18.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Firn).
Maranty sú rastliny s výnimočne okrasnými listami. Ako sa o nich starať, aby potešili vaše oči? Nie je to až také zložité.
Maranty sú rastliny, ktoré môžete úspešne pestovať, aj keď máte doma štvornohých miláčikov. Nevyžadujú veľa skúseností so starostlivosťou o rastliny a potešia oko svojimi nápadnými listami – preto sú také obľúbené u ľudí, ktorí milujú črepníkové rastliny.
Čo potrebujete vedieť pred kúpou maranty?
Medzi najobľúbenejšie rastliny z čeľade marantovité patria Maranta Lemon Lime, Maranta Tricolor a Maranta Leuconeura. Každá z nich má krásne, dekoratívne listy. Maranty by nemali robiť problémy ani ľuďom, ktorí sa ich kvetom neradi venujú. Odrezky sa dajú kúpiť za veľmi atraktívne ceny a rastlina vďaka zaujímavému olisteniu môže vyzerať naozaj efektne.
Zaujímavosťou je, že maranta sa niekedy nazýva aj modlivka. Je to vďaka jej spánkovým pohybom – rastlina v každom dennom období zaujme trochu inú polohu a skladá svoje listy tak, ako veriaci skladajú ruky pri modlitbe.
Maranty vytvárajú kvety – tie sú však drobné a žijú len jeden deň. Najdekoratívnejšou devízou maranty preto zostávajú jej krásne oválne listy.
Ako sa starať o marantu lemon lime?
Aby vaše maranty krásne rástli, musíte im na to vytvoriť podmienky. V prvom rade je to prístup k svetlu. Sú to rastliny, ktoré sa dobre cítia na svetlých miestach a v polotieni. V lete a na jar ich radšej neuchovávajte priamo na parapete okna orientovaného na juh, pretože to môže viesť k úpalu a strate farby listov. Lepšie sa im bude dariť pri východnom alebo severnom okne. V zime, keď je menej svetla, ich môžete bez obáv premiestniť na okno na južnej strane.
Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o maranty je správne zavlažovanie. Sú to rastliny, ktoré milujú vlhkosť – nenechajte ich substrát vyschnúť. Zalievať by sa mali dvakrát týždenne malým množstvom vody. V zime môžete zalievanie obmedziť – stačí raz týždenne, ale treba sledovať stav substrátu.
Maranty majú rady vlhký vzduch, preto sa oplatí vyzbrojiť sa zvlhčovačom vzduchu alebo ich pravidelne postrekovať destilovanou vodou. Okraje listov bývajú niekedy od postrekovania suché, ale rastlinu to neohrozuje. Sú to rastliny, ktorým sa najlepšie darí pri miernych teplotách – zle znášajú prievan.
Počas obdobia rastu maranty sa oplatí hnojiť každé 2 až 3 týždne. Nadmerné hnojenie môže spôsobiť zhnednutie listov.
Medzi problémami, ktoré vznikajú pri pestovaní maranty, sa najčastejšie spomínajú suché špičky listov, blednutie listov alebo háďatká. Pozorným sledovaním rastliny sa to dá rýchlo odstrániť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nazýva sa „modlitebná rastlina“. Všetko kvôli jednej veci, ktorú robí každý večer
Monstera bude mať listy veľkosti XXL. Je to spôsobené rastlinným sirupom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.