19.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lucky Business).
Keď čoraz viac ľudí hovorí o tzv. posteľových rozvodoch a oddelených perinách majú pre nás vedci z Arizony úplne iné odhalenia. Rozhodli sa preskúmať, či je pre naše zdravie lepší spánok osamote, alebo či môžeme viac získať zdieľaním postele s partnerom či manželom. Čo sa z toho vykľulo? Nie každý bude spokojný, no odborníci nenechávajú žiadne pochybnosti.
Spánok je mimoriadne dôležitým prvkom nášho života a má obrovský vplyv na zdravie. Bohužiaľ, jeho dôležitosť najčastejšie oceníme až vtedy, keď nám začne vážne chýbať. Problémy so zaspávaním a nespavosť sa stávajú čoraz častejším javom a ďalším zdravotným problémom 21. storočia. Nekvalitný nočný odpočinok má pomerne vážne zdravotné a sociálne dôsledky.
Spánok zohráva niekoľko kľúčových úloh pri udržiavaní vášho celkového zdravia a jeho vplyv na váš organizmus netreba podceňovať. Ukazuje sa, že to, či budeme mať dostatok spánku, závisí od mnohých faktorov vrátane stravy a výzdoby spálne. Ako uvádza express.co.uk, nový výskum naznačuje, že to, s kým zdieľate svoju posteľ, môže tiež ovplyvniť váš spánok.
Spať spolu alebo oddelene? Vedci to už vedia
Vedci už vedia, že spánok s vaším chlpatým miláčikom neprospieva úplnému odpočinku, ale čo tak zdieľať posteľ s milovanou osobou? Sú oddelené periny vždy dobrý nápad? Ukazuje sa, že nie nevyhnutne.
- Podľa štúdie uskutočnenej arizonským tímom a publikovanej v časopise Sleep má spánok s partnerom za následok miernejšiu nespavosť, lepšie duševné zdravie, menšiu únavu a nižšie riziko spánkového apnoe.
Nie každá spoločnosť v posteli je však rovnako prospešná.
- Zdieľanie postele s dieťaťom môže mať podľa vedcov opačný efekt, teda väčšie riziko nespavosti a menšiu kontrolu nad vlastným spánkom. Možno je to spôsobené tým, ako rodič stráži svoje dieťa.
„Spánok s romantickým partnerom alebo manželským partnerom má obrovské výhody pre zlepšenie kvality spánku, vrátane zníženia rizika spánkového apnoe, závažnosti nespavosti a celkového zlepšenia kvality spánku“
– vysvetľuje autor štúdie Brandon Fuentes.
„Veľmi málo vedeckých výskumov skúma tento problém, ale naše zistenia naznačujú, že to, či spíme sami alebo s partnerom, členom rodiny alebo domácim miláčikom, môže ovplyvniť naše zdravie spánku“
– dodáva v rozhovore pre express.co.uk Dr Michael Grander, ktorý pracoval tiež na štúdii.
Základom je dobre sa vyspať
Tieto štúdie otvárajú nový smer diskusie o kvalite spánku a našich návykoch, no údaje sa stále týkajú príliš malej vzorky na to, aby bolo možné urobiť jasné úsudky a vyvodiť konečné závery.
Pretrvávajúci nedostatok spánku môže mať vážne zdravotné následky, ako nám už dávno pripomínajú odborníci. Nejde len o našu pohodu, ale celkom reálne a fyzické neduhy. Jedným z najprekvapivejších vedľajších účinkov nedostatku spánku je dokonca obezita. Nedostatok spánku, a najmä chronický nedostatok primeraného množstva a kvality spánku, ovplyvňuje celý náš život – súkromný aj pracovný a vedie dokonca k potenciálne smrteľným nehodám. Preto stojí za to hľadať spôsoby, ako zlepšiť kvalitu nočného odpočinku všetkými možnými spôsobmi.
Podľa odborníkov nemusíte pravidelne bdieť celú noc, aby telo začalo zlyhávať. Štúdie o nedostatku spánku ukázali, že kognitívne poruchy sa zhoršujú po 16-18 hodinách bdenia, čo je pre mnohých ľudí „štandardný“ deň na nohách! Je tiež dokázané, že jazda po viac ako 20 hodinách bdelosti je rovnako nebezpečná ako jazda po vypití alkoholu viac ako je zákonný limit.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto rýchlo a lacno znížite hladinu cholesterolu. Zalejte sa vriacou vodou a pite do sýtosti
Toto je najzdravšie mäso. Kardiologickí pacienti by ho určite mali jesť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.