21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jelly Stock).
Pri preberaní a rozbaľovaní balíkov sa hromadia rôzne zvyšky obalov vrátane bublinkových fólií. Tá, hoci bola raz použitá, je zvyčajne stále v dobrom stave a dá sa opätovne použiť. Nemáte nápad, čo s ňou? Bude užitočná nielen vo vašej domácnosti, ale aj v záhrade. V zime vytvorí pevnú bariéru proti chladu a zároveň odradí škodcov, na čo doteraz neexistoval žiadny spôsob.
Bublinková fólia sa bude hodiť pred zimou
Každá online objednávka zahŕňa rozbalenie balíkov, ktoré sú okrem objednaného tovaru naplnené rôznymi obalovými materiálmi. Navyše pri nákupe krehkých pomôcok, bytových doplnkov, dekoratívnych doplnkov, skla alebo kuchynského riadu predajcovia dodávajú k výrobkom aj ďalší ochranný materiál. Zvyčajne ide o bublinkovú fóliu, ktorá výborne tlmí nárazy pri preprave a zabraňuje treniu a nárazom krehkých predmetov o seba. Čo robiť s množstvom zvyšnej fólie? Dá sa raz použitý obalový výrobok opätovne použiť? Takáto fólia je zvyčajne vo výbornom stave a jej vyhodenie do plastového koša by bolo jednoducho plytvaním. Tento materiál má viac ako jedno použitie.
Bublinková fólia sa vám bude pred zimou hodiť doma aj v záhrade. Tu sú jednoduché patenty, ako ju rozumne využiť na ochranu rastlín citlivých na zimu pred chladom aj pred istým nenápadným, ale veľmi škodlivým nezvaným hosťom.
- Prvým využitím bublinkovej fólie v záhrade je, samozrejme, ochrana rastlín pred mrazom. Vďaka bublinkovej štruktúre a takto zadržiavaným vzduchovým bublinkám fólia po ovinutí okolo kmeňa, hlavných výhonkov alebo vyplnená vopred rozmiestnenou bariérou z kovového pletiva vytvorí tepelnoizolačnú vrstvu.
- Druhé použitie fólie je ako bariéra proti škodcom, ako sú napríklad húsenice. Tie budovaním tunelov a hniezd môžu poškodiť koreňový systém rastlín, ako aj vyhryzovať cibule, hľuzy, odnože a ničiť kôru. Namiesto oplotenia časti zeleninovej záhrady pletivom je lepšie natiahnuť na stĺpiky dvojitý pás bublinkovej fólie. Chcete, aby hlodavce nechali vaše záhradné plodiny na pokoji? Okolo rastlín, ktoré škodcovia s najväčšou pravdepodobnosťou napadnú, môžete rozprestrieť fólie naplocho.
Použitie bublinkovej fólie v domácnosti
Dôležitou vlastnosťou bublinkovej fólie je, že tento materiál výborne chráni predmety pred vlhkosťou. To je jeden z dôvodov, prečo sa používa na ochranu nábytku a bytového zariadenia počas dlhodobého skladovania na miestach, ako sú pivnice alebo garáže, kde by mohli byť vystavené jej negatívnym účinkom. Recyklovaná bublinková fólia, napríklad z nákupov, sa však môže použiť aj ako domáce tesnenie okien.
Ak cez okná cítite chlad a v miestnosti vám je zima, aj keď máte zapnuté radiátory, je veľmi pravdepodobné, že vaše staré okná nie sú vzduchotesné a pre chladnejšie počasie by potrebovali ďalšiu vrstvu izolácie. Podľa internetových používateľov je rýchlym spôsobom izolácie okien bublinková fólia nalepená na sklo na vodu (použite na to fľašu s rozprašovačom). Vrstvu chrániacu pred teplom vytvoríte tak, že bublinkovú fóliu pritlačíte k okennej tabuli – voda, ktorá sa na ňu predtým nanesie, bude údajne pôsobiť ako lepidlo.
Nechcete riskovať použitie vody, pretože sa obávate, že sa na tesneniach vytvorí čierna pleseň počas doby, keď je fólia na okne? To je skutočne riskantné, preto bude bezpečnejšie prilepiť fóliu na viacerých miestach obojstrannou páskou alebo ju rovno pripevniť na zasklievacie lišty. Zostali vám po zabezpečení okien malé zvyšky fólie? Použite ich na zabalenie kvetináčov s rastlinami na balkóne alebo tých, ktoré stoja v interiéri na chladnom parapete vedľa netesniaceho okna, aby ich preniknutý zimný chlad nepoškodil.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pod plachtu dajte bublinkovú fóliu. Znie to smiešne, ale hneď pocítite rozdiel
Bublinkovú fóliu nikdy nevyhadzujem. Dávam si ju do topánok a už sa nemusím báť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.