17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Yavdat).
Systematicky sa dostávajú na taniere Slovákov a sú jednou z najčastejších volieb na sýte raňajky a chutné večere. Často sú aj hlavnou postavou večerí. Existuje mnoho spôsobov ich prípravy. Odborníci však tvrdia, že iba jeden z nich zaručuje plné využitie ich zdraviu prospešných vlastností. Ako sa vajcia najlepšie pripravujú?
Môžete jesť vajcia každý deň? Odborníci nepochybujú.
Vajíčka, ktoré boli roky považované za jedného z hlavných vinníkov vysokej hladiny cholesterolu, sa teraz opäť dostávajú do popredia. Sú známe predovšetkým svojou jednoduchosťou a rýchlosťou prípravy (hoci im nemožno uprieť ani chuť). Vajíčka sú v kuchyni všestranným produktom – dajú sa z nich pripraviť sýte raňajky, ale aj rýchla, ale chutná alebo elegantná, zdravá večera. Odborníci sa zhodujú, že po rokoch hanby sú dnes vajcia jednou z hlavných zložiek zdravej výživy.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mal zdravý človek zjesť až 10 vajec týždenne. Americká asociácia srdca (AHA) odporúča zjesť maximálne dve vajcia denne, pričom upozorňuje, že ľudia s problémami s cholesterolom by mali zjesť len jedno a najlepšie nie každý deň, ale nemali by ho úplne vylúčiť zo svojho jedálnička. Hoci boli doteraz zahalené hanbou, obsahujú mnoho zdraviu prospešných látok.
Na čo sú vajcia dobré? Toto je ich prínos
Vajíčka sú predovšetkým dobrým zdrojom bielkovín, ktoré podporujú rast svalov, obnovu tkanív a funkciu imunitného systému. Obsahujú aj vitamíny: A, E, K, D a vitamíny skupiny B a minerály vrátane horčíka, medi, fosforu, vápnika alebo draslíka, ktoré podporujú imunitu, kosti, mozog, krv a zdravie metabolizmu.
Vajcia sú tiež dobrým zdrojom betakaroténu, ktorý chráni pred UV žiarením. Karotenoidy, ktoré obsahujú – najmä luteín a zeaxantín – ďalej podporujú zdravie očí tým, že chránia pred šedým zákalom a zabraňujú vzniku makulárnej degenerácie. Preto sa oplatí zaradiť ich do svojho jedálnička, pričom nezabúdajte, že pre vaše zdravie je dôležitý aj spôsob ich prípravy. Ak sa pripravia špecifickým spôsobom, zachovajú si mnohé zo svojich prospešných vlastností.
V akej forme je vajce najzdravšie? Keď ho pripravíte týmto spôsobom, prekvapí vás nielen chuť
Odborníci sa zhodujú – jedným z najzdravších spôsobov prípravy vajec je ich príprava na mäkko. Tekutý žĺtok potom prekvapí vysokým obsahom vitamínov a cenných mikroprvkov, zatiaľ čo celé vajce sa ukáže ako nízkokalorické – čo môžu oceniť najmä ľudia držiaci diétu. Napriek tomu, že odborníci na výživu považujú varenie vo vode alebo v pare za najlepšie spôsoby prípravy vajec, nemali by ste si však odopierať ani iné spôsoby ich podávania.
Vajíčka nestratia svoje zdraviu prospešné vlastnosti ani vtedy, keď sa z nich pripraví sýta omeleta. V tomto prípade nie sú vystavené dlhému tepelnému spracovaniu, takže nestrácajú svoje výživové zložky, najmä vitamín A a niektoré aminokyseliny prítomné v žĺtku. Aby však bola omeleta zdravá, musí byť bez mastných prísad, ako je napríklad slanina. Mala by sa podávať s čerstvou zeleninou. To isté platí aj pre miešané vajcia, ktoré môžu prispieť k lepšiemu zdraviu, len ak nie sú pripravené na masle. Oveľa bezpečnejšie je používať zdravé tuky, napríklad olivový olej.
Ktoré vajcia by ste nemali jesť? Podávané tak, ako sú, sú najmenej zdravé
Smaženie vajec je jedným z najobľúbenejších spôsobov ich prípravy, ale hoci je chutné, nemusí byť zdravé. Podľa odborníkov je príprava vajec na masle najhoršia pre vaše zdravie. Podobný spôsob servírovania si preto v čase, keď sa chcete starať o svoje telo, stojí za to odoprieť.
Medzi najmenej zdravé spôsoby prípravy vajec patrí aj ich pridávanie do nákypov alebo koláčov – zvyčajne v kombinácii so smotanou, syrom a mäsom. V takejto kombinácii strácajú väčšinu svojich živín a môžu potešiť len chuťovo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto uvarené vajcia nemajú žiadnu živiny. Bežná chyba
Je lepšie jesť vajcia na raňajky alebo večeru? Odpoveď je prekvapivá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.