23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Pormezz).
V kuchyni vzniká každý deň veľa zvyškov jedla. Šupky, jadierka, vaječné škrupiny, kávová usadenina a zvyšky z večere zaplnia naše odpadkové koše až po okraj. Hoci takýto odpad môžeme jednoducho vyhodiť, je oveľa lepšie ho šikovne využiť. Nie každý vie, že sa dajú premeniť na kompost nielen v záhrade, ale aj v domácnosti. Prečo sa to oplatí? Ako kompostujete doma? Vysvetlíme vám to.
Prečo kompostovať doma?
Kompostovanie organického odpadu je vždy lepší nápad ako jeho vyhadzovanie. Hoci si tento proces získavania hnojiva spájame predovšetkým so záhradou, môžeme ho vykonávať aj v domácnosti, kde denne vzniká množstvo rastlinného odpadu. Kompostovanie v domácnosti nielenže pomôže znížiť množstvo vyhadzovaného odpadu, ale zároveň umožní každému – aj tomu, kto nemá záhradu – získať najcennejšie prírodné hnojivo. Získaním vlastného kompostu môžeme prestať kupovať drahé hnojivá, takže veľa ušetríme.
Veľkou výhodou kompostovania v interiéri je, že tento proces prebieha rýchlejšie v interiéri ako vonku. Je to, samozrejme, spôsobené vyššou teplotou v miestnosti. Okrem toho na kompost v byte nepôsobia slnečné lúče ani dážď, takže dozrieva v podmienkach, ktoré môžeme kontrolovať. Kompostér nemusí byť veľký – nádobu môžete schovať pod kuchynský drez, do chodby alebo ju dokonca umiestniť na kuchynskú linku. Je to teda dobré riešenie aj pre tých, ktorí doma nemajú veľa miesta. Ak máte možnosť, malý kompostér môžete mať aj v technickej miestnosti, garáži, pivnici alebo v podkroví.
Získavanie kompostu v domácnosti je skvelý spôsob, ako využiť odpad, ktorý by inak skončil v odpadkovom koši. Hoci je takáto činnosť prospešná pre životné prostredie a má mnoho ďalších výhod, nie je bez nevýhod.
Musíme si uvedomiť, že proces kompostovania trvá pomerne dlho (niekoľko mesiacov), takže si vyžaduje trpezlivosť.
- Aj keď je odpadkový kôš malý, predsa len zaberá v dome trochu miesta.
- Dobre pripravený kompost by nemal zapáchať, ale obavy zo zápachu môžu niektorých ľudí odradiť od jeho držania v dome. Nepríjemný zápach vzniká len vtedy, ak urobíte chybu a premeníte kompostovací kôš na odpadkový kôš.
- Pochybnosti môže spôsobovať aj hmyz, ktorý sa na kuchynské zvyšky hrnie. Tento problém vyrieši vhodný zásobník s vekom.
Aké zvyšky možno doma kompostovať?
V kuchyni každý deň vyhadzujete rôzne odpady, ktoré sa dajú premeniť na prírodné hnojivo. Samozrejme, nie všetky sú na to vhodné. V domácnosti aj v záhrade by sa na kompost nemali dávať mliečne výrobky, tuk, mäso a kosti. Väčšinu odpadu však možno v domácnosti úspešne premeniť na takzvané „čierne zlato záhradkárov“, teda na hnojivo. Aké druhy odpadu možno kompostovať doma?
- Zvyšky ovocia a zeleniny – šupky, hniezda, semená, stonky;
- kávová usadenina, čajové vrecúška a papierové kávové filtre – pred kompostovaním by sme z nich mali odstrániť sponky a syntetické materiály;
- vaječné škrupiny, vlašské orechy, arašidy, pistácie – najlepšie jemne rozdrvené;
- tvrdý chlieb;
- zvyšky varenej ryže alebo cestovín;
- čerstvé a sušené bylinky a korenie;
- suché listy a zelené časti rastlín v kvetináčoch;
- kúsky nepotlačenej lepenky;
- Zvyšky neupraveného vývaru, nesolená voda po varení zeleniny, krúpy, cestoviny.
V čom kompostovať kuchynské zvyšky?
Na trhu je veľa kuchynských kompostérov, ktoré vám umožnia rýchlo recyklovať rastlinný odpad. Takéto riešenia sú však pre mnohých príliš drahé. Našťastie ich vôbec nepotrebujeme na to, aby sme doma získali hnojivo. Dobrý kompostér si môžeme postaviť sami. Na jeho výrobu sa pripravme:
- plastová nádoba s vekom s objemom napríklad 12 l,
- vŕtačku,
- nožnice,
- pištoľ na horúce lepidlo,
- starú pančuchu,
- čiernobiele noviny.
Samozrejme, mali by sme zbierať aj kuchynské zvyšky, ktorými naplníme nádobu. Užitočná bude aj obyčajná zemina na kvety. Tu je návod na výrobu kompostéra krok za krokom:
- Do veka plastovej nádoby vyvŕtajte niekoľko otvorov, aby sa do kompostu dostal vzduch (proces kompostovania prebieha v aeróbnych podmienkach);
- Pomocou nožníc rozstriháme starú nylonovú pančuchu na kúsky. Pripevníme ich k otvorom, aby sme rozkladajúce sa zvyšky chránili pred ovocnými muškami a iným hmyzom. Dávajte pozor, aby ste otvory nezablokovali lepidlom;
- Na dno nádoby nasypeme niekoľko centimetrov kvetinovej zeminy a prikryjeme ju novinami;
- Pridáme rozdrvené a zmiešané kuchynské zvyšky;
- Uzavrieme veko.
Do kompostéra pridávajte odpad podľa potreby. Raz týždenne je dobré kompost premiešať, aby sa prevzdušnil. Nesmieme zabúdať ani na to, že dozrievajúci kompost potrebuje vlhkosť. Z tohto dôvodu je dobré občas do neho naliať trochu vody (napr. po varení zemiakov) alebo mokrý nepotlačený papier. Ak je však kompost príliš vlhký, pridajte do neho suché noviny alebo piliny.
Ako používate svoj domáci kompost?
Ak začneme doma kompostovať na jeseň alebo v zime, už na jar sa budeme môcť tešiť z vlastného hnojiva, ktoré sa považuje za najcennejšie z prírodných živín. Zrelý kompost spoznáte podľa tmavej farby a vône čerstvej zeme. Počas celej sezóny ním môžeme zásobovať všetky rastliny, ktoré pestujeme v záhrade, ale nielen to. Ak nemáte vlastnú záhradku, na hnojenie rastlín v kvetináčoch používajte kompost, ktorý si vyrobíte doma. Najlepšie je pridávať ho do pôdy pri presádzaní kvetov do väčších nádob.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo nedávať na kompost? Týmito zvyškami môžete rozšíriť nákazu po celej záhrade
Ako urýchliť kompostovanie? Jednoduché triky, ktoré používajú záhradníci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.