22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stanislav71).
Majestátne kvety orchideí priťahujú pohľad a dodávajú interiéru jedinečné čaro. Pri správnej starostlivosti môžu kvitnúť takmer po celý rok. Je potrebné zabezpečiť im správnu polohu, pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Nie každý si však uvedomuje, že niektoré orchidey si vyžadujú strihanie. Kedy a ako by sa to malo robiť, aby boli krásne a zdravé? Prečo je prerezávanie orchideí dôležité? Vysvetľujeme.
Kedy je najlepší čas na strihanie orchideí?
Popularita orchideí neklesá, naopak, z roka na rok rastie. Potešia nádhernými exotickými kvetmi v rôznych farbách. Môžu vydržať niekoľko mesiacov, niekedy aj celý rok. Aby to však bolo možné, musia mať vytvorené správne podmienky, ktoré sa čo najviac približujú prirodzeným. Majú radi miesta s rozptýleným slnečným svetlom a sú citlivé na teplotné výkyvy. Na správny rast potrebujú vysokú vlhkosť a pravidelný prísun živín. A vedeli ste, že orchidey potrebujú strihanie, najmä po odkvitnutí?
Strihanie orchideí je kľúčovou súčasťou starostlivosti o ne. Toto ošetrenie zachováva atraktívny vzhľad rastliny a zároveň podporuje jej regeneráciu. Stimuluje tvorbu nových výhonkov a kvetov, ktoré môžu byť kľúčom k začatiu opakovaného kvitnutia. Odstraňovanie chorých, poškodených alebo odumretých častí rastliny pomáha predchádzať šíreniu chorôb a škodcov. Okrem toho prerezávanie orchideí zlepšuje cirkuláciu vzduchu, čím sa znižuje riziko vzniku choroboplodných zárodkov. Okrem toho stimuluje rastliny k tvorbe nových listov a dokonca posilňuje ich stonky.
Orchidey je najlepšie strihať v období vegetačného pokoja (po odkvitnutí). Vo väčšine prípadov sa to deje na jeseň a v zime, ale všetko závisí od konkrétnej rastliny. Tým sa zabezpečí, že orchidea nebude plytvať energiou na udržiavanie výhonkov, ale sústredí sa len na rast a tvorbu nových kvetných pukov. Ak vaše rastliny napadli choroby alebo škodcovia, mali by ste poškodené časti okamžite prerezať bez ohľadu na ročné obdobie. Pomôže to obnoviť ich zdravie.
Ako prerezávať orchidey – tipy
Predtým, ako začnete orchidey strihať, je dôležité rozpoznať druh, ku ktorému vaša rastlina patrí. Rôzne orchidey majú rôzne požiadavky a potreby. Niektoré odrody potrebujú prerezávanie, zatiaľ čo iné ho vôbec nepotrebujú. Okrem toho by ste mali mať k dispozícii vhodné nástroje (najlepšie sú malé záhradnícke nožnice alebo ostrý nôž). Mali by byť dezinfikované, čo pomôže znížiť riziko šírenia chorôb medzi vzorkami. Ako správne strihať orchidey? Tu sú najdôležitejšie tipy.
Prerezávanie orchideí po odkvitnutí
Mnohí pestovatelia orchideí odporúčajú strihať výhonky nad tretím očkom, počítajúc odspodu. V prípade sekundárne kvitnúcich druhov to pomôže stimulovať rastliny k ďalšiemu kvitnutiu. Patria medzi ne phalaenopsisy, ktoré sa často pestujú v domácnostiach. Ich kvety majú rôzne farby a môžu vydržať niekoľko mesiacov. Tento druh orchideí má schopnosť kvitnúť aj sekundárne na tom istom výhonku. Z tohto dôvodu by sa malo strihanie vykonávať až po úplnom uschnutí celého výhonku, pričom sa odstráni pri najbližšom liste. V prípade, že po odkvitnutí zostane pevný a zelený, oplatí sa prerezávať nad tretím očkom alebo zahusťovať.
Pri orchideách, ktoré nevytvárajú pseudobulby (napr. Vanda alebo Doritis), by sa mali kvitnúce stonky kvetenstva odstrániť čo najbližšie k najvrchnejšiemu listu. Ak sa to neurobí, budú brzdiť rast mladých a oslabia celú rastlinu. V prípade orchideí, ktoré vytvárajú odnože alebo pseudobulby (Oncidium, Cattleya, Cymbidium a Dendrobium), odrežte po odkvitnutí celý suchý výhonok. Až po 4 rokoch by sa mal pseudobulbus zlikvidovať.
Prerezávanie odumretých alebo poškodených častí orchidey
Koreňový rez sa používa, keď sú korene orchideí hnedé a suché (zdravé korene sú zelené alebo biele). Najprv vyberte rastlinu z kvetináča. Potom odstráňte všetky zhnité, suché alebo hnedé korene (postupujte opatrne, aby ste nepoškodili zdravé korene). Toto ošetrenie pomôže stimulovať rastlinu k rastu nových, čerstvých koreňov. Okrem toho by sa mali odstrániť žlté listy orchidey pri samom základe. Na druhej strane niektorí odporúčajú zdržať sa odstraňovania listov, kým samé nezvädnú.
Ako sa starať o orchidey po prerezaní?
Po prerezaní orchideí im doprajte čas na zotavenie. Nasledujúce dva týždne ich radšej nezalievajte a nehnojte. Neodporúča sa ani postrekovanie listov a výhonkov, pretože vlhkosť na čerstvo odrezaných častiach rastliny vytvára ideálne podmienky pre rozvoj patogénov. Po tomto čase sa môžete vrátiť ku každodennej údržbe. Treba však mať na pamäti, že počas jesene a zimy sa nároky orchideí na výživu postupne znižujú, takže to s množstvom hnojiva nemôžete preháňať. Nadmerné hnojenie môže viesť k spáleniu koreňov a tiež k znehodnoteniu rastlín.
Orchidey vzhľadom na svoj pôvod milujú vlhké prostredie, ale v kvetináči by sa nemala zdržiavať voda. Najlepšie je zalievať ich zospodu ponorením kvetináča do misky s vodou. To umožní koreňom prijať toľko vody, koľko potrebujú. Okrem toho majú orchidey rady svetlé miesta, hoci nemajú rady príliš intenzívne slnečné svetlo (môže spáliť listy). Ideálna teplota pre rastliny je 18 – 25 °C, pričom v zime by nemala klesnúť pod 10 °C. Takto ošetrované orchidey sa vám odvďačia krásnymi kvetmi, ktoré budú dlho tešiť oko.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Púčiky orchideí uschnú skôr, ako rozkvitnú? Robíte túto častú chybu
Šupky, ktoré sa lepšie hodia na rastliny v kvetináčoch ako šupky z banánov. Určite vyskúšajte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.