19.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mpohodzhay).
Pravidelné čistenie práčky je nevyhnutné. V práčke sa hromadia zvyšky pracích prostriedkov, nečistoty alebo plesne, čo sťažuje jej účinné pranie a môže dokonca viesť k jej poruche. Práčka môže tiež začať nepríjemne zapáchať, preto mnohí ľudia hľadajú účinné spôsoby jej osvieženia. Na tento účel môžu byť užitočné výrobky, ktoré máme po ruke. Zistite, ako sa zbaviť plesní a zápachu z práčky.
Ako vyčistiť práčku?
Nepríjemný zápach vychádzajúci z bubna práčky je znakom toho, že sa v ňom objavili plesne a baktérie. Odkiaľ pochádzajú? Tým, že ju pravidelne nečistíme, sami prispievame k ich rastu. Pri častom používaní sa vo vnútri práčky začnú hromadiť zvyšky pracieho prostriedku a nečistoty. V kombinácii s vlhkosťou, teplom a nedostatočnou cirkuláciou vzduchu vytvárajú ideálne podmienky pre rast plesní a mikróbov. Práve ich prítomnosť je zodpovedná za charakteristický zatuchnutý zápach vychádzajúci z práčky a usadzujúci sa na tkaninách.
Na odstránenie problému so zápachom je potrebné práčku vyčistiť, vydezinfikovať a odstrániť vodný kameň. Nie je to také zložité, ako sa zdá – na vykonanie všetkých troch krokov nám stačí jeden nenápadný a lacný výrobok, ktorý už má doma každý: obyčajná sóda bikarbóna. Je veľmi účinná a na rozdiel od octu, ktorému sa niekedy vyčíta, že poškodzuje tesnenia, je bezpečná pre jemné časti práčky. Ak ste šťastným majiteľom modelu so samočistiacim režimom, jedlú sódu ani nepotrebujete – stačí prepnúť práčku na správny program. Ale čo ak vaša práčka nemá samočistiaci režim?
Čistenie zásuvky na pracie prostriedky
Začneme tým, že priehradky na prací prostriedok vydrhneme zubnou kefkou. Zhromažďuje sa tam veľa zvyškov mydla, ktoré tvoria hrudky, ktoré upchávajú trysky privádzajúce vodu do bubna. Aby sme si uľahčili prácu, môžeme vnútro podávača pokropiť citrónovou šťavou, niekoľkými kvapkami pracieho prostriedku alebo štedrou dávkou nenahraditeľnej sódy bikarbóny. Nič nebráni tomu, aby sme celú zásuvku vybrali a namočili ju do vody s už spomínanými prísadami. Po dostatočne dlhom namočení sa všetky nečistoty rozpustia.
Čistenie bubna práčky
V ďalšom kroku sa venujeme vnútornej časti spotrebiča. Do zásobníka na prášok nasypeme približne šálku sódy bikarbóny a pridáme do nej tucet kvapiek nášho obľúbeného esenciálneho oleja. Nastavíme práčku na najvyššiu možnú teplotu a spustíme ju na najdlhší program. Práčku nenaplníme oblečením – aby sme ju dôkladne vyčistili, vykonáme „bez prania“. Po skončení chodu zariadenia ho necháme úplne vyschnúť. Otvoríme dvierka vedúce k bubnu a zásuvku na prací prostriedok.
Čistenie filtra
Nezabudnite skontrolovať filtre. Zhromažďujú sa na nich vlasy, vlákna, obsah vreciek, ktoré sme zabudli vyprázdniť, a iné podobné nečistoty. Ich upchatie môže viesť k hromadeniu vody, upchatiu vypúšťacieho čerpadla a následne k poškodeniu práčky. Filter sa zvyčajne nachádza v prednej časti práčky, pod bubnom, na jeho spodnom okraji. Ak ho chcete vybrať, zvyčajne je potrebné ho pootočiť a potiahnuť smerom k sebe. Pred odskrutkovaním filtra zakryte podlahu kúpeľne uterákom. Ak je filter čistý, jednoducho ho opláchnite pod teplou vodou s prostriedkom na pranie. Ak je pokrytý vrstvou vodného kameňa, je dobré ho namočiť do roztoku vody a sódy bikarbóny .
Čistenie tesnení
Po vyčistení filtrov a bubna je možné vyčistiť tesnenia. Ich štrbiny pokryte hrubou vrstvou sódy bikarbóny a potom ich celé postriekajte teplou vodou. Gumovú časť utrite suchou čistou handričkou. V prípade viditeľných škvŕn plesne použite silnejšie pôsobiace bielidlo, ktoré si s plesňou poradí za niekoľko okamihov. Nekombinujte ho však s kyslými látkami, ako je ocot alebo kyselina citrónová.
Domáce spôsoby osvieženia práčky
Existuje niekoľko domácich prostriedkov, ktoré pomôžu obnoviť sviežosť vašej práčky. Mnohé gazdinky v takýchto prípadoch siahajú po octe, sóde bikarbóne alebo kyseline citrónovej. Existuje však oveľa lepší trik na osvieženie vašej práčky. Čo musíte urobiť?
- Rozrežte citrón na polovicu a odstráňte z neho jadierka.
- Vyčistite polovice zubnou pastou a potom ich vložte do bubna práčky.
- Spustite práčku na vysokom stupni teploty.
Zubná pasta pomôže odstrániť nahromadené nečistoty, pretože obsahuje abrazívne zložky (napríklad oxid kremičitý), takže dokonale vyčistí vnútro práčky. Kyselina citrónová obsiahnutá v citróne má antibakteriálny účinok, ale nielen to. Skvele si poradí s vodným kameňom, ktorý sa usadzuje vo vnútri práčky, a tiež pomáha odstraňovať nepríjemné pachy. Citrón a zubná pasta sú dokonalým duom na osvieženie práčky, ktoré nielen vyčistí bubon práčky, ale aj obnoví jej sviežosť.
Ako sa denne staráte o svoju práčku?
Aby vám práčka dlho slúžila, musíte sa o ňu správne starať. V prvom rade je nevyhnutné pravidelné čistenie (starajte sa o bubon, tesnenia, filtre a zásuvku na prací prostriedok). Okrem toho sa oplatí dodržiavať niekoľko jednoduchých rád, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť vašej práčky.
- Používajte menej pracieho prostriedku – nielenže tým ušetríte za prací prostriedok, ale tiež predídete hromadeniu pracieho prostriedku vo vnútri práčky a na oblečení, ktorý zanecháva biele zvyšky. Zvyšky pracieho prostriedku sa môžu usadzovať na súčiastkach práčky, čím sa skracuje jej životnosť.
- Otvorte dvierka po praní – po každom praní nechajte dvierka bubna a priehradku na prací prostriedok otvorené. Dobre vysušená práčka je práčka bez plesní a zatuchliny.
- Nepreťažujte – nepreťažujte bubon práčky, inak sa spotrebič môže pokaziť. Preťaženie práčky môže mať za následok aj nedostatočne vyprané oblečenie a ešte vyššie účty za vodu a energiu. Aby ste tomu predišli, neprekračujte povolenú hmotnosť náplne. Túto hodnotu môžete skontrolovať pomocou metódy „triku s dlaňou„. Jednoducho vložte ruku s roztiahnutými prstami do bubna – ak sa pohodlne zmestí medzi oblečenie a stenu bubna, množstvo vloženej bielizne je optimálne.
- Kontrola vreciek – pred spustením práčky skontrolujte všetky vrecká a vyprázdnite z nich mince, vreckovky, účtenky alebo kľúče. Tieto nechcené predmety môžu uviaznuť vo filtroch práčky a môžu dokonca prispieť k poruchám.
- Doprajte práčke odpočinok – niekoľko praní za sebou môže spôsobiť prehriatie súčastí práčky, a tým viesť k poruchám. Ak periete viacero položiek v ten istý deň, práčka by mala medzi jednotlivými cyklami odpočívať aspoň hodinu.
- Nastavte pranie naprázdno – aspoň raz za mesiac nastavte cyklus prania pri vysokej teplote bez náplne alebo pracieho prostriedku. Pomôže to zbaviť bubon usadenín, mikroorganizmov a nepríjemných pachov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyčistite bubon práčky s pomocou dvoch ingrediencií. Jednu z nich používate pri ústnej hygiene
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.