22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AnastasiaKopa)
Mnohí z nás sa chcú dožiť krásneho veku – 100 rokov. Pri tejto snahe sa oplatí pozrieť sa, čo robia iní, ktorí si už môžu tento úspech odškrtnúť. Väčšina storočných ľudí žije v tzv. modrých zónach (blue zones), je ich päť a nachádzajú sa v rôznych krajinách, ale zvyčajne majú veľa spoločného, pokiaľ ide o stravovanie. Akú polievku často jedia talianski storoční obyvatelia?
Modré zóny sa okrem iného nachádzajú v Taliansku. Sardínia je jedným z takýchto miest; na tomto ostrove nájdete množstvo miest a dedín, kde počet storočných a takmer storočných ľudí dosahuje až 30 % obyvateľstva. Aké je ich tajomstvo? Jedným z nich je ich strava, v ktorej hrá dôležitú úlohu polievka minestrone.
Strava seniorov – na čo je bohatá?
Strava seniorov na Sardínii aj v iných modrých zónach je bohatá najmä na zeleninu a ovocie. Storoční ľudia sa zvyčajne vyhýbajú konzumácii príliš veľkého množstva mäsa. Radšej jedia ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dobré pre kardiovaskulárny systém, s ktorým má mnoho starších ľudí problémy. Okrem toho sa seniori neprejedajú – dôležité sú pravidelné intervaly medzi jedlami.
Dôležitú úlohu zohráva aj skutočnosť, že zelenina a ovocie sú často domáceho pôvodu. V jedálničku storočných ľudí nechýba med (ktorý sa spolu s cesnakom a cibuľou používa aj na liečbu nachladnutia), syr a olivový olej. Jedným z najobľúbenejších jedál, ktoré osloví mnohých, je polievka minestrone.
Polievka Minestrone – ingrediencie
Táto polievka sa skladá najmä z čerstvej zeleniny. Na prípravu minestrone potrebujeme:
- 6 lyžíc olivového oleja,
- 1 žltú cibuľu,
- 2 veľké mrkvy,
- 2 stonky zeleru,
- 3 lyžice paradajkového pretlaku,
- 4 strúčiky cesnaku,
- 1 plechovka konzervovaných paradajok alebo 400 g čerstvých paradajok,
- 1 veľký zemiak,
- 2 lyžice nakrájaného feniklu,
- štvrť lyžice petržlenovej vňate,
- štvrť lyžice čerstvej bazalky,
- 1 plechovka bielej fazule, prípadne bôbov,
- 1 plechovka fazule pinto
- pol plechovky cíceru,
- 4 šálky zeleninového vývaru,
- približne. 4 šálky vody,
- 1 šálka cestovín, ak máte možnosť, oplatí sa použiť sardínsku fregolu, ak nie, môžu to byť orzo alebo iné cestoviny.
Pokrm podľa potreby dochuťte soľou a korením a na ozdobenie polievky použite nastrúhaný žltý syr (najlepšie parmezán) a štvrtky citróna.
Ako pripravujete polievku minestrone?
Na začiatku musíme nakrájať všetku zeleninu – cibuľu, mrkvu, zemiaky, cesnak, zeler a prípadne paradajky, ak používame čerstvé. Potom vo veľkom hrnci zohrejeme 3 lyžice olivového oleja a asi 5 minút na ňom opekáme cibuľu, mrkvu, zeler a paradajkový pretlak. Zeleninu smažte, kým nie je mäkká a pasta nezíska tehlovočervenú farbu.
Potom do hrnca pridajte fenikel a cesnak a smažte ich 2 minúty – je dôležité, aby sa nespálili. Potom pridajte paradajky, zemiaky, petržlenovú vňať, bazalku, fazuľu a cícer. Premiešajte a prilejte vývar a vodu. Zvýšte teplotu a priveďte do varu, keď sa polievka začne variť, znížte teplotu na strednú a varte 15 – 20 minút. Po tomto čase pridajte suché cestoviny, ak je polievka príliš hustá, môžete pridať pohár vody. Polievku varte na miernom ohni, kým cestoviny nezmäknú (v priemere 12 minút, ale závisí to od druhu použitých cestovín).
Polievku môžeme ozdobiť nastrúhaným parmezánom, petržlenovou vňaťou a citrónom. Krutóny sú tiež dobrou voľbou a s minestrone chutia výborne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Poznáme tajomstvo ich dlhovekosti. Toto je to, čo obyvatelia „modrých zón“ nejedia
S akým odstupom by sa mali jesť jednotlivé jedlá počas dňa? Odborník na výživu vysvetľuje
Najlepšia polievka na prechladnutie. Je taká chutná, že zabudnete na vývar
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.