20.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Paul Maguire).
Čemerice sa tešia zo svojho vzhľadu v zime a skoro na jar, keď je zem ešte pokrytá snehom. Vtedy rozkvitnú a rozžiaria spiacu záhradu neskutočne pôvabnými kvetmi. Ak ich chcete obdivovať, musíte vedieť, ako čemerice v novembri vysadiť a čím ich prihnojiť. Prečítajte si niekoľko praktických rád, ktoré pomôžu vašim rastlinám prosperovať.
Ako zasadiť čemerice v novembri?
Čemerice sú nádherné rastliny, ktoré svoju plnú krásu ukážu v dosť nezvyčajnom období – v zimných mesiacoch. Neboja sa mrazu a snehu, takže kvitnú aj v tých najnepriaznivejších podmienkach, keď ostatné rastliny hlboko spia. Jednotlivé druhy čemeríc majú mierne odlišnú dobu kvitnutia. Čemerica biela, nazývaná vianočná ruža, otvára svoje krásne púčiky od novembra do decembra, východná vo februári a smradľavá od februára do júna. V záhrade môžete pestovať viacero druhov a odrôd, aby ste si ich pohľad užívali celú zimu až do neskorej jari.
Tieto kvety môžete vysádzať počas celého vegetačného obdobia, no najlepšie je to na jeseň, keď sa rastliny dobre zakorenia v zemi. Zaujíma vás, ako zasadiť čemerice v novembri? Tu je niekoľko tipov:
- výber správneho miesta – čemerice rady rastú v polotieni. Ideálna je tichá poloha chránená pred vetrom pod listnatými stromami. V lete budú vetvy chrániť čemerice pred páliacim slnkom a v zime, keď listy opadnú, im poskytnú prístup k rozptýlenému svetlu;
- príprava pôdy – tieto kvety najlepšie rastú v priepustnej, úrodnej a na humus bohatej pôde. Mala by byť zásaditá alebo neutrálna, nikdy nie kyslá. V prípade potreby by sa pôda na mieste mala vápniť, aby sa zvýšila hodnota pH;
- vykopávanie jamy – čemerice by sa nemali sadiť príliš hlboko, pretože tým sa rastliny vystavujú riziku hniloby koreňov a oneskoruje sa aj objavenie prvých kvetov.
- výsadba – pred výsadbou čemerice výdatne zalejte, aby sa dali ľahko vybrať z kvetináčov a mali väčšiu šancu zakoreniť. Ak ich vysádzate niekoľko vedľa seba, zachovajte medzi nimi odstup aspoň 30 cm. Používajte ochranné rukavice, pretože čemerice sú jedovaté rastliny (majú jedovatú šťavu).
Starostlivosť o čemerice po výsadbe – čím ich hnojiť?
O čemerice vysadené v novembri sa treba správne starať. Hneď po výsadbe ich treba hojne zalievať. Ak chcete mať istotu, že sa rastliny udomácnia na trvalom mieste, je dobré na to pamätať. V nasledujúcich týždňoch po výsadbe pokračujte v zalievaní až do príchodu silných mrazov. Dbajte na to, aby bola pôda stále mierne vlhká, ale nie mokrá.
Mladé rastliny by sa tiež mali obložiť suchými listami, aby sa ich citlivý koreňový systém chránil pred mrazom a vysychaním. Okrem toho je vhodné sadenice pred príchodom zimy dodatočne vyživovať, aby sa posilnili a lepšie sa udomácnili na trvalom stanovišti. Ako hnojiť čemerice po výsadbe? Najlepšie sa hodí vyzretý kompost. Rozsypte ho okolo rastlín ako mulč, pričom sa držte niekoľko centimetrov od stoniek. Môžete použiť aj biohumus, ktorým nespálite jemné korene nedávno vysadených čemeríc.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte ju do záhrady a v zime bude kvitnúť. Túto rastlinu vám budú závidieť susedia
Čemerice. Kedy ich vysadiť, aby sa v záhrade ujali? Na termíne záleží
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.