16.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kriang kan).
Ak nemáte doma veľa slnečného svetla, nemusíte sa vzdávať pestovania rastlín v kvetináčoch. Oplatí sa vybrať si rastliny, ktoré dobre znášajú tieň a zároveň pôsobivo vyzerajú. Skeptikov by mal presvedčiť argument, že nami vybrané rastliny sú bezproblémové a zvyčajne odolné. Tu sú štyri rastliny, ktoré dobre rastú na tienistých miestach.
Nápadná popínavá rastlina do domácnosti: spoznajte potosovec
Tejto rastline netreba veľa, aby bujne rástla. Potosovec nepotrebuje veľa, aby vyzeral nápadne, hoci najlepšie sa cíti na svetlých miestach. Ukazuje sa, že aj trocha tieňa mu pomáha priberať nové listy a stonky, ktoré možno viesť po podperách, lanách alebo rebríkoch zapichnutých do kvetináča. Vyžaduje malé množstvo vody v pomerne rovnomerných intervaloch, hoci niekedy je lepšie skontrolovať, či koreňový bal nie je príliš mokrý: ak je, oplatí sa trochu počkať.
Potosovec sa môže vyskytovať v rôznych variantoch: buď so žiarivo zelenými listami, alebo s rôznymi nápadnými farbami. Potosovec sa ľahko rozmnožuje: stačí umiestniť kúsok stonky s listami do misky s vodou a po určitom čase sa vytvoria korene.
Sansevieria: kráľovná domácej temnoty
Sansevieria nie je v domácnostiach žiadnym prekvapením. „Svokrin jazyk“ je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí trvajú na tom, že nemajú tzv. ruky na rastliny. Sansevieria sa pestuje v rôznych odrodách: môže mať veľmi vysoké (aj metrové) šabľovité listy, mať ich výlučne v zelenej farbe alebo predstavovať menšiu verziu, ktorá sa bude dobre vynímať v minimalistických interiéroch. Rastlina môže mať aj listy so svetlejším okrajom alebo jemným mramorovaným zafarbením.
Sansevieria môže mať aj valcovitý tvar, ale nezískala si takú popularitu ako jej tradičná verzia. Nech si vyberiete akúkoľvek verziu, ich pestovanie je jednoduché. Pravidelné zalievanie a mesačné hnojenie zabezpečí, že „železná rastlina“ bude váš domov zdobiť dlhé roky.
Nezabúdajte, že sansevieria je klasifikovaná ako prírodný filter: keď je umiestnená v dome, čistí vzduch od toxínov a smogu.
Suvenír z čias socializmu? Hľa, cisus!
Kedysi sa táto rastlina nachádzala prakticky v každej kancelárii a škole a rovnako hrdo sa prezentovala v tisícoch domácností, hoci v súčasnosti je väčšinou určená pre zberateľov. Cisus kosoštvorcový sa veľmi podobá brečtanu a zaujme zaujímavým tvarom listov. Ak máte v interiéri menej slnka, bude sa mu dariť: začne sa rýchlo šíriť a zakrývať sa svojimi zelenými časťami.
Ako sa starať o cisus kosoštvorcový? Postačí pravidelná zálievka malým množstvom vody, ale nezaškodí ani dávka hnojiva obohateného dusíkom raz za mesiac.
Asparágus, ktorý nikdy nebudete jesť
Ďalším návrhom je asparagus setaceus, ktorému jemný tieň nevadí. Naopak: na plnom slnku rýchlo usychá a vädne. Hoci asparágus rastie pomaly, jeho hmlisté perovité listy sú očarujúcim prvkom a priťahujú pozornosť ľudí. Ak rastline venujete trochu pozornosti, odvďačí sa vám bujným rastom a veľmi hustým habitusom. Ako ho pestovať? Bohužiaľ, musíte sa zamerať na dôkladné zalievanie: nemá totiž rád premokrenie, ale nedostatok vody v kvetináči spôsobuje, že veľmi rýchlo uschne. Asparágus miluje postrekovanie, preto s týmto ošetrením nemusíte šetriť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto kvety kvitnú v noci. Potešia svojimi farbami a nezvyčajnou vôňou
Trvalky milujúce tieň. Vyberte si rastliny, ktoré kvitnú dlho a bohato
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.