28.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).
Zima je pre črepníkové kvety náročným obdobím. Menej svetla, suchý vzduch a riziko prievanu môžu spôsobiť spomalenie ich rastu a stratu intenzívnej farby listov. Práve vtedy sa oplatí použiť prírodné hnojivá, ktoré rastliny posilnia a dodajú im potrebné živiny. Jednou z takýchto domácich výživ sú šupky z avokáda – dajú sa použiť dvoma spôsobmi.
Zimné výzvy pre zelené rastliny
Na jeseň a v zime sa výrazne menia vnútorné podmienky, čo ovplyvňuje aj stav črepníkových rastlín. Menej slnečného svetla znižuje proces fotosyntézy. Spustené radiátory sú zdrojom suchého vzduchu, ktorý môže oslabiť aj kvety a zvýšiť riziko ich žltnutia a vädnutia. Nižšie teploty v blízkosti okien ich zasa vystavujú tepelnému namáhaniu.
V takýchto podmienkach majú rastliny obmedzenú schopnosť absorbovať živiny z pôdy. Preto je zimné hnojenie prírodnými metódami dokonalým riešením problémov pri domácom pestovaní kvetov.
Avokádové šupky ako hnojivo – bohatstvo živín
Mnohí milovníci črepníkových rastlín pravdepodobne poznajú živiny založené na banánových šupkách. Je čas ísť o krok ďalej a dozvedieť sa o ďalšom šikovnom spôsobe využitia kuchynských zvyškov v rámci starostlivosti o kvety v byte. Šupky z avokáda, ktoré väčšinou končia v odpade, obsahujú veľa zložiek potrebných pre správny vývoj rastlín.
- Draslík – zlepšuje schopnosť kvetov ukladať vodu, čo sa stáva rozhodujúcim počas vykurovacej sezóny. Minerál tiež podporuje zdravý rast listov.
- Fosfor – je základnou zložkou pre vývoj koreňov a kvitnutie.
- Horčík – zodpovedný za intenzívnu zeleň a podporuje proces fotosyntézy.
- Vápnik – zlepšuje štruktúru pôdy a uľahčuje vstrebávanie ďalších minerálov.
Vďaka tejto súprave pôsobí hnojivo zo šupiek avokáda vo viacerých smeroch a posilňuje tak koreňový systém, ako aj nadzemnú časť rastlín.
Ako vyrobiť tekuté hnojivo zo šupiek avokáda? Sprievodca
Prvý variant prípravy domáceho hnojiva je jednoduchý a vyžaduje minimálne úsilie. Pozbierajte šupky z dvoch kúskov avokáda. Nezabudnite ich dôkladne očistiť od všetkých zvyškov dužiny. Nakrájajte ich na malé kúsky, vložte do pohára a zalejte 1,5 litrom vody. Nádobu uzavrite, jemne pretrepte a odložte na tri dni na zatienené miesto. Po uplynutí tejto doby preceďte a raz za dva-tri týždne použite na polievanie rastlín.
Živiny zostanú v pôde po dlhú dobu
Môžete ísť trochu iným, ale rovnako účinným smerom. Ak chcete venovať menej času starostlivosti o svoje rastliny, pripravte si hnojivo zo sušených šupiek avokáda. Šupky z dvoch plodov sušte v rúre pri nízkej teplote – 50°C. Keď vychladnú, rozdrobte ich na malé kúsky alebo rozmixujte na prášok v mixéri. Takto pripravené hnojivo zmiešajte s vrchnou vrstvou mierne vlhkej zeminy v črepníku. Živiny sa budú uvoľňovať postupne. Tento trik stačí zopakovať raz za mesiac.
Účinky vás prekvapia
Tento typ hnojiva ocenia kvitnúce rastliny, napríklad orchidey a africké fialky. Živiny podporujú vývoj kvetných pukov. Na domácu a univerzálnu prípravu veľmi dobre reagujú aj tieto rastliny:
- lopatkovce,
- fikusy,
- antúrie,
- paprade,
- monstery.
Pravidelné používanie posilňuje koreňový systém a zvyšuje odolnosť rastlín proti vysychaniu. Zaznamenáte rýchlejší rast, krajšie sfarbené listy a väčšie kvety. Praktickým využívaním zároveň doma znížite množstvo odpadu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce hnojivo vyrobené z dvoch zložiek. Fialka rozkvitne
Neuveríte vlastným očiam. Vďaka tejto výžive získajú antúrie farbu a nasadia ďalšie listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.