20.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RESTOCK images).
Zamiokulkas si z dobrého dôvodu vyslúžil prezývku „železná rastlina“. Má malé nároky, zriedkavo ochorie a je odolný voči zanedbávaniu. Jeho charakteristickým znakom sú mäsité, lesklé tmavozelené listy, ktoré môžu spestriť každý interiér. Ak však začnú žltnúť a opadávať, je to znamenie, že s rastlinou nie je niečo v poriadku. Pomôcť môže domáca výživa vyrobená z niekoľkých zložiek, ktorá stimuluje zamiokulkas k tvorbe nových listov.
Ako sa starať o zamiokulkas?
Zamiokulkas sa vyznačuje hrubými, mäsitými stonkami a husto usporiadanými listami, ktoré dodajú eleganciu každému interiéru. Je obľúbený nielen pre svoj exotický vzhľad, ale aj pre svoje nízke nároky na starostlivosť, vďaka čomu si vyslúžil prezývku „železná rastlina“. Dokáže odpustiť veľa, ale to neznamená, že znesie všetko. Niektoré chyby v starostlivosti môžu viesť k žltnutiu a opadávaniu listov a zakrpateniu celej rastliny. Ako sa teda starať o zamiokulkas, aby rástol sviežo a zdravo?
- Uprednostňuje polotienisté alebo rozptýlené svetelné miesta. Poradí si aj v tieni, ale jeho rast môže byť spomalený a bude ťažké očakávať nové listy. Treba sa vyhýbať aj priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť popáleniny na listoch.
- Zamiokulkas sa dobre vyrovnáva s občasným suchom, pretože má schopnosť ukladať zásoby vody do svojich mäsitých listov, hrubých stoniek a hľúz. Naopak, je veľmi citlivý na nadmerné zavlažovanie, ktoré môže viesť k hnilobe koreňového balu a žltnutiu listov. V extrémnych prípadoch môže nadbytok vody spôsobiť úhyn rastliny. Zalievajte až po vyschnutí vrchnej vrstvy substrátu.
- Hnojenie zamiokuliek by malo byť mierne, aby nedošlo k prehnojeniu. Nadmerné hnojenie môže viesť k spáleniu koreňov, čo následne brzdí rast nových listov. Na tento účel môžete použiť hotové prípravky dostupné v obchodoch, ale oveľa lepšie je hnojiť rastlinu domácimi živinami.
- Kvetináč pre zamiokulky by nemal byť príliš malý ani príliš veľký – musí zodpovedať veľkosti koreňového systému. Musí mať na dne drenážne otvory, ktoré umožnia odtok prebytočnej vody. Na dno kvetináča nasypte drenážnu vrstvu (predídete tak hnilobe koreňov).
Výživa pre zamiokulky z fazule a kávy
Chcete, aby vaše zamiokulky bujne rástli a vytvárali nové listy? Vyskúšajte túto domácu zmes, ktorá obsahuje množstvo živín potrebných pre zdravý rast rastliny. Na jej prípravu budete potrebovať 100 g fazule, ktorú treba zaliať litrom vody (najlepšie prevarenej alebo uvarenej a vychladenej) a potom nechať niekoľko hodín odstáť. Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte a pridajte čajovú lyžičku kávovej usadeniny. Tekutinu dôkladne premiešajte a používajte ju na zalievanie zamiokuliek (každý týždeň alebo dva).
Táto domáca výživa z fazule a kávy poskytne rastline cenné živiny. Kávová usadenina je bohatá na dusík, ktorý podporuje a urýchľuje rast zamiokuliek a tiež stimuluje tvorbu nových listov. Pokiaľ ide o fazule, sú zdrojom fosforu, draslíka a železa, ktoré majú pozitívny vplyv na kondíciu rastliny a zlepšujú jej imunitu. Domácu výživu môžete skladovať v chladničke až dva týždne, pričom pravidelné používanie udrží zamiokulky svieže a šťavnato zelené.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má zamiokulkas stočené listy? Vďaka tomu budú opäť rovné ako drôty
Zamiokulkas zadarmo. Jednoduchý trik, ako mať neobmedzené množstvo rastlín
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.