18.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/CKP1001).
Mnohí ľudia si myslia, že naklíčená cibuľa už nie je vhodná na konzumáciu. Preto končí v odpade. V skutočnosti, keď zelenina začne klíčiť, môže sa rýchlejšie pokaziť. To však neznamená, že ich musíte odpísať. Pomocou týchto metód si cibuľu udržíte čerstvú až do jari.
Hoci má cibuľa dlhú trvanlivosť a možno ju doma skladovať mnoho mesiacov, časom začne klíčiť. Ide o prirodzený rastový cyklus. Ten je však, žiaľ, spojený s rýchlejším kazením a v takom prípade je zelenina vhodná len na vyhodenie.
- K rýchlejšiemu dozrievaniu prispieva aj nevhodné skladovanie, zlá teplota a nesprávna úroveň vlhkosti v miestnosti.
Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel a cibuľa sa bude dať konzumovať ešte dlho a nebude klíčiť.
Ako skladovať cibuľu, aby sa nepokazila? Pamätajte na toto. Hlavne keď ste ešte v obchode
Dátum spotreby cibule je ovplyvnený už vtedy, keď idete nakupovať potraviny.
- Mali by ste si vyberať len zeleninu, ktorá je čistá, má plný, zrelý tvar a čistú, suchú vonkajšiu šupku. Naopak, vyhýbať by sme sa mali tej, ktorá už klíči alebo je vlhká.
- Takisto by sme nemali kupovať mäkkú cibuľu s tmavými škvrnami na krčku. To by mohlo byť znakom hniloby. V takom prípade nie je zelenina vhodná na konzumáciu.
- Dôležité je aj to, odkiaľ zelenina pochádza. Najlepšie je vybrať si ekologicky pestované exempláre. Vtedy budeme mať istotu, že pri ich výrobe neboli použité žiadne chemikálie.
Keď ste si kúpili kvalitnú cibuľu, musíte si vybrať miesto, kde ju budete skladovať. Práve to rozhoduje o tom, či sa nepokazí už po niekoľkých dňoch.
Môžete jesť naklíčenú cibuľu? Nedovoľte, aby sa rýchlejšie pokazila
- Predtým, ako cibuľu uložíte na správne miesto, mali by ste ju najprv dobre očistiť od pôdy.
- Potom ju odložte na suché a vzdušné miesto približne na dva až tri týždne. Pomože jej to trochu vyschnúť. Po uplynutí tohto času musíte korene skrátiť na dĺžku približne jedného centimetra. Zeleninu tak pripravíte na bezpečné prezimovanie.
- Najlepším miestom na dlhodobé skladovanie cibule bude chladná miestnosť. Teplota by nemala presiahnuť 5 stupňov Celzia. Najlepšie sa hodí špajza, pivnica alebo podkrovie. Predovšetkým sa vyhnite vlhkým miestam. Určite rozhodne neuvažujte o chladničke.
- Zeleninu je najlepšie skladovať v drevených debnách, košíkoch alebo debničkách s otvormi. Tie zabezpečia cibuľám dostatočné vetranie. Ak však už došlo ku klíčeniu, nie je potrebné cibuľu hneď vyhadzovať. Môžete ju v pokoji skonzumovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Cibuľu skladujte len týmto spôsobom. Nebude hniť celú zimu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.