20.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ViewStock).
Správna príprava rastlín pred zimou je mimoriadne dôležitý postup starostlivosti, ktorý by mal mať na pamäti každý záhradník. Tu nájdete návod na starostlivosť o magnólie. Ak chcete, aby váš pozemok na jar zdobili krásne kvety, radšej neotáľajte.
Magnólie sú veľkolepé stromy, ktoré svojou prítomnosťou skrášlia každý priestor. Väčšina druhov tejto rastliny vykazuje vysokú odolnosť voči mrazu, ale mladé aj novovysadené druhy si vyžadujú našu špeciálnu starostlivosť. Obdobie jesennej starostlivosti sa postupne končí, preto sa už teraz oplatí myslieť na dôkladnú prípravu na zimu. Ak chcete mať krásnu jarnú záhradu, radšej nestrácajte čas.
Kedy zakryť magnóliu na zimu? Čas sa kráti
Každým dňom sa blížime ku koncu jesennej záhradníckej sezóny. V tomto období by majitelia magnólií mali venovať zvýšenú pozornosť zalievaniu rastlín. Ak na prelome októbra a novembra nebolo veľa zrážok, odporúča sa zalievať strom ručne, aby sa zabezpečila dostatočná vlhkosť pôdy. Na druhej strane by sa v tomto období v žiadnom prípade nemali aplikovať hnojivá ani orezávať konáre. Mohlo by to viesť k prudkému rastu, čo by zvýšilo riziko poškodenia výhonkov mrazom. V polovici novembra, keď sa mrazy začnú vyskytovať častejšie, nevyhnutne vykonajte kopčekovanie, ktoré spočíva v pokrytí základov rastliny borovicovou kôrou. Účinné je pokrytie do hĺbky 25 cm. Mladé a novo vysadené druhy by mali byť tiež pokryté trstinovou rohožou alebo agrotextíliou. Treba však dbať na to, aby sa magnólia nepoškodila. Balenie sa musí vykonávať veľmi opatrne. Pri vykonávaní ochranných ošetrení nezabudnite na zväzky kvetov.
Ako zakryť magnóliu na zimu? Nerobte túto chybu
Ak vám záleží na estetike, najlepšou voľbou na zakrytie magnólie budú trstinové rohože, ktoré dokonale splynú s okolím a navyše poskytujú stromu plnú ochranu pred mrazom. Menej elegantným, ale rovnako účinným materiálom je agrotextília. Pri rozhodovaní o tomto výrobku musíte pamätať na to, aby ste ním vetvu príliš nestlačili, čo by mohlo obmedziť prísun vzduchu k rastline a oslabiť jej kondíciu. Dôležité je tiež zakryť kvetné púčiky. Nesmiete zabudnúť stiahnuť igelit skoro na jar, aby ste im poskytli vhodné podmienky na rast. S odkrývaním koreňov počkajte do posledných mrazov. Strihanie bude najlepšie fungovať po skončení obdobia kvitnutia – v lete.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pravdepodobne najkrajší strom na svete. Jeho starostlivosť je napriek všetkému pomerne jednoduchá
Po odkvitnutí si dávajte pozor na magnólie. Jedno ošetrenie znemožní kvitnutie v nasledujúcej sezóne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.