22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Iryna Imago).
Lopatkovec je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín pestovaných v bytoch. Nie je príliš náročný na starostlivosť a svojimi veľkými tmavozelenými listami a výraznými bielymi kvetmi je veľmi pútavý. Je však dobré vedieť, čo robiť, ak sa na týchto listoch objavia tmavé škvrny. Mali by sa odrezať?
Na listoch lopatkovca sa objavujú tmavé škvrny. Čo robiť?
Niekedy si majitelia lopatkovca môžu všimnúť hnedé škvrny na listoch týchto rastlín. Dôvodov môže byť niekoľko. Jedným z nich je vystavenie lopatkovca prievanu a nízkym teplotám. Riešením môže byť premiestnenie rastliny na teplejšie miesto. Musíte však dávať pozor na vlhkosť vzduchu – najmä počas vykurovacej sezóny môže byť vzduch v byte v dôsledku radiátorov oveľa suchší. V takejto situácii je dobré lopatkovec pokropiť vodou.
Príležitostne môžu vzniknúť škvrny pri zalievaní lopatkovca studenou vodou priamo z kohútika. Pri zalievaní radšej používajte vlažnú vodu. Lopatkovec by mal mať vlhký (ale nie mokrý) substrát. Zaplavenie koreňov rastliny môže viesť k stmavnutiu okrajov listov. Jednou z najnebezpečnejších príčin škvŕn na listoch je tmavá škvrnitosť listov. V tomto prípade majú predmetné škvrny kruhový tvar a možno na nich vidieť tmavohnedý okraj. Ak sa takéto zmeny vyskytnú, postihnuté listy sa musia okamžite odstrániť. Neodstrihávajte len tmavšie miesta, ale odstráňte celý list. Okrem toho použite fungicíd na ochranu rastliny pred ďalším rozvojom choroby.
Čo nemá lopatkovec rád?
Lopatkovec je pomerne odolná rastlina, ale to neznamená, že mu nemusíte poskytnúť vhodné podmienky na rast. Čo nemá lopatkovec rád? Predovšetkým miesto vystavené priamemu a silnému slnečnému žiareniu. To zahŕňa parapety pri oknách s južnou expozíciou. Rastlinu neumiestňujte ani tam, kde je prievan.
Ako už bolo spomenuté, lopatkovec je lepšie zalievať vodou izbovej teploty. Okrem toho je lepšie vyhnúť sa tvrdej vode obsahujúcej veľké množstvo rozpustených minerálov. Na zalievanie rastliny je najlepšie používať mäkkú vodu – pomôžu vám s tým špeciálne filtre na zmäkčovanie vody.
Dôležitá je aj správna drenáž – inak je riziko pretečenia rastliny oveľa vyššie. Okrem toho pôda, v ktorej lopatkovec rastie, by mala byť dobre priepustná. Pôda s mierne kyslým pH mu poskytne najlepšie podmienky na rast.
Starostlivosť o lopatkovec. Užitočné triky
Existuje niekoľko užitočných trikov, ktoré vám pomôžu spríjemniť starostlivosť o lopatkovec. Ako zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre rast rastliny?
Ak sa miesto, kde sa mu darí, nachádza v miestnosti s nízkou vlhkosťou vzduchu, odporúča sa každý deň rastlinu postriekať vodou. Na tento účel bude vhodný jednoduchý ručný postrekovač.
Domáce živiny môžu pomôcť dodať rastline potrebné látky. Hovoríme o zemiakových šupkách. Na prípravu potrebujete šupky z 1 kg zemiakov – dajte ich do hrnca a zalejte 1 litrom vody. Celé to varte asi 15-20 minút. Po uplynutí tejto doby nalejte výživu do fľaše a zalejte ním lopatkovec. Používanie takéhoto vlastnoručne vyrobeného tekutého hnojiva môže rastlinu posilniť a pomôcť jej kvitnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako zalievať lopatkovec, aby pekne rástol? Tajomstvo je jednoduché
Lopatkovec potrebuje na jeseň hnojenie. Prísady na hnojivo beriem zo sadu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.