19.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/spndpatty).
Hľadáte originálnu črepníkovú rastlinu s nápadnými listami? Kaládium sa môže stať hitom. Je ťažké prejsť okolo tejto rastliny ľahostajne, pretože jej listy majú sýte farby a jedinečné vzory. Aké podmienky by mal mať kaládium zabezpečené, aby sa mohol tešiť zo svojej jedinečnej krásy? Dodržiavajte niekoľko dôležitých rád a stane sa jedinečnou súčasťou každého aranžmánu.
Kaládium – výzdoba interiéru
Kaládium (Caladium) je jednou z najvýraznejších črepníkových rastlín, ktorá si získava popularitu medzi milovníkmi domácej zelene. Pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky (najmä Kolumbie a Brazílie) a patrí do čeľade áronovitých. Vo voľnej prírode môže dorásť do výšky približne jedného metra, zatiaľ čo pri pestovaní v kvetináčoch zvyčajne dosahuje 30 – 50 cm. Kaládium vytvára podzemné hľuzy, z ktorých počas vegetačného obdobia vyrastajú veľké a strechovité listy. Sú jemné, tenké, na dlhých stonkách a pútavé na pohľad. Majú sýte farby a atraktívne vzory – môžu byť biele, citrónovozelené, ružové alebo červené, s rôznymi okrajmi a farebnou inerváciou. Vďaka tomu bude kaládium nádhernou ozdobou každého interiéru.
Za priaznivých podmienok môže rastlina kvitnúť. Nie sú veľmi dekoratívne, najmä v kombinácii s farebnými listami. Kvety sú malé a pozostávajú z banky obklopenej krémovo bielou alebo zelenkavou pošvou. Dôležité je tiež vedieť, že pred zimou listy odumierajú a celá rastlina upadá do vegetačného pokoja, preto jej treba poskytnúť vhodné podmienky na prezimovanie.
Kaládium – odrody
V predaji nájdete najbežnejšie odrody kaládií (Caladium bicolor). Rozmanitosť farieb a vzorov je obrovská, takže každý si určite nájde niečo pre seba. Za zmienku stoja najmä odrody ako:
- White Queen – kultivar s veľkými bielymi listami so zeleným lemom a ružovým žilkovaním;
- Pink Beauty – odroda s ružovými listami lemovanými zelenou farbou, raz s tmavoružovým žilkovaním, pokrytá ružovým a zeleným škvrnením;
- Strawberry Star – vyznačuje sa bielymi listami s výraznými zelenými nervami a ružovými škvrnami;
- Freida Hempel – zaujímavý kultivar, ktorý sa vyznačuje jasne červenými listami s tmavozelenými okrajmi a tmavočerveným žilkovaním;
- White Christmas – vytvára veľké srdcovité listy v bielej farbe so zelenými vnútornými listami;
- Fiesta – odroda s bielymi nápadnými listami s červeným žilkovaním;
- Miss Muffet – krásna trpasličia odroda, ktorá dorastá do výšky 30 cm; vytvára strakaté listy s ružovými, bielymi alebo zelenými vzormi;
- Bottle Rocket – tvorí ružové a biele listy s červeným lemom a zeleným okrajom;
- Florida Sweetheart – odroda s červenoružovými listami so zeleným lemom.
Ako pestovať domáce kaládium?
Vo voľnej prírode rastie kaládium vo vlhkých dažďových pralesoch, a preto má pomerne špecifické požiadavky. Ak však splníte jeho základné požiadavky, zaujme svojím majestátnym vzhľadom. Pozrite sa, ako pestovať domáci kaládium.
Poloha
Rastlina uprednostňuje teplé a svetlé miesta, ale s rozptýleným svetlom. Jej jemné listy sú citlivé na priame slnečné svetlo, ktoré ich môže spáliť. Môže rásť aj v čiastočnom tieni, hoci potom nebudú jej listy tak pekne vyfarbené. Optimálna teplota pre kaládium je 20 – 25 °C. Je citlivý na prievan a nízke teploty. Okrem toho rastlina vyžaduje vysokú vlhkosť, ale nemá rada kropenie (to môže viesť k škvrnám na listoch). Pomôcť môže umiestnenie kvetináča s kaládiom na podnos s vlhkým štrkom. Môžete tiež použiť zvlhčovač vzduchu. Rastlinu neumiestňujte do blízkosti radiátorov.
Pôda
Kaládium sa najlepšie cíti v ľahkom a dobre odvodnenom substráte. Na tento účel dobre poslúži zmes listovej pôdy, rašeliny, humusu a piesku. Dobrou voľbou je aj univerzálna zemina s prídavkom perlitu a rašeliny. Je dôležité, aby bol substrát mierne kyslý (pH 5,5 – 6,0).
Zalievanie
Rastlinu zalievajte mierne, keď vrchná vrstva substrátu trochu vyschne. Neznáša ani sucho (rýchlejšie prejde do stavu pokoja), ani nadmernú vlhkosť substrátu, ktorá môže viesť k hnilobe koreňov. Na zalievanie je najvhodnejšia mäkká voda (napr. filtrovaná) s izbovou alebo mierne vyššou teplotou.
Hnojenie
Na jar a v lete by sa mala rastlina prihnojovať každé 2-4 týždne. Odporúča sa siahnuť po hnojivách pre zelené rastliny alebo rastliny s okrasnými listami, ktoré obsahujú základné živiny.
Zazimovanie
Kaládium na zimu upadá do vegetačného pokoja, preto sa ku koncu sezóny oplatí začať pripravovať rastlinu na prezimovanie. V auguste prestaňte hnojiť a postupne obmedzujte zalievanie. Keď listy uschnú, kvetináč premiestnite do suchej a tmavej miestnosti s teplotou 15-18 °C. Hľuzy možno tiež vybrať zo zeme a umiestniť do debničiek alebo kartónových škatúľ naplnených suchou rašelinou.
Výsadba
Na začiatku jari zasaďte hľuzy kaládia do čerstvej pôdy. Umiestnite ich rastovým kužeľom nahor do hĺbky 5 – 10 cm. Kvetináč by mal mať na dne otvory na odtok prebytočnej vody. Nemalo by sa zabudnúť ani na drenážnu vrstvu. Po vysadení rastliny zalejte a umiestnite ich do miestnosti s teplotou 20-25 °C.
Rozmnožovanie
Pri výsadbe možno hľuzy rozdeliť a zasadiť do jednotlivých kvetináčov. Rozdeľte ich tak, aby každá časť obsahovala aspoň jedno očko a korene. Povrch rezu je dobré chrániť fungicídom alebo aktívnym uhlím. Treba mať na pamäti, že kaládium je jedovatá rastlina, preto by sa všetky práce mali vykonávať v rukaviciach. Rastlina sa môže množiť aj výsevom semien, hoci ide o pomerne časovo náročný proces. Okrem toho sa dá rozmnožovať aj odrezkami odobratými z materskej rastliny.
Choroby a škodcovia
Kaládium sa môže stať obeťou múčnatky, ktorá sa prejavuje ako biely práškový povlak na listoch. Počas obdobia vegetačného pokoja majú hľuzy rastliny tendenciu hniť, preto sa ich oplatí pravidelne kontrolovať, či nie sú poškodené. Medzi škodcov, ktorí ohrozujú rastlinu, patria vošky, roztočce a múčnatky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa starať o marantu lemon lime? Tu sú najdôležitejšie zásady starostlivosti
Tento rok bude módnejšia ako vianočná ruža. Pozrite sa, ako pestovať „sväté bobule“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.