16.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pronina Marina).
Feta je jedným z najobľúbenejších syrov na svete, ktorý sa spája najmä so stredomorskou kuchyňou. Tento biely slaný syr sa vyznačuje charakteristickou vôňou s mierne korenistým nádychom. Na pultoch supermarketov však ľahko narazíte na napodobeniny, ktoré sa nevyrovnajú originálu. Prečítajte si, ako rozpoznať pravú fetu a prečo sa ju oplatí zaradiť do svojho jedálnička.

Foto: shutterstock/Pronina Marina
Syr feta – špecialita stredomorskej kuchyne. Ako ho jesť?
Feta je tradičný grécky syr, ktorý sa vyrába prevažne z ovčieho mlieka s prídavkom až 30 % kozieho mlieka. Vyznačuje sa snehobielou farbou, drobivou, ale krémovou konzistenciou a mierne slanou, pikantnou chuťou. Zreje v slanom náleve, ktorý mu dodáva jedinečnú arómu a chráni ho pred pokazením.
- Feta je neodmysliteľnou súčasťou stredomorskej kuchyne. Jej charakteristická slaná chuť sa dokonale kombinuje s mnohými prísadami, vďaka čomu je mimoriadne univerzálnym doplnkom širokej škály jedál.

Foto: shutterstock/Sven Hansche
Tento syr je hlavnou zložkou klasického gréckeho šalátu, ktorý sa podáva s paradajkami, uhorkami, olivami a červenou cibuľou. Vďaka svojej krémovej konzistencii je ideálny:
- na zapekanie,
- do cestovín,
- ako prísada do omáčok a dresingov.
Feta sa dobre kombinuje:
- so sušenými paradajkami,
- sbaklažánom,
- s paprikou.
- s bylinkami, ako sú oregano, bazalka a tymián.
Možno ju pridať na chlieb a pripraviť z nej chutné sendviče alebo ju použiť ako plnku do lístkového cesta.
Ako rozoznáte pravý syr feta od šalátového?

Foto: shutterstock/Moving Moment
Ak si chcete byť istí, že si vyberáte pravý výrobok, venujte pozornosť jeho pôvodu – feta s chráneným označením pôvodu (CHOP) musí byť vyrobená v Grécku.
Pravá feta sa vyrába z mlieka miestnych oviec a kôz, ktoré musí obsahovať najmenej 6 % tuku. Kľúčovou vlastnosťou pravej fety je jej jednoduché, prírodné zloženie bez umelých farbív a konzervačných látok. Na rozdiel od napodobenín, ktoré môžu obsahovať kravské mlieko a chemické prísady, má pravá feta snehobielu farbu, mierne drobivú štruktúru a krémovú konzistenciu.
Výživové vlastnosti fety. Je bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a vápnika.

Foto: Pixabay/baklava
Feta je cenená najmä pre vysoký obsah bielkovín, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri budovaní svalov a správnom fungovaní organizmu. Bielkoviny obsiahnuté vo fete:
- podporujú regeneráciu tkanív,
- ovplyvňujú transport kyslíka v krvi,
- podporujú metabolické procesy.
Okrem bielkovín poskytuje feta aj množstvo vitamínov a minerálov. Je bohatá na vitamín A, B2 (riboflavín) a D. Vitamín A podporuje zdravie očí, pokožky a imunitného systému, zatiaľ čo vitamín B2 má ochranný účinok na zrak, čím pomáha predchádzať ochoreniam, ako je šedý zákal a glaukóm.
- Pravidelná konzumácia fety môže byť prospešná aj pre ľudí, ktorí trpia migrénami, pretože vitamín B2 je považovaný za zložku, ktorá znižuje frekvenciu záchvatov bolesti hlavy.

Foto: shutterstock/Inside Creative House
Grécka feta – kto by ju mal zaradiť do svojho jedálnička?
Sýr feta sa vďaka obsahu probiotík odporúča ľuďom s črevnými problémami. Probiotiká podporujú črevnú mikroflóru, čo prispieva k zlepšeniu metabolizmu a zníženiu rizika gastrointestinálnych ochorení.
Okrem toho je feta vďaka vysokému obsahu vitamínu B2 výbornou voľbou pre ľudí trpiacich migrénami a očnými ochoreniami, ako je šedý zákal alebo glaukóm. Riboflavín obsiahnutý vo fete tiež pomáha regenerácii tkanív a prospieva nervovému systému.

Foto: shutterstock/SewCreamStudio
Kto by sa mal fete vyhýbať? Kontraindikácie a preventívne opatrenia
Hoci má feta mnoho zdraviu prospešných vlastností, nie je vhodná pre každého.
- Ľudia s intoleranciou laktózy alebo alergiou na mliečne bielkoviny by sa mali tomuto syru vyhnúť.
- Treba tiež pamätať na to, že feta obsahuje pomerne veľké množstvo soli, čo môže byť problematické pre ľudí s vysokým krvným tlakom.
Príliš veľa sodíka v strave môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku, preto by ľudia s kardiovaskulárnymi problémami mali fetu konzumovať s mierou.
- Obzvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy.
Konzumácia nepasterizovaného syra feta môže predstavovať riziko infekcie baktériou Listeria monocytogenes, ktorá je nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod. Našťastie, väčšina syrov feta dostupných v poľských supermarketoch sa vyrába z pasterizovaného mlieka, čo výrazne znižuje riziko infekcie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.