18.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.Zahra Nabila).
Nie ste si istí, kam vyhodiť vaječné škrupiny? Pravidlá separácie odpadu môžu byť ťažké – aby ste sa vyhli chybám, prečítajte si túto príručku. Zistite, či odpad likvidujete v príslušných nádobách.

Foto: shutterstock/S.Zahra Nabila
Vajíčka sa používajú takmer v každej domácnosti. Sú to ingrediencie používané na prípravu plnky či miešaných vajec. Používajú sa aj ako prísada do mnohých jedál a dezertov, preto ich často využívame. Ale čo tie škrupiny, ktoré zostali? Uistite sa, že ste ich správne zlikvidovali.
Separácia vaječných škrupín. Čo nerobiť?
Nezabudnite na recykláciu a zistite, čo nerobiť pri vyhadzovaní vaječných škrupín. Separácia odpadu je dôležitým prvkom ochrany životného prostredia, čo sa premieta do znižovania množstva odpadu končiaceho na už preplnených skládkach. Vďaka nej možno odpad spracovať a dať mu nový život.
Nie každý vie, že to platí aj pre vaječné škrupiny, ktoré sa často hádžu do kontajnerov na zmiešaný odpad. Ukazuje sa, že to bola chyba.
- Do nádoby na zmesový odpad treba vložiť len žĺtok a bielok (ak sú pred použitím nejakým spôsobom poškodené, alebo je vajíčko pokazené).
Separovanie odpadu: kam vyhadzovať vaječné škrupiny?
Nezabudnite správne zlikvidovať vaječné škrupiny. Aký kontajner je v tomto prípade vhodný?
- Ukazuje sa, že kontajner, do ktorého by mali ísť, je kôš na bioodpad (hnedý kontajner), do ktorého patria aj zvyšky ovocia a zeleniny, lístie, pokosená tráva, kôra, piliny, konáre, kvety a neimpregnované drevo.
Ak ste doteraz hádzali vaječné škrupiny do zmiešaného odpadu, pamätajte, že ide o chybu. Škrupiny sú bohaté na vápnik a ďalšie živiny, preto dobre fungujú ako zložka kompostu, pričom výborne pôsobia na rastliny.

Foto: shutterstock/tawanroong
Vaječné škrupiny – kam ich vyhodiť? Zistite, ako používať vaječné škrupiny
Máte zbytočné vaječné škrupiny? Teraz, keď už viete, kam takýto odpad vyhodiť, pouvažujte nad jeho využitím. Nazbierané vaječné škrupiny môžete použiť ako hnojivo pre rastliny, ktoré preferujú zásadité pH. Patria sem levanduľa, papraď, brečtan, oleander, tlstolist, klinček a drieň.
Škrupiny, ktoré sú výborným zdrojom vápnika, zinku a železa, obohatia pôdu aj na pestovanie zeleniny – cukety, mrkvy, šalátu, hrachu či fazule.
Škrupiny môžete rozdrviť a rozsypať okolo záhradných rastlín, alebo ich zmiešať s kompostérom. Tekuté hnojivo z vaječných škrupín možno použiť aj na obohatenie pôdy rastlín doma. Na jeho prípravu stačí rozdrviť škrupiny, potom ich zaliať vriacou vodou a nechať týždeň na tmavom mieste. Takto pripravený roztok vápnika treba z času na čas premiešať. Po rozpustení škrupín vo vode sa hnojivo môže použiť na zalievanie rastlín v črepníkoch alebo v záhrade.

Foto: shutterstock/Timur Matahari
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Objednávate si donášku domov? Skontrolujte, kam vyhodiť krabicu od pizze
Kam vyhodiť obal od krému? Rozptyľujeme pochybnosti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.