16.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ashley-Belle Burns).
Príchod zimy nemusí nevyhnutne znamenať prestávku v pestovaní zeleniny. Stačí si vybrať správne odrody, ktoré vydržia mráz a sneh. Takto si môžete vytvoriť náhradu záhrady na vlastnom balkóne. Prečítajte si, ako sa pripraviť na pestovanie zeleniny v zime a aké rastliny si vybrať.
Čerstvý zber je možný aj na jeseň a v zime. Mnohým druhom rastlín sa darí aj v mrazoch a pod bielou vrstvou snehu. Musíte len vedieť, ktoré druhy si vybrať a ako sa o nich správne starať.
Ktorá zelenina prežije zimu na balkóne? Dôverujte týmto rastlinám
Zima je obdobím, keď sa príroda ukladá k zimnému spánku a zvyčajne nastáva prestávka v šľachtení a pestovaní rastlín. Až na niekoľko výnimiek, pretože niektorým druhom zeleniny sa darí aj v takých náročných podmienkach, ako je sneh alebo mráz.
Medzi také určite patrí kapusta, ktorú si môžete vychutnávať po celý rok. Je to mimoriadne odolná rastlina, ktorá sa, čo je zaujímavé, stáva tým chutnejšou, čím viac mrzne. Kapusta bez problémov zvládne zimné obdobie na balkóne, takže ju môžete mať vždy po ruke. Výborne sa hodí ako základ šalátov, ale aj do smoothies alebo polievok.
Valeriánka je tiež druh zeleniny, ktorej sa bude na balkóne v zime dobre dariť. Ľahko sa pestuje, má nízky obsah kalórií a je bohatá na množstvo vitamínov. Jej listy možno zbierať už niekoľko týždňov po výseve. Preto budú po ruke aj v chladnom počasí.
Na balkón však možno vysadiť nielen listnaté rastliny. O niečo náročnejšie, ale napriek tomu stojí za to vyskúšať pestovanie ružičkového kelu, ako aj zeleru alebo petržlenu. Pri správnych opatreniach možno pestovať dokonca aj reďkovky.
Zeleninu môžete pestovať aj v zime. Stačí si zapamätať tieto veci
Ak sa chcete tešiť z úspešného zimného pestovania, musíte dodržať niekoľko detailov. V prvom rade musíte zabezpečiť primeranú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Osvedčenou metódou ochrany pred mrazom je použitie rúna, ktoré chráni pred nízkymi teplotami, ale zároveň prepúšťa vzduch, takže rastliny pri nadmernom vystavení vlhkosti nehnijú.
Namiesto netkanej textílie možno na ochranu rastlín použiť aj konáre ihličnanov, ktoré sú prirodzenou a účinnou metódou ochrany pred mrazom. Okrem toho vyzerajú na balkóne dobre.
Ak sú rastliny zasadené v kvetináčoch, je dobré ich vhodne izolovať. Dobre sa na to hodí ich zabalenie do juty alebo slamy. Ide o jednoduchý spôsob ochrany koreňov zeleniny pred mrazom. Vytvorí sa tak dobrá izolačná vrstva.
Dôležité je aj to, kde sú kvetináče alebo debničky so zeleninou umiestnené. V ideálnom prípade by mali stáť blízko steny, pretože tam je zvyčajne teplejšie. Okrem toho sa tým zabezpečí aj ochrana pred vetrom. Okrem toho sa oplatí venovať pozornosť tomu, či rastliny majú dostatok svetla, ktoré môže byť okrem iného obmedzené hrubou vrstvou snehu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto zeleninu zasejte v novembri. Budete zbierať úrodu rýchlejšie ako ostatní
Ako zmrazíte kôpor, aby zostal čerstvý? Krabica na zmrzlinu je zlý nápad
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.