategoricky to nerobte, pretože hoci vidina suchej bielizne je lákavá, mnohé jemné, umelé tkaniny sa pri vystavení takejto vysokej teplote môžu doslova roztopiť (teplo sála zo žeravého krbu viac, ako si myslíte).
- Používajte technológie na zlepšenie kvality vzduchu. V malom byte používajte pri sušení bielizne odvlhčovače. Kvalitný prístroj s moderným systémom regulácie vlhkosti odvlhčí vzduch, čím sa zlepší kvalita vzduchu a váš domov bude príjemne voňať, aj keď ste pripravili viac ako jednu várku bielizne za sebou.
- Nebojte sa chladu – váš domov sa tak stane príjemnejším a urýchli sa proces sušenia. Zimné sušenie bielizne si vyžaduje pravidelné vetranie bytu. Namiesto umiestnenia sušiaka bielizne vedľa radiátora v nádeji, že sa voda z tkanín rýchlejšie odparí, je lepšie presunúť ho bližšie k oknu a pri súčasnom otáčaní radiátorov ich pravidelne otvárať. Vpustením chladu dovnútra nielen zlepšíte podmienky bývania. Zbavíte sa aj prebytočnej vlhkosti.
- Na sušenie používajte prirodzené zdroje tepla. Hneď ako v zimný deň vyjde slnko, aj bez toho, aby ste bielizeň vyniesli von, umiestnite ju na miesto, kam cez okno prenikajú teplé lúče. Zároveň otvorte okno. Táto kombinácia spôsobí, že sa bielizeň vysuší rýchlejšie ako keď stojí v rohu pri stene.
Vždy môžete, ako to robili naše babičky, vyniesť oblečenie von a počkať, kým mráz urobí svoje.
Len nezabudnite, že bielizeň nesmie visieť vonku, keď je vo vzduchu vysoká vlhkosť. Po daždi, v novembrovom šere, nemá zmysel sa o to pokúšať. Vaše oblečenie v takomto počasí určite neuschne. Preto je lepšie nechať ho doma a využiť vyššie uvedené tipy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posteľná bielizeň bude voňať a žlté škvrny zmiznú. Počas prania nalejte do odmerky
Táto metóda vysuší bielizeň dvakrát rýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.