19.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photoroyalty)
Jeseň prináša každoročne nárast počtu vírusových infekcií. Nezanedbateľný je aj návrat detí do škôl a slabšia imunita spojená s nižšími teplotami a menším množstvom slnečného žiarenia, ktoré telu dodáva potrebný vitamín D. Ako sa chrániť pred chorobami? Tu sú domáce prostriedky.
V jesennom období sa zvyšuje výskyt rôznych vírusových infekcií. Medzi najčastejšie ochorenia patrí chrípka. Medzi najlepšie spôsoby ochrany pred vírusmi patrí očkovanie, ale riziko ochorenia môžete znížiť aj dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel.
Návrat detí do školy je jedným z dôvodov zvýšeného výskytu ochorení počas jesene. V kombinácii s nižšími teplotami a menším množstvom prirodzeného slnečného svetla ich imunita citeľne klesá. Kontakt s rovesníkmi a staršími ľuďmi podporuje šírenie vírusov nielen u detí, ale aj u dospelých, u ktorých v tomto období pozorujeme okrem iného zvýšený výskyt prechladnutia alebo chrípky.
Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom, ako sa chrániť pred každým z týchto ochorení, je očkovanie, ale o svoje zdravie sa môžete starať aj inými spôsobmi, aby ste výrazne znížili riziko nákazy. Jedným z takýchto spôsobov je časté umývanie rúk mydlom. Pomáha aj vetranie miestností a strava bohatá na vitamíny. Deti by mali často siahať po ovocí a zelenine.
Vírusy útočia. Čo môžete urobiť, aby ste znížili riziko nákazy týmto ochorením?
Chrípka je akútne infekčné ochorenie spôsobené vírusmi. K nákaze dochádza najčastejšie kvapôčkovou infekciou alebo priamym kontaktom s kontaminovanými povrchmi. Na Slovensku ochorenie najčastejšie zasahuje v období od októbra do mája, pričom najvyšší výskyt je v januári až marci.
Čo sa týka Slovenskej republiky, Úrad verejného zdravotníctva kontinuálne monitoruje a vyhodnocuje epidemiologickú situáciu na Slovensku vo výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky a chrípke podobných ochorení. Chrípkou sa u nás každý rok nakazí približne 20 % obyvateľstva a u každej štvrtej osoby sa prejavia aj príznaky.
Existujú aj prirodzené metódy ochrany tela pred vírusmi. Veľmi dôležitým prvkom je fyzická aktivita. Podľa odporúčaní WHO by dospelí mali týždenne absolvovať približne 150-300 minút tréningu strednej intenzity. Treba dbať aj na dostatočné množstvo spánku, ktoré by u dospelých nemalo byť menej ako 6 a viac ako 9 hodín denne. Na jeseň a v zime je mimoriadne dôležité dopĺňať vitamíny D a C, ktoré majú veľmi silný vplyv na imunitu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto je najlepší domáci sirup na prechladnutie. Všetky ingrediencie máte v kuchyni
Jedzte túto zeleninu na jeseň a v zime. Detoxikuje a posilňuje imunitu
Prekvapivé výsledky výskumu. Vitamín D môže znížiť krvný tlak u starších ľudí s obezitou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.