22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stenko Vlad).
Záhradné osvetlenie má veľmi často dekoratívnu, ale aj praktickú funkciu. Naznačuje, ako sa po zotmení bezpečne pohybovať, a preto ho radi používame po celý rok. Alebo skôr – chceme ho používať – pretože o tom, či to bude možné, rozhoduje typ svietidiel a ich odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam (vlhkosť, mráz). Tu sú naše tipy na ochranu vonkajších svietidiel, aby prežili až do jari bez ujmy.
Zima a solárne lampy – musíte ich chrániť?
Mnohé modely solárnych lámp sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ale zima pre ne môže byť výzvou. Niektorí sa rozhodnú na toto obdobie lampy odstrániť, najmä preto, že aj tak je málo slnečného svetla, čo znamená slabé nabíjanie (alebo žiadne nabíjanie) batérií. Ak sa radšej chcete vyhnúť tomuto riziku, vyberte batérie, uložte solárne lampy na suché miesto a na jar ich opäť nainštalujte.
Ak sa však rozhodnete ponechať solárne lampy v záhrade, majte na pamäti niekoľko pravidiel:
- pravidelné čistenie lámp – sneh, blato alebo lístie môžu zakryť solárne panely a znemožniť tak ich nabíjanie,
- odolnosť voči vlhkosti – uistite sa, že sú svetlá utesnené a odolné voči dažďu alebo topiacemu sa snehu,
- nabíjanie po sezóne – na jar, po období pokoja, nechajte lampy na plnom slnečnom svetle aspoň 12 hodín, aby sa batérie dobili.
Skontrolujte, či je svietidlo dostatočne utesnené – parameter IP
Celoročné používanie vonkajších svietidiel je v mnohých prípadoch možné a bezpečné. Len musíte venovať pozornosť tomu, či majú príslušnú triedu ochrany proti vniknutiu. Označenie IP udáva stupeň ochrany proti prachu a vode. Skladá sa z dvoch číslic – prvá označuje prachotesnosť a druhá vodotesnosť. Tu je uvedené, čo vybrané hodnoty znamenajú:
- IP44 – minimálna ochrana proti striekajúcej vode, dostatočná pre svietidlá namontované pod baldachýnom.
- IP65 – vysoká odolnosť voči prachu a prúdom vody – vhodné do otvorených priestorov.
- IP67 – plne prachotesné lampy, ktoré možno dočasne ponoriť do vody, ideálne do záhrad s vysokou vlhkosťou.
Čím vyššie sú hodnoty, tým lepšie bude svietidlo fungovať v náročných zimných podmienkach.
Celoročné záhradné osvetlenie musí byť vzduchotesné a robustné
Každý typ osvetlenia v záhrade má inú funkciu a dobre navrhnutý systém svietidiel dobre funguje v lete aj v zime. Nemá zmysel demontovať vysoké lampy, ktoré pripomínajú lucerny alebo stĺpy umiestnené na zemi. S vlhkosťou a mrazom si rovnako dobre poradia zemné a stropné svietidlá, akékoľvek bodové svetlá alebo LED pásy. Svietidlá na fasáde alebo svetlá na podhľadoch sa z pochopiteľných dôvodov nestiahnu.
Jednou z vecí, na ktorú si naozaj musíte dávať pozor, sú terasové lampy. Hoci visia pod strechou a myslíme si, že nemusia spĺňať rovnaké normy ako iné vonkajšie svietidlá, niekedy ich kupujeme skôr na základe dizajnu než výkonu. Preto skontrolujte, či sú vodotesné, a ak nie – na jar ich demontujte a zaveste znova. To isté urobte napríklad s ozdobnými svetelnými šnúrami na zábradlí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyhadzujte bublinkovú fóliu. Bude sa vám hodiť nielen doma, ale aj pred zimou v záhrade
Ak to urobíte, voda v záhradnom kohútiku vám nezamrzne. Je to jednoduchšie, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.