22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rachata Kietsirikul).
Na jeseň a v zime sa myši tlačia nielen do našich domovov, ale aj do pivníc. Chcú sa v nich bezpečne ukryť, nájsť potravu a vytvoriť si hniezdo. Ak to dovolíme, rýchlo nastane skutočná invázia, pretože tieto hlodavce sa množia expresnou rýchlosťou. Zaujíma vás, ako účinne bojovať proti nezvaným hosťom? Pozrite si, ako sa myší z pivnice zbaviť raz a navždy.
Myši v suteréne
Myši sa vyskytujú v pivniciach bytových domov aj rodinných domov. Tieto malé hlodavce sa do týchto priestorov dostávajú nepozorovane, pretože hľadajú bezpečné útočisko, kde by prežili zimu. Sú veľmi obratné, takže si ľahko nájdu cestu do pivníc tak, že sa pretlačia aj cez tie najtesnejšie škvrny. Dostanú sa dovnútra cez diery v základoch, praskliny v stenách, vetracie otvory, potrubia a štrbiny okolo káblov. Ešte ľahšie sa do pivnice dostanú cez netesné dvere a okná.
Zaujímavé je, že na to, aby sa myš zmestila do otvoru, stačí, aby sa tam zmestila celá jej hlava. Tento hlodavec výborne skáče (až 30 cm do výšky!), ako aj šplhá po stenách a ostrými pazúrmi sa drží na povrchu. Ak myš vycíti, že v pivnici nájde potravu, bez väčších ťažkostí prehrýzla drevené dosky alebo tesnenia dverí. Potravu dokáže vycítiť aj cez malú štrbinu.
Aké škody spôsobujú myši?
Napadnutie suterénu myšami ľahko rozpoznáme podľa škôd, ktoré tieto hlodavce spôsobujú. Charakteristický zatuchnutý zápach myšieho moču alebo dokonca mŕtvych zvierat, ako aj tmavohnedý podlhovastý trus dlhý 3-8 mm by pre nás mali byť jasným signálom, že máme vážny problém. Aké škody spôsobujú myši?
- Ničia drevo, textílie, kartónové škatule a iné materiály uložené v pivnici.
- Prehrýzajú izoláciu stien.
- Poškodzujú elektrické spotrebiče a elektroinštaláciu.
- Svojím trusom, močom a chlpmi znečisťujú suché potraviny uložené v pivnici, čo je veľmi nebezpečné, pretože myši prenášajú mnohé nebezpečné choroby.
- Ohrýzajú zeleninu a ovocie uskladnené v pivnici, čím sa plodiny stávajú nevhodnými na ľudskú spotrebu.
Myši zničia takmer všetko, čo im príde do cesty, ak im to stojí v ceste za potravou. Vďaka silným zubom, ktoré sa opotrebúvajú a rastú počas celého života, ľahko prehryzú škatule od topánok, drevo a gumu.
Čo priťahuje myši do pivnice?
Myši sa radi zdržiavajú v našich pivniciach z niekoľkých dôvodov. Zvyčajne sú to miesta v dome, kde skladujeme veľa rôznych predmetov. V pivnici sa môžu nachádzať vianočné ozdoby, staré oblečenie, hračky, športové vybavenie, dokumenty, knihy, konzervy a iné zásoby. Nie každý však udržiava takéto miesto v poriadku. Suterén je často preplnený, čo z neho robí ideálny úkryt pre myši. Hromady predmetov podnecujú hlodavce k vytvoreniu hniezda, preto sa oplatí upratať.
Zaujímavé je, že myši priťahuje do suterénu aj to, že je tam tma a ticho. Títo škodcovia sa radi ukrývajú v slabo osvetlených, málo frekventovaných priestoroch, kde sa cítia dostatočne bezpečne na to, aby si mohli vytvoriť hniezda. Samozrejme, najväčšou motiváciou pre myši, aby si vytvorili svoj domov v našej pivnici, je ľahký prístup k potrave. Zásoby potravín radi skladujeme v pivniciach, kde sa udržiava relatívne nízka teplota, čo z nich robí skutočný raj pre hlodavce.
Ako sa zbaviť myší v pivnici?
Ignorovanie problému prítomnosti myší v pivnici nás môže vyjsť veľmi draho. Tieto hlodavce nielenže spôsobujú škody tým, že ničia potraviny a predmety v nich uložené, ale môžu sa stať aj príčinou vážnych zdravotných problémov členov domácnosti. Ako sme už spomenuli, moč a výkaly, ktoré myši zanechávajú všade naokolo, môžu byť zdrojom nebezpečných ochorení. Preto je mimoriadne dôležité čo najskôr prijať opatrenia na kontrolu škodcov. Namiesto toho, aby ste však siahli po toxických jedoch, ktoré zvieratám ublížia, zvoľte šetrné, ale účinné repelenty.
Ako sa zbaviť myší v pivnici? Nižšie uvádzame najlepšie metódy.
- Mätový esenciálny olej – myši neznášajú jeho vôňu. Namočte do oleja vatu a rozotrite ju po rohoch a všetkých štrbinách v pivnici.
- Klinčeky – ich vôňa je pre hlodavce príliš silná. Zabaľte hrsť klinčekov do vreckovky a upevnite gumičkou. Pripravte si niekoľko takýchto obalov a rozložte ich v pivnici, kde sa objavili myši.
- Guľôčky proti moliam – naftalín je neznesiteľný nielen pre mole, ale aj pre hraboše a myši. Jednoducho umiestnite niekoľko molích guľôčok na miesta, kde sa hlodavce pohybujú.
- Amoniak – silný zápach amoniaku pripomína myšiam pach moču predátora, preto sa mu radšej vyhýbajú. Tento výrobok si môžete kúpiť napríklad v obchode so stavebninami. Ak ním chcete myši odradiť, nalejte ho do tanierov alebo uzáverov na poháre a nechajte ich v pivnici. Čpavok môžete použiť aj na utieranie povrchov, na ktorých nájdete myší trus. Nezabudnite si nasadiť masku a ochranné rukavice.
A ďalej nám pomôžu…
- Chilli papričky v spreji – do 2 litrov vriacej vody vložte ¼ nadrobno nakrájanej čerstvej chilli papričky. Nechajte pôsobiť 24 hodín a potom prelejte cez sito do fľaše s rozprašovačom. Nastriekajte v pivnici, kde sa vyskytujú myši.
- Tekuté mydlo a omáčka tabasco – do 1 litra vody pridajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého mydla a 1 polievkovú lyžicu omáčky tabasco. Všetko zmiešame, nalejeme do fľaše s rozprašovačom a postriekame rohy v pivnici.
- Mačacia podstielka – je všeobecne známe, že myši a mačky sú vašimi najväčšími nepriateľmi. Preto je dobré rozsypať použité stelivo s mačacím močom v zákutiach pivnice.
- Alobal – oplatí sa ňou zakryť predmety v pivnici. Nie je úplne jasné, prečo sa myši tomuto materiálu vyhýbajú – je možné, že ho nerady hryzú alebo ich odrádza jeho šuchotavý zvuk. Nech je však dôvod akýkoľvek, hliníková fólia vám pomôže zbaviť sa škodcov.
- Voňavé utierky do sušičky – tento patent sa ľahko používa v USA. Silne voňajúce obrúsky do sušičky zakúpené v drogérii sa vtlačia do všetkých štrbín v pivnici a hneď ako sa znehodnotia, nahradia sa novými. Silná vôňa odradí myši od pobytu v našich priestoroch.
- Pasca na myši – na tácku položíme kúsok čokolády alebo 1 čajovú lyžičku arašidového masla. Návnadu prikryjeme sklenenou miskou, ktorú oprieme o okraj veľkej mince. Ak sa nám podarí chytiť myš, vypustíme ju mimo domu.
Ak sa chcete nadobro zbaviť myší v suteréne, musíte utesniť všetky miesta, kadiaľ sa doň môžu hlodavce dostať. Rovnako dôležité je udržiavať miesto v poriadku, osvetľovať ho a často ho navštevovať. Čím väčší pohyb je v pivnici, tým menej bezpečne sa hlodavce cítia. Dobrý nápad je aj zabezpečiť potraviny, ktoré sú tam uložené, aby k nim myši nemali prístup.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako zistiť, či máte myši? Tri signály, ktoré by ste nemali ignorovať
Myši nespia. Prehľadávajú dom pred vašimi očami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.