14.11.20204 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadya So).
Ako zistíte, že je orchidea premočená? Tieto krásne rastliny sú citlivé na nadmernú vlhkosť, ktorá často končí hnilobou koreňov. Mnohí pestovatelia ich príliš zalievajú v domnení, že kvety to potrebujú. Pritom stačia jednoduché triky, aby ste sa vyhli nadmernému zalievaniu a mohli sa tešiť z ich zdravého rastu.
Starostlivosť o orchidey nie je náročná. Stačí len trochu pozornosti a správne podmienky a budú bujne rásť a nádherne kvitnúť. Ako na to? V prvom rade im zabezpečte svetlé miesto s rozptýleným svetlom, ľahký, priepustný substrát a pravidelné, ale mierne hnojenie. Nezabudnite ani na prúdenie vzduchu, pretože kvety majú rady vzdušné miesta. Dávajte však pozor na zalievanie. Nadmerná vlhkosť býva pre nich osudná. Ako zalievať orchidey, aby boli zdravé?
Stojí orchidea rada vo vode? V žiadnom prípade. Kvety sú citlivé na premokrenie
V prírode rastú orchidey ako epifyty, t. j. rastliny pripevnené na stromy alebo skaly v tropických lesoch, kde sú ich korene v neustálom kontakte so vzduchom. V dôsledku toho čerpajú vlhkosť zo svojho okolia a ich korene nie sú nikdy ponorené vo vode. Prílišné zavlažovanie orchideí v domácom prostredí narúša ich prirodzený rytmus, pretože korene zbavené vzduchu rýchlo začnú hniť. Preto im musíte zabezpečiť priepustný substrát a dobrú cirkuláciu vzduchu. Ako by ste teda mali rastlinu zalievať? Každých 7-14 dní, pričom medzi zalievaním nechajte pôdu úplne vyschnúť. Tým sa minimalizuje riziko nadmerného zavlažovania a zabezpečia sa ideálne podmienky pre rast.
Ako nepolievať orchideu? Dva triky na úpravu zalievania
Jedným z pôvodných spôsobov zalievania orchideí je použitie kociek ľadu. Ako sa topia, postupne dodávajú rastline vodu, čo jej uľahčuje prijímanie vlhkosti a zabraňuje premokreniu. Stačí raz týždenne položiť 2-3 kocky ľadu na povrch substrátu a je hotovo. Je to ideálny trik pre začínajúcich pestovateľov, ktorí ešte nevycítili správnu úroveň hydratácie pre svoje orchidey.
Ďalším spôsobom regulácie vlhkosti orchideí je umiestnenie kúskov kôry na dno kvetináča. Kôra funguje ako prirodzený filter – je priepustná, takže korene môžu voľne dýchať a chráni ich pred prebytočnou vodou a hnilobou. Materiál tiež pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť v okolí koreňov bez rizika premokrenia. Rastline tak môžete ľahko zabezpečiť podmienky blízke prirodzeným, pričom sa postaráte o správnu rovnováhu medzi vlhkosťou a prísunom vzduchu.
Ako zistíte, že je orchidea premokrená? Vysiela jasné signály
Príznaky premokrenej orchidey sú celkom jasné. Listy žltnú, sú mäkké a ochabnuté a korene tmavohnedé alebo čierne, strácajú pevnosť a postupne hnijú. To býva často sprevádzané nepríjemným zápachom hniloby. Ak spozorujete takéto signály, okamžite reagujte. Okamžite prestaňte zalievať a opatrne vyberte rastlinu z kvetináča. Odstráňte zhnité časti koreňov, ponechajte len zdravé časti a orchideu presaďte do čerstvej, suchej pôdy. Pred ďalším zalievaním jej nezabudnite dopriať niekoľko dní odpočinku. Rastlina potrebuje chvíľu na zotavenie a pokojnú regeneráciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vložte kôstku do kvetináča. Orchidea bude plná kvetov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.