19.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ruslan Huzau)
Vďaka strave a zdravému životnému štýlu sa dožívajú až 100 rokov. Hovoríme o obyvateľoch tzv. modrých zón, medzi ktoré patrí japonský ostrov Okinawa a taliansky ostrov Sardínia. Ako ukázal výskum, ich denný jedálny lístok neobsahuje určité produkty a pravidelná fyzická aktivita je dokonca základom. Čomu sa obyvatelia týchto regiónov vo svojom každodennom jedálnom lístku vyhýbajú?

Foto: shutterstock/Ruslan Huzau
Obyvatelia týchto regiónov sveta sú považovaní za najzdravších na svete. Aké je tajomstvo ich dlhovekosti? Americký spisovateľ Dan Buettner sa tým zaoberal už pred mnohými rokmi. V roku 2005 vydal knihu Modré zóny v praxi. Je výsledkom jeho ciest do rôznych kútov sveta, kde ľudia žijú najdlhšie. Svoje pozorovania uvádza v spomínanej publikácii. Čo nejedia najzdravší ľudia na svete? Ukazuje sa, že mnohé z ich návykov môžeme bez väčších problémov zaviesť.
Ktoré miesta patria do modrých zón?
- Okinawa v Japonsku,
- Sardínia v Taliansku,
- Ikaria v Grécku,
- Nicoya v Kostarike,
- Loma Linda v Spojených štátoch.
Tajomstvo ich dlhovekosti už poznáme. Čo nejedia najzdravší ľudia na svete?
Jednou z najznámejších modrých zón je Okinawa. Podľa vedeckých štúdií vďačia Japonci za svoju dlhovekosť špecifickej strave a pravidelnej fyzickej aktivite. V ich jedálničku prevládajú najmä rastlinné produkty (strukoviny, morské plody, olivový olej, obilniny, orechy), často jedia aj ryby a po červenom mäse siahajú len výnimočne.
„Často sa riadia pravidlom 80/20, väčšinu času si vyberajú potraviny bohaté na živiny a menej výživné jedlá konzumujú s mierou. Zároveň dbajú na každodenný pohyb, pestujú komunitu a veria vo svoj osobný cieľ.“ – cituje vyjadrenie odborníčky na výživu Amy Davisovej pre časopis PAP Real Simple.
Čo márne nájdete v každodennom jedálnom lístku obyvateľov Okinawy? Vyhýbajú sa bielemu, vysoko spracovanému chlebu – namiesto neho si vyberajú celozrnný. Vyhýbajú sa tiež „polotovarom“, t. j. baleným potravinám s nadmerným obsahom cukru, umelých aróm a konzervačných látok. Obyvatelia „modrých zón“ sa snažia predovšetkým o zdravú a vyváženú stravu. Sú známi aj tým, že nepoužívajú očistné pôsty a vyhýbajú sa rôznym stimulantom. Obyvatelia uvedených regiónov dbajú aj na pravidelnú fyzickú aktivitu.

Foto: shutterstock.com/Ground Picture
Nielen strava a fyzická aktivita
Strava a pohyb však nie sú všetko. Obyvateľom záleží aj na kvalite ich života, ktorá sa prejavuje aj v starostlivosti o ich pohodu a vzťahy, dostatok spánku a trávenie času v prírode. Aj malé aktivity sú dôležité – ide o to, aby ich človek prispôsobil svojim schopnostiam. Môže ísť o rôzne činnosti, od prechádzok až po prácu v záhrade.
Navyše obyvatelia týchto regiónov žijú na miestach s teplým podnebím, kde slnko svieti väčšinu roka. To im poskytuje dobrú dávku vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre dobré zdravie. Má pozitívny vplyv na imunitný a nervový systém, posilňuje kosti a svaly a zabraňuje vzniku rôznych ochorení. Je však potrebné dodať, že environmentálne alebo genetické podmienky sú polovičným faktorom.
Pre storočných ľudí žijúcich v modrých zónach je kľúčom k dlhovekosti predovšetkým strava a zdravý životný štýl.
Súvisiace články:
Je to tajomstvo dlhovekosti japonských žien. Vďačia za to aj svojej štíhlej postave
Cvičte 3-krát týždenne. Zabudnete na bolesti chrbta a posilníte si srdce
Ľudia 60+ nesmú zabúdať na pohyb. Koľko krokov by mali denne urobiť?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.