29.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sigur).
Medvedica lekárska je malý ker, ktorého prednosťou sú lesklé listy a jemné kvety, ktoré sa časom premenia na červené bobule. Hoci je nenápadný, oplatí sa ho mať vo svojej záhrade. Nielen preto, že dodáva šarm zeleným kútikom, ale predovšetkým pre jeho zdraviu prospešné vlastnosti. Ako užívať medvedicu? Aké sú najdôležitejšie pravidlá pestovania tejto rastliny? vysvetľujeme.
Medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi) – odolný ker
Medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi) je nízky ker z čeľade vresovcovité (Ericaceae). V prirodzenom stave sa dá ľahko nájsť v Kanade a Spojených štátoch, ako aj v severnej Ázii. Rastie divoko aj u nás, v lesoch a lesoch. Na Slovensku podlieha prísnej druhovej ochrane. Našťastie máme možnosť vychutnať si jej pohľad nielen na prírodných miestach, ale aj vo vlastných záhradách, kde môžeme pestovať viacero okrasných odrôd medvedice lekárskej.
Tento ker je nenápadný – dosahuje výšku od 10 do 25 cm. Vyznačuje sa plazivým tvarom, ktorý je spôsobený dlhými poliehavými výhonkami dorastajúcimi do dĺžky cca 100 cm. Pružné a rozvetvené stonky bývajú pokryté mierne odlupujúcou sa kôrou a ich vrcholy mierne stúpajú. Sú celé pokryté malými kožovitými listami oválneho tvaru, ktoré sú dlhé asi 3 cm. Zaujímavosťou je, že listy medvedice sú vždyzelené, takže zostávajú na rastline po celý rok. Koncom jesene získajú hnedasté tóny, ale na jar sa opäť stanú tmavozelenými.
Ako vyzerá medvedica lekárska?
Atraktívne sú aj svetloružové kvety medvedice. Môžeme ich obdivovať na jar (od apríla do júna). Majú tvar malých džbánov, ktoré sa zhromažďujú v zhlukoch na vrcholoch výhonkov. Ich veľkou výhodou je, že sú medonosné, t.j. sú zdrojom peľu a nektáru pre užitočný opeľujúci hmyz. Kvitnúcu medvedicu netrpezlivo navštevujú včely, motýle a čmeliaky, zatiaľ čo tú plodnú vtáky a… medvede. Na to odkazuje názov tejto rastliny – Arctostaphylos uva-ursi znamená „medvedie hrozno“. Našťastie si tieto veľké cicavce pochutnávajú na medvediciach iba v prirodzených biotopoch. Plody, ktoré sa objavia koncom leta, sú jedlé, ale bez chuti, a preto sa pri varení nepoužívajú.
Medvedica patrí medzi mimoriadne odolné rastliny, ktoré kvitnú aj v polotieni, neochorejú a výborne znášajú prechodné sucho. Najdôležitejšie však je, že ide o úplne mrazuvzdorný druh (prežije aj pri -30°C), takže ho môžeme pestovať na celom území republiky. Keď sa dobre zakorení a udomácni sa v našej záhrade, nebude potrebovať kryt ani v najchladnejších oblastiach Slovenska.
Pestovanie medvedice lekárskej
Medvedicu možno nájsť v prírode v piesočnatých lesoch a vresoviskách. Podobné podmienky jej vytvorme aj v záhrade, ak chceme, aby rástla zdravo, pekne kvitla a bohato rodila. Bude to jednoduché, ak si zapamätáme niekoľko základných pravidiel. Ukážeme vám, ako pestovať medvedicu.
- Pôda – medvedica rastie najlepšie v priepustnej, ľahkej, kyslej pôde. Poradí si s chudobnou pôdou, no v úrodnej pôde lepšie kvitne a rodí.
- Stanovisko – tento ker vysaďte na slnečné alebo polotienisté stanovište, ktoré bude chránené pred vysychajúcim zimným vetrom.
- Výsadba – medvedicu môžeme vysádzať do záhrady na jar alebo na jeseň. Doprajme jej dostatok priestoru, pretože rýchlo rastie.
- Zálievka – dbajte na to, aby v prvom roku po vysadení medvedice bola pôda v mieste pestovania neustále mierne vlhká. Keď sa rastlina dobre usadí, stane sa odolnejšou voči dočasnému suchu.
- Hnojenie – medvedica si nevyžaduje systematické prihnojovanie, ale raz za sezónu ju môžeme posypať vyzretým kompostom.
- Rez – túto rastlinu nemusíme pravidelne strihať. Konce jej výhonkov však môžeme skrátiť, vďaka čomu pekne zhustne. Najlepšie je to urobiť po dokončení plodenia.
- Mrazuvzdornosť a prezimovanie – medvedica je plne mrazuvzdorná rastlina, ktorú nemusíme na zimu chrániť. Mali by byť zakryté iba mladé rastliny, ktoré boli vysadené nedávno. Stačí ich prikryť napríklad konármi ihličnanov.
Použitie medvedice lekárskej v záhrade
Medvedica má v záhrade veľa zaujímavého využitia. Dokáže rásť aj na kamenistej pôde, takže sa jej bude dobre dariť na stene alebo na svahu. Na takom mieste môže z výšky zavesiť svoje dlhé výhonky, ktoré budú pôsobiť malebne. Tento ker môžeme využiť aj ako pôdopokryvnú rastlinu, keď ho vysadíme pod obnažené kríky a okolo kmeňov stromov. Ideálna je aj do domáceho vresoviska, kde vyzerá krásne v spoločnosti iných kyslomilných druhov, napr. vresov, vresovcov, kalmie úzkolistej, dúšky, pierisa alebo rododendronu japonského.
Aké vlastnosti má medvedica?
Keď sa píše o medvedici, nemožno nespomenúť jej zdraviu prospešné vlastnosti. Rastlinnou surovinou sú jej listy, ktoré sa používajú po usušení. Obsahujú aktívne zlúčeniny (fenolové glykozidy a taníny), ktoré majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Z listov medvedice lekárskej možno pripraviť čaj, ktorý sa v ľudovom liečiteľstve používa najmä na liečbu infekcií močových ciest. Sliz prítomný v listoch navyše stimuluje črevné pohyby a flavonoidy priaznivo pôsobia na steny ciev.
Zdraviu prospešné vlastnosti tejto rastliny nemožno preceňovať, no musíme pamätať na to, aby sme ju užívali len krátkodobo a len po konzultácii s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina stvorená na živý plot. Je odolná a taká krásna, že tuje sa môžu skryť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.