Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Domácnosť, Tipy,

Tieto predmety a povrchy nikdy nečistite octom. Poškodenie bude nezvratné

14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A). Ocot je už dlho považovaný za účinný prírodný čistiaci prostriedok, ale jeho používanie nie je vždy bezpečné. Mnohé povrchy a...

14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A).

Ocot je už dlho považovaný za účinný prírodný čistiaci prostriedok, ale jeho používanie nie je vždy bezpečné. Mnohé povrchy a predmety môžu byť jeho pôsobením trvalo poškodené. Vysvetlíme vám, kde je lepšie ocot nepoužívať a ktoré alternatívy zabezpečia bezpečné čistenie.

Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A

Predmety a povrchy, ktoré by sa nemali čistiť octom

Mnohí ľudia siahajú po octe na čistenie náhrobných kameňov, kamenných pomníkov alebo plotov. Pritom si neuvedomujú, že táto kyselina môže nenávratne poškodiť ich povrch.

  • Ocot je síce účinný na mnohé úlohy, ale ničí prírodné kamene, ako je mramor, žula alebo travertín.
  • Jeho nízke pH vedie k leptaniu povrchu, zmatneniu a vzniku trvalých farebných zmien, ktoré sa nedajú odstrániť.

Namiesto octu sa odporúča používať jemné čistiace prostriedky s neutrálnym pH. Tie odstránia nečistoty bez rizika poškodenia štruktúry materiálu. Oveľa lepším nápadom by tu bola teplá voda s kvapkou jemného mydla alebo špecializované prípravky na starostlivosť o kameň.

Na čistenie drevených podláh a nábytku sa niekedy používa aj ocot, ktorý však spôsobuje viac škody ako úžitku.

  • Kyselina octová rozpúšťa ochranné povrchové vrstvy podlahy, čo má za následok matný povrch a znižuje jej odolnosť voči poškriabaniu a poškodeniu.
  • Ocot tiež odstraňuje prirodzený lesk dreva, čím odhaľuje surovú štruktúru, ktorá sa stáva náchylnejšou na vlhkosť, odieranie a iné formy poškodenia.

Namiesto octu je lepšie zvoliť šetrné prípravky na ošetrovanie dreva, ktoré pomôžu zachovať prirodzený lesk a štruktúru dreva.

Niektorí ľudia používajú ocot na utieranie televízorov, počítačov alebo smartfónov, pričom nevedia, že to môže viesť k vážnemu poškodeniu. Obrazovky týchto zariadení sú pokryté špeciálnymi ochrannými vrstvami, ktoré zabezpečujú čistotu obrazu a chránia pred šmuhami.

Kyselina octová ľahko preniká do ochranných vrstiev, čo spôsobuje zníženie kvality obrazu. Bezpečnejšou voľbou na čistenie obrazoviek sú mäkké antistatické handričky.
Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov
  • Ocot napriek svojim výhodám tieto vrstvy ničí, čo vedie k trvalému zmatneniu a zvyšuje riziko korózie jemných elektronických súčiastok.
  • Kyselina octová ľahko preniká do ochranných vrstiev, čo spôsobuje zníženie kvality obrazu a zvyšuje náchylnosť zariadenia na trvalé poškodenie.

Bezpečnejšou voľbou na čistenie obrazoviek sú mäkké antistatické handričky, ktoré účinne odstránia nečistoty bez toho, aby vystavili zariadenia škodlivým účinkom kyseliny.

Prečo môže ocot poškodiť veci?

  • Ocot je vodný roztok kyseliny octovej, ktorej silné korozívne vlastnosti môžu mať deštruktívny účinok na jemné materiály, ako je drevo, plast alebo guma. Je nebezpečný aj pre odolnejšie materiály.
  • Kyselina octová spôsobuje rozkladné procesy v štruktúre prírodného kameňa, takže mramorové alebo žulové pracovné dosky môžu stratiť svoje estetické a funkčné vlastnosti, zmatnieť a stratiť odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
  • Kyselina octová má tiež škodlivý účinok na kovové povrchy, najmä na tie, ktoré nemajú úplnú ochranu proti korózii, ako je oceľ, železo a liatina. Pri pôsobení kyseliny dochádza k oxidácii kovov, čo vedie ku korózii a oslabeniu ich štruktúry. Napríklad kuchynské nože vystavené pôsobeniu octu môžu rýchlejšie hrdzavieť, čím strácajú svoje úžitkové vlastnosti a ostrosť.
  • To isté platí pre kusy nábytku, náradia a iné predmety v domácnosti vyrobené z kovu.
@cleantservices

vinegar can be a cleaning aid for some things, but it does not work well for all🧐

♬ Walker – Official Sound Studio

Používanie octu na takýchto povrchoch skracuje životnosť predmetov a znižuje ich funkčnosť. Môže dokonca predstavovať nebezpečenstvo, keď sa napríklad zhrdzavené časti nábytku pri zaťažení zlomia.

  • Účinky octu sa však neobmedzujú len na kameň a kov, ale má deštruktívny vplyv aj na gumené súčasti, najmä v domácich spotrebičoch, ako sú práčky a umývačky riadu. Dlhodobý kontakt s kyselinou octovou urýchľuje proces vysychania gumy, čo vedie k jej drobeniu, praskaniu a strate pružnosti.
  • Tesnenia a gumové hadice sa tak stávajú náchylnými na poškodenie, čo môže viesť k netesnostiam a potrebe nákladných opráv.

Používanie octu je v takýchto prípadoch rizikové a výrobcovia bielej techniky jednoznačne odporúčajú vyhýbať sa tejto látke pri každodennom čistení.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zabudnite na ocot. Okná bez šmúh vám poskytne výrobok, ktorý je starý ako svet

Geniálny trik, ako zabrániť zhnednutiu avokáda. Stačí jedna ingrediencia


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nakrájam, okorením a dám do pohára. Nie je možné nezjesť to všetko naraz

14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fo_De). Kedysi sa v každej domácnosti pripravovalo zavárané mäso, aby sme mali vždy po ruke vlastnú klobásu alebo chutné…

Stojí pár drobných, vypína pokožku a vypĺňa vrásky. Určite ju máte v kuchyni

14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Evgenyrychko). Prírodné produkty sa v starostlivosti o pleť používajú čoraz častejšie. Jedna z obľúbených kuchynských ingrediencií napríklad pomôže hydratovať…

O Amosovej paste sa hovorí, že je elixírom zdravia. Overujeme, ako funguje

14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: TikTok/@artedahome). Pasta Dr. Amosova je prírodný elixír zdravia. Táto špecialita čoraz viac dobýva internet. Nie je to prekvapujúce. Každý…

Nemáte radi kyslé pomaranče s kôstkami? Vieme, ako rozpoznať sladké odrody

14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Lapina Maria). Máte radi citrusové plody, ale vždy siahnete po tých, ktoré sú kyslé? Ubezpečujeme vás, že medzi pomarančmi…

Nalejte do šálky na čaj a počkajte. Usadenina zmizne rýchlejšie, ako si myslíte.

14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). V rozpore s tým, čo sa zdá, môžu byť usadeniny čaju skutočnou nepríjemnosťou. Tmavé škvrny sa odstraňujú…

Auto Trendy

Prekvapivá pravda: Povinné bezpečnostné systémy, o ktorých ste ani netušili, že už máte vo svojom aute!

14.11.2024 Redakcia Auto trendy - Ešte pred niekoľkými rokmi by bolo nepredstaviteľné mať v aute toľko pokročilých systémov na podporu vodiča počas jazdy. Dnes je to štandard a vďaka EÚ…

Celoročné a sezónne pneumatiky. Prečo si vybrať prvé?

14.11.2024 Redakcia Auto trendy - S príchodom zimy je najvyšší čas zamyslieť sa nad výmenou letných pneumatík za zimné. Pokiaľ ste sa rovnako ako ja rozhodli pre celoročné pneumatiky a…

Dacia Duster III je odvolaná pre elektrický problém

13.11.2024 Redakcia Auto trendy Dacia Duster III je predmetom zvolávacej kampane, ktorá je prvou kampaňou novej generácie SUV. Spustila ju porucha elektrického systému vozidla.

Hyundai sa vracia k fyzickému ovládaniu, pretože používatelia nemajú radi obrazovky vo vozidlách

13.11.2024 Redakcia Auto trendy - Kórejská automobilka sa vracia k používaniu fyzických ovládacích prvkov vo svojich vozidlách po tom, čo zákazníci vyjadrili nespokojnosť s dotykovými displejmi, ktoré sa montujú do…

Môžu nákladné vozidlá predbiehať na európskych alebo vnútroštátnych cestách?

14.11.2024 Redakcia Auto trendy - Slovenské zákony stanovujú niekoľko obmedzení pre ťažké nákladné vozidlá, vozidlá prepravujúce osoby alebo ťahajúce príves či karavan. Ukladá tiež niekoľko povinností vodičom, ktorí predbiehajú. Môžu…

Príprava vozidla na zimu. Medzi odporúčania patrí nielen výmena pneumatík

14.11.2024 Redakcia Auto trendy - November prináša poslednú výzvu na prípravu vozidla na zimu - prezujte pneumatiky a skontrolujte svetlá. Slovensko patrí medzi málo krajín, kde zákon nevyžaduje zimné pneumatiky,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov