20.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoDuets).
Esenciálne oleje sa vo veľkej miere používajú v aromaterapii, prírodnej medicíne a ako zložky v kozmetike. Ich zdraviu prospešné vlastnosti čoraz viac oceňujú aj tí, ktorí kladú menší dôraz na ekologickosť a život v súlade s prírodou. Okrem toho, že oleje krásne voňajú, liečia mnohé neduhy a zlepšujú krásu, sú nepostrádateľné aj pri komplexnom čistení domácnosti.
Esenciálne oleje – cennejšie ako zlato
Esenciálne oleje sa používajú už takmer 6 000 rokov. Starí Rimania, Egypťania a Arabi používali vône z kvetov a éterických rastlín na čistenie vzduchu, umývanie rán, starostlivosť o pokožku a balzamovanie mŕtvol. Verilo sa, že éterické oleje sú cennejšie ako zlato.
V súčasnosti sa éterické oleje najčastejšie používajú na zlepšenie nálady, pretože majú upokojujúci alebo energizujúci účinok. Medzi ich hlavné vlastnosti patrí zmierňovanie stresu, uľahčovanie zaspávania, pôsobenie proti bolestiam hlavy a reumatickým bolestiam. Okrem toho posilňujú imunitu a pomáhajú aj pri liečbe infekcií horných dýchacích ciest. Úspešne sa používajú v kozmetike.
Používanie éterických olejov v domácnosti
Okrem liečivých a ošetrujúcich vlastností majú esenciálne oleje aj ďalšie využitie. Málokto vie, že sa dajú použiť pri upratovaní domu a pomôžu aj pri problémoch, s ktorými si prípravky, ktoré kupujeme v obchodoch, nevedia poradiť. Na čo by ste mali používať éterické oleje v domácnosti?
Na dezinfekciu (levanduľový olej)
Levanduľa krásne vonia a vyzerá skvele, ale tým sa zoznam jej výhod nekončí. Esenciálny olej, ktorý sa z nej získava, sa vyznačuje silným antibakteriálnym účinkom. Z tohto dôvodu sa ho oplatí používať ako prírodný dezinfekčný prostriedok. Pridajte 10 kvapiek esencie do fľaše s rozprašovačom naplnenej vodou a silno pretrepte, aby sa zložky premiešali. Tento sprej použite na dezinfekciu predmetov, na ktorých sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujú baktérie – detské hračky, dosky na krájanie, kozmetické špongie a hubky na umývanie riadu.
Na mastné škvrny (citrónový olej)
Existuje dôvod, prečo majú prostriedky na umývanie riadu zvyčajne citrusové vône. Takéto vône sú zvyčajne zodpovedné za to, že spotrebiteľom pri umývaní riadu dodávajú „pocit sviežosti a čistoty“. Málokto však vie, že pokiaľ sú prírodné, t. j. získané zo správneho esenciálneho oleja, majú aj odmasťovací účinok. Žiaľ, v tekutinách kupovaných v obchode sa táto vlastnosť stráca medzi inými silnými chemickými zlúčeninami. Citrónový olej je jedným z najúčinnejších prostriedkov na mastné škvrny a lepkavé miesta. A dokonale čistí sám o sebe, bez pridania čistiacich prostriedkov – výrobky kupované v obchode, ktorých receptúry sa niekedy tiahnu do nekonečna, sa mu nemôžu rovnať. Nehovoriac o tom, že olej nedráždi pokožku rúk. Zmiešajte pohár vody s pohárom octu a pridajte 15 kvapiek oleja. Zmes nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a pretrepte. Používajte na čistenie riadu a povrchov, na ktorých sa objavili mastné zvyšky.
Na mole, mravce, šváby (mätový olej)
Škodcovia v domácnosti sú častým problémom. Ak nie mravce na jar, tak ovocné mušky v lete. Potom sú tu komáre a mole, potravinové aj odevné. Pri pohľade na hmyz, ktorý osídľuje váš domov, nepanikárte. Namiesto toho, aby ste siahli po ťažkom delostrelectve v podobe chemických prípravkov proti škodcom, použite prírodný, ale mimoriadne účinný mätový olej. Naplňte nádobu s rozprašovačom vodou a potom do nej pridajte 15 kvapiek mätového oleja. Dobre pretrepte. Výsledný odvar nastriekajte na miesta, kde sa objavuje hmyz.
Proti plesniam v kúpeľni (čajovníkový olej)
Tea tree olej by mal byť v každej kúpeľni. Nielenže dobre poslúži ako prísada do šampónu, ak bojujete s nadmerne mastnými vlasmi, ale aj ako prostriedok proti plesniam rastúcim na silikóne v okolí vane alebo sprchového oplachovača. Pridajte 10 kvapiek oleja do misky s mydlom a vodou. Týmto roztokom opláchnite plesnivé miesto. Kúru aplikujte počas 5 dní. Olej sa môže používať aj preventívne, pretože hubí plesne v ich počiatočných štádiách. Olej stačí pridať do vody počas každého čistenia.
Čistenie kefiek a hrebeňov (eukalyptový olej)
Kefy a hrebene na vlasy sú pravdepodobne najpoužívanejšie. Ale aj najzanedbávanejšie kozmetické pomôcky. A pritom práve vďaka nim vlasy vyzerajú krásne. Rozčesávajú nepoddajné pramene a zároveň zachytávajú nečistoty, prach, kožný maz a zvyšky kozmetiky. V takomto prostredí sa baktérie množia exponenciálnou rýchlosťou. Používanie špinavých kief je jednou z najčastejších príčin folikulitídy. Vlasové nástroje môžete veľmi ľahko vyčistiť pomocou oleja. Ponorte kefy a hrebene do vzniknutého roztoku a namočte ich približne na pol hodiny. Po uplynutí tejto doby ich vyberte a vysušte. Postup opakujte aspoň raz za mesiac.
Odstránenie žuvačiek (pomarančový olej)
Žuvačka prilepená na koberci alebo oblečení nie je koniec sveta. Hoci je často ťažké zbaviť sa jej z miesta, kde sa prilepila, existuje jednoduchý a nenáročný spôsob. Namočte vatový tampón do pomarančového oleja a potrite ním problémové miesto – tým sa žuvačka „zlepí“. – Potom ju odstráňte papierovou utierkou. Tento postup opakujte, kým sa neodstránia všetky lepkavé zvyšky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prostriedok starý ako čas. Je vynikajúci na kožné lézie a zápaly
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.