26.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Papraď obyčajná je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Je atraktívnou dekoráciou interiéru a nevyžaduje si veľkú pozornosť. Napriek tomu sa oplatí dodať jej občas dodatočnú dávku živín. Domáce hnojivá pre paprade sú lacné a veľmi jednoduché na prípravu.
Papraď môže chradnúť z viacerých dôvodov. Najčastejšou chybou je umiestnenie do úplného tieňa. Hoci tieto rastliny v skutočnosti nemajú rady priame slnko, stačí im rozptýlené svetlo. Papradiam sa darí aj vo vlhkých oblastiach. Preto by ste ich mali pravidelne postrekovať a udržiavať ich substrát vlhký. Ako však zlepšiť ich stav, keď ste sa postarali o tieto základné veci?
Ako si vyrobiť domáce hnojivo na paprade? Jednoducho primiešajte túto zložku do pôdy
O výživu papradia sa môžete postarať už v čase výsadby alebo presádzania. Na to potrebujete jemne rozdrvené kúsky dreveného uhlia. Stačí ich zmiešať so zeminou, ktorú použijete ako substrát pre paprade. Drevené uhlie obsahuje veľa živín a je pre rastliny bezpečné. Okrem toho má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, dezinfikuje pôdu a chráni korene pred hnilobou a hubovými chorobami. Inými slovami, vynikajúco sa hodí ako prírodné „krmivo“.
Pre paprade sa veľmi často odporúča kávová alebo čierna čajová usadenina. Aj v tomto prípade ich môžete jednoducho primiešať do pôdy. Zaujímavým riešením môže byť aj použitie čajových vrecúšok ako drenážnej vrstvy. Len nezabudnite, že ak chcete použiť usadeniny, ktoré zostali z nápoja, nemali by predtým prísť do kontaktu s cukrom. Samozrejme, tieto prísady môžete použiť aj na zalievanie. Pri tejto metóde sa káva aj čaj najprv zriedia vodou v pomere 1:1. To však nie sú jediné návrhy domácich roztokov, ktoré vyživia vaše papradie.
Čím zalievať paprade, aby pekne rástli? Cennú ingredienciu nájdete v chladničke
Účinným spôsobom, ako posilniť paprade, je zalievať ich mliekom. Na tento účel zmiešajte mlieko a destilovanú vodu v pomere 1:4 a potom rastlinu zalejte. Vďaka mliečnemu hnojivu bude papraď lepšie rásť, vytvorí viac listov a existujúce listy získajú opäť svoju sviežu zelenú farbu. Na záver musíme poznamenať, že paprade bývajú veľmi citlivé na chemické látky, preto sa dokonca odporúča používať prírodné, doma vyrobené metódy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto je najčastejšia chyba pri pestovaní papradí. V dôsledku toho rýchlo vädnú
Toto papradie neznáša. Stráca všetku svoju vlhkosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.