14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Kamil Urban).
Zahráva sa s vami doma internet? Predtým, ako nahnevane zavoláte poskytovateľovi alebo vymeníte zariadenie za nové, skontrolujte, kam ste umiestnili Wi-Fi router. Určité miesta (alebo blízke objekty) rušia prenos signálu, čím ho výrazne narúšajú a oslabujú. Presuňte ho a rýchlo si všimnete rozdiel.
Domáca Wi-Fi sieť je dnes pre mnohých nevyhnutnosť. Dá sa k nej pripojiť takmer každé moderné zariadenie, vrátane smartfónu, notebooku, televízora či dokonca upratovacieho robota, čo uľahčuje každodenné fungovanie.
Často sa však stáva, že internetové pokrytie, ktoré je na jednom mieste mimoriadne dobré, v inej miestnosti stráca na kvalite, slabne a náhle sa preruší. Dôvodom nemusí byť nutne porucha zariadenia alebo chyba súvisiaca s poskytovateľom internetu. Niekedy sa tie najjednoduchšie riešenia ukážu ako najefektívnejšie.
Kde je najlepšie umiestniť Wi-Fi router? Dobré pokrytie zaručené
Signál smerovača sa šíri všetkými smermi súčasne.
- Zariadenie je najlepšie umiestniť do úplného stredu bytu – internet sa tak dostane rovnomerne do všetkých miestností. Ak nechcete premrhať jeho potenciál, neoplatí sa ho umiestniť do rohu miestnosti pri stene.
V prípade viacposchodového domu je Wi-Fi signál oveľa ťažšie prelomiť. Musí preraziť stropy, čím sa dostane na rôzne poschodia.
- Najlepšie je umiestniť zariadenie na medziposchodie alebo blízko stropu nižšieho poschodia. Potom signál „rozloží“ rovnomerne po dome, bez toho, aby dráždil členov domácnosti prerušovaním a výpadkami.
Mnoho ľudí má však pre router vopred určenú polohu – často na mieste, kde to nie je príliš nápadné alebo sa zhoduje s usporiadaním v danej miestnosti. Keď je potom zariadenie na nesprávnom mieste, rýchlo ukáže svoju temnejšiu stránku. Kam by ste ho teda nemali umiestniť, aby ste si ušetrili trochu stresu?
Kde by nemal byť umiestnený smerovač? Tieto objekty rušia jeho signál
Prvou prekážkou signálu vysielaného Wi-Fi routerom sú hrubé steny. Na tie však vo väčšine prípadov nemáme vplyv. Pomôcť si však môžeme aj inak – napríklad tak, že router nedáme do obývačky, hoci podobná voľba sa v mnohých prípadoch javí ako samozrejmá.
- Aby zariadenie fungovalo rýchlo, neoplatí sa ho umiestniť do blízkosti televízora (najmä o niečo staršieho) alebo iných elektronických zariadení. Tie budú rušiť rádiové vlny a blokovať signál ako betónová stena.
- Router by nemal byť umiestnený v blízkosti akvária. Voda neumožňuje prechod rádiových vĺn, čím blokuje a výrazne spomaľuje bezdrôtovú sieť.
- Tiež stojí za to odstrániť všetky kovové drobnosti a zrkadlá z okolia smerovača. Kov a bezdrôtové vlny nie sú najlepšími priateľmi – takže sa navzájom rušia. Podobne ako pri pokovovaní zrkadla.
- Zariadenie sa tiež neoplatí umiestňovať na policu plnú až po okraj a vyhýbajte sa slnečným miestam – rovnako ako oblasti okolo radiátorov a tesné uzavreté priestory. Router má tendenciu sa prehrievať. A keď sa to stane, začne bežať oveľa pomalšie alebo sa dokonca úplne vypne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Horí váš telefón ako letné slnko? Spôsoby, ako sa vysporiadať s prehriatou elektronikou
Vysoký ping a pomalé WiFi? Existuje riešenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.