Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada,

Ako sa starať o ovocné kríky na jeseň? Prerezávanie, zalievanie, hnojenie a mulčovanie

17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MNStudio). Jeseň je čas, keď sa ovocné kríky pripravujú na zimný spánok. Je mimoriadne dôležité sa o nich v tomto období správne starať, aby...

17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MNStudio).

Jeseň je čas, keď sa ovocné kríky pripravujú na zimný spánok. Je mimoriadne dôležité sa o nich v tomto období správne starať, aby prežili náročné mesiace vo výbornej kondícii a na jar začali zdravo rásť. Už teraz sa oplatí vykonať niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré zaručia lepšiu úrodu v budúcom roku. Pozrite si, ako sa starať o ovocné kríky na jeseň.

Ako správne pripraviť ovocné stromy na jeseň?
Foto: shutterstock/MNStudio

Príprava kríkov na zimu

Keďže sa blíži zima, oplatí sa na ňu pripraviť rastliny. Najmä ovocné kríky, ktoré si koncom jesene vyžadujú osobitnú starostlivosť. Hoci v prípade druhov citlivých na mráz je najdôležitejšie chrániť ich pred mrazom, nie je to jediná vec, na ktorú treba pamätať. Správna starostlivosť na jeseň pomôže ovocným kríkom pripraviť sa na drsné zimné podmienky.

Jeseň je čas, keď by ste mali ovocným kríkom pomôcť prejsť do obdobia vegetačného pokoja. Bez tejto podpory sa môže stať, že budúci rok budú rodiť menej alebo vôbec. Preto sa oplatí venovať čas starostlivosti o tieto rastliny na konci vegetačného obdobia, aby ste sa v nasledujúcom roku mohli tešiť z lepšej úrody. Jeseň je na to ideálny čas:

  • ochranu proti chorobám a škodcom,
  • prerezávanie,
  • upratovanie,
  • hnojenie,
  • zalievanie,
  • zakrývanie,
  • mulčovanie.

Na čo ešte musíte myslieť a ako vykonávať rôzne procedúry? Podrobnosti o jesennej starostlivosti o ovocné kríky uvádzame ďalej v tomto článku.

Ako sa starať o ovocné kríky na jeseň?

Správna príprava ovocných kríkov na zimu má veľký vplyv na ich kondíciu a predchádza rôznym problémom, ktoré by sa mohli objaviť neskôr počas vegetačného obdobia. Samozrejme, je nevyhnutné chrániť mladé, nedávno vysadené exempláre pred mrazom. Dôležité je to aj v prípade dospelých ovocných kríkov – odrôd, ktoré nie sú dostatočne odolné voči mrazu alebo rastú na miestach, ktoré nie sú chránené pred vetrom. Zakrytie takýchto rastlín je často jedinou zárukou, že prežijú zimu a na jar začnú vegetovať.

Toto nie je jediné ošetrenie, na ktoré by ste nemali zabudnúť, aby ste svoje rastliny pred zimou posilnili. Ako sa staráte o ovocné kríky na jeseň? Nižšie sme zhromaždili najdôležitejšie rady.

Ochrana proti chorobám a škodcom

Na jeseň sa oplatí chrániť ovocné kríky pred škodlivými chorobami a škodcami. Odporúča sa to, ak ste s problémom bojovali v aktuálnej sezóne a chcete mu zabrániť v budúcom roku. Na výhonkoch už nie sú žiadne plody, takže môžete bez obáv vykonať potrebný postrek. Nezabudnite aplikovať dávku prípravku, ktorá je v súlade s odporúčaniami výrobcu. Dbajte tiež na správne načasovanie ošetrenia v závislosti od druhu kríka. Ak dávate prednosť prírodným riešeniam, môžete postriekať rastlinné hnojivo a prípravky na báze cesnaku, jedlej sódy alebo sivého mydla.

Prerezávanie

Mnohé druhy ovocných kríkov sa na jeseň prerezávajú, ale určite nie všetky. Skôr ako sa chopíte záhradníckych nožníc, overte si, či by sa mali výhonky daného druhu pred zimou skrátiť. Musíte si tiež overiť, ako silno môžete strihať. Niektoré kríky potrebujú len sanitárny rez, iné potrebujú radikálny rez. Koniec vegetačného obdobia je okrem iného vhodným obdobím na prerezávanie jesenných malín, ostružín bez tŕňov a čiernych ríbezlí. Na jeseň môžete vykonávať aj sanitárny rez, odstraňovať choré, slabé a poškodené výhonky viniča, čučoriedok a brusníc.

@theplanttechie

Have you pruned fruit trees outside of winter?🍎 🍑 🌳 A a lot of people think that winter is the only time to prune trees but that could not be further from the truth. 🤯 If it’s one of the 4 Ds of pruning, you can do it anytime of year. I would still wait to prune when the weather is dry with no rain in the forecast. ☀️ Here are the 4 D’s ✅ with a bit more context: ✅ Dead – when branches die for various reasons, prune back to living tissue or the rot could spread. ✅ Diseased – some issues like fireblight only get worse and pruning off before it spreads will prevent other branches from succumbing to the same fate. ✅ Damaged – partially broken or cracked branches would be better off removed to prevent weak spots in the tree opening itself for disease or further breakage. ✅ Disoriented (some say Deranged) – I prefer the term disoriented because it’s more about direction and growth habit. 🌳 Remove rubbing branches, those growing towards the center, suckers and water sprouts. 💦 In this video, 🎥I noticed a strong water sprout emerging from the primary support branch where I did heavy pruning this summer. 🌱 These are often a stress response from heavy pruning ✂️ and need to be removed before them get too big and crowd the canopy. 🌳 ⁉️What questions do you about pruning fruit trees? Post in the comments 👇. #homeorchard #pruning #fruittrees #fruittreesinmybackyard #prune #homesteadlife #orchardlife #plumtree

♬ original sound – Uncle Josh Gardens

Upratovanie

Koniec vegetačného obdobia je výbornou príležitosťou na upratanie plochy, na ktorej pestujete ovocné kríky. Je to dôležité nielen preto, aby záhrada vyzerala upratane, ale aj preto, že starý mulč a opadané lístie môžu byť úkrytom patogénov a spór. Ak prezimujú, napadnú vaše rastliny v nasledujúcom roku, čo nesmiete dopustiť. Spolu s mulčovaním, suchými vetvičkami a listami zbavte ovocné kríky spod všetkej buriny.

Hnojenie

Na konci sezóny nesmiete zabudnúť na jesenné hnojenie ovocných kríkov. Namiesto toho používajte jesenné kombinované hnojivá s nízkym obsahom dusíka a bohaté na fosfor a draslík. Z prírodných živín môžete zvoliť čadičovú múčku, granulovaný hnoj a kompost. Nezabudnite, že brusnice a čučoriedky potrebujú počas celej sezóny – aj na jeseň – hnojivá s nízkym pH, ktoré okyslia pôdu. Dobre im poslúži kyslý kompost a jesenné hnojivá pre kyslomilné rastliny.

Zalievanie

Jeseň je zvyčajne obdobím dažďov, ale niekedy nie je dostatok zrážok na to, aby sa splnili požiadavky kríkov na vodu. Mnohé z nich si vyžadujú systematickú zálievku dokonca až do novembra. Prestaňte s ňou len vtedy, keď sa predpovedajú silné mrazy, aby ste nevystavili korene rastlín poškodeniu. Nesmiete zabudnúť prispôsobiť frekvenciu zalievania a množstvo použitej vody požiadavkám konkrétneho druhu.

Zakrytie

Niektoré ovocné kríky potrebujú ochranu pred zimou vo forme prikrývky. Pred nízkymi teplotami ich chráni špeciálny kryt (napr. biely agroflís). Je to dôležité najmä pre mladé exempláre (v prvom roku po výsadbe), náchylné odrody a často tie rastliny, ktoré sa pestujú na holých stanovištiach v najchladnejších oblastiach krajiny. Mnohé obľúbené ovocné kríky nie je potrebné prikrývať, pretože po niekoľkých rokoch sú úplne odolné voči mrazu. To je prípad egrešov, arónií, čučoriedok, brusníc, ríbezlí, malín alebo černíc. Na druhej strane maliny alebo obyčajné figy sú citlivé na mráz.

Mulčovanie

Pri príprave ovocných kríkov na zimu nesmiete zabudnúť na ich mulčovanie. Tento jednoduchý postup, ktorý spočíva v pokrytí pôdy okolo rastlín mulčovaním podľa vlastného výberu, prináša mnoho výhod. Chráni korene pred mrazom, zadržiava vodu v pôde a zabraňuje rastu buriny. Aký materiál môžete takto použiť? Výborne poslúži záhradná kôra, slama, opadané lístie, kompost, ihličie z ihličnanov alebo piliny. Pri kladení mulča nezabudnite na to, aby priestor okolo stoniek rastlín zostal voľný. Vrstva by mala byť hrubá 5 až 10 cm.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy sypať vápno pod ovocné stromy a kríky? Aké vápno si vybrať a prečo?

Zimný kryt pre stromy, kríky a popínavé rastliny


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Jarné hnojenie ľalií. Prírodné hnojivo pre dlhé a bohaté kvitnutie

20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív shutterstock/VitCOM Photo). Ľalie radi vysádzame do záhrad, pretože ich pôvodné kvety priťahujú pozornosť a opeľujúci hmyz. Tieto…

Chráni súkromie lepšie ako ploty supermarketov. Zelená stena je viditeľná z diaľky

20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ThomBal). Vážime si súkromie v našich záhradách, kde v lete relaxujeme, opaľujeme sa a trávime veľa času. Aby ste…

Egreše zbožňujú túto prírodnú zložku. Stačí rozsypať raz za mesiac. Úroda vás prekvapí

20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Goskova Tatiana). Egreše dobre reagujú na prirodzené spôsoby hnojenia, no nie každý vie, ktorá zložka funguje najlepšie. Na jar…

Postriekajte ním stromy v apríli a plody nebudú červivé

20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariana Serdynska). Ovocné červy sú problémom, ktorý pozná väčšina záhradkárov u nás. Škodcovia, ktorí v lete kladú vajíčka na…

Výsev poľných uhoriek na priesady. Predtým, ako zasadíte semená do zeme, vykonajte test semien

20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Luca9257). Poľné uhorky môžeme vysievať nielen priamo do záhonov, ale aj ako priesady, čo urýchli zber až o niekoľko…

Auto Trendy

Čo skrýva Dacia Duster upravená Nemcami za 46 000 eur?

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dacia Duster, ktorú poznáme ako cenovo dostupné SUV, prešla pod rukami nemeckých dizajnérov radikálnou premenou. Výsledok? Agresívny dizajn, športová elegancia a jedno poriadne prekvapenie v…

Päťmetrový rodinný sedan so spotrebou len 3,7 l/100 km za cenu, ktorá vyráža dych!

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Automobilový priemysel čelí ďalšiemu šoku z východu. Čínska automobilka Geely uvádza na trh luxusný sedan Yinhe Xingyao 8 alias Galaxy Starship 8, ktorý ponúka výbavu…

Nový kráľ ciest: Svetové auto roka 2025

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kia EV3 si získala srdcia motoristov i odborníkov z celého sveta a zažiarila na medzinárodnom autosalóne v New Yorku ako Svetové auto roka 2025. Tento…

Mäkký pedál, horúce brzdy? Možno je čas vymeniť brzdovú kvapalinu!

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Brzdová kvapalina je jednou z najdôležitejších, no často prehliadaných súčastí vášho auta. Nepozornosť v jej údržbe môže mať fatálne následky - od zlyhania bŕzd až…

Mestský crossover Omoda 3: Čínska odpoveď na Daciu Duster?

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Čínsky koncern Chery, známy úspešným modelom Omoda 5, odhaľuje svoju ďalšiu automobilovú novinku – Omodu 3. Tento mestský crossover s ostrými líniami karosérie a moderným…

Najosamelejší dom sveta: Tajomná budova na ostrove, kde sa zastavil čas

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si miesto, kde nepočuť nič iné len šum mora a kriky vtákov. Žiadne autá, žiadni susedia, žiadny ruch civilizácie. Len vy, divoká príroda a…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov